Yurtdışı Çıkış Harcı 2019

0
449
Yurtdışı Çıkış Harcı 2019

Devletimizin vergiden sonra en önemli gelir kaynağın harçlardır. Başlıca harçlar; tapu harcı, noter harcı, yargı harçları, trafik harçlarıdır. Bu harçlar hakkında birçoğumuz fikir sahibidir. Ancak özellikle yurtdışına çıkan vatandaşlarımızı çok yakından ilgilendiren yurtdışı çıkış harcını bilenlerimiz pek azdır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımızı yurt dışı çıkış harcı 2019 konusunda bilgilendireceğiz. İleriki zamanlarda kamu gelirlerini detaylıca maliye rehberi yazılarımızda bulabileceksiniz.

Pratik Vergi ailesi olarak vatandaşlarımızı tüm vergisel konularda bilgilendirmeye dolayısıyla vergi bilincini arttırmaya devam ediyoruz. Bugün değerli vatandaşlarımızı yurtdışı çıkış harcı konusunda nacizane bilgilendireceğiz. Öyleyse yurtdışı çıkış harcı 2019 konusuna başlayalım.

5597 Sayılı Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1. maddesinde, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına 15 Türk Lirası harç alınacağı, yurt dışına çıkış harcı mükellefinin, yurt dışına çıkış yapan kişiler olduğu belirtilmiştir. Ancak son düzenlemeyle yurtdışı çıkış harcı değişmiştir.

Kimler Yurtdışı Harcı Ödemez?

 • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlardan,
 • 7 yaşını doldurmamış olanlardan,
 • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlardan,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlardan,
 • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatından
 • Bakanlar Kurulunca belirlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların yurt dışına çıkış harcı alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.

2019 Yurtdışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

2019 yılı yurtdışı çıkış harcı 17 Temmuz 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan kanunla 50 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın 15 TL si Toplu Konut İdaresi’ne 35 TL’si Bütçeye aktarılmaktadır.

Yurt dışına çıkış harcını kimler öder ve yurtdışı çıkış harcı nasıl ödenir?

Yazımıza yurt dışı çıkış harcının mükelleflerinin kim olduğuyla ve ödeme şekilleriyle devam edelim. Yurt dışı çıkış harcını yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ödeyecektir. Yurt dışına çıkış harcı, çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurt dışına çıkış harç pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödenir. Makbuz veya harç pulu, çıkış noktasındaki görevliye ibraz edilmek suretiyle çıkış yapılır.

Yurtdışı Çıkış Harcı Hangi Bankalara Ödenebilir?

Havalimanında ve vergi dairelerinde zaman harcamak isteyen vatandaşlarımız yurtdışı çıkış harcını yetkili bankalara ödeyebilirler. Peki yurtdışı çıkış harcı hangi bankalara ödenebilir? Sıralayacak olursak;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • ŞekerBank
 • FinansBank
 • DenizBank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Öğrenciler Yurtdışı Çıkış Harcı Öder mi?

Öğrenciler de dahil olmak üzere yurt dışına çıkış yapan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından yurt dışına çıkış harcı alınmaktadır. (Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşını doldurmamış olanlar, pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlar ile yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı ile Bakanlar Kurulunca belirlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları harçtan muaftır.)

Yurt dışına çıkış harcı ödenmesine rağmen yurt dışına çıkış yapılmamışsa veya muaf olunmasına rağmen harç ödenmişse ödenen harçlar nasıl iade edilir?

Harç İadesi Nasıl Olur?

Yurt dışına çıkış harcı pulu veya makbuz karşılığı harcın ödenmesine rağmen yurt dışına çıkmaktan vazgeçilmesi halinde veya muafiyet kapsamında olunduğu halde harç ödenmiş olması halinde, makbuzla tahsilâtlarda ilgili vergi dairesine, pul yapıştırılmak suretiyle tahsilâtlarda ise ilgili saymanlığa başvurulması gerekmekte olup, iadenin yapılabilmesi için pulun veya makbuzun ibrazı gerekmektedir.

Yurt dışı çıkış harcını bu yazımızda enine boyuna anlatmaya çalıştık. Bizler Pratik Vergi olarak tüm vatandaşlarımıza vergisel konularda bilinmeyenleri anlatmaya, sorunlara pratik yollar göstermeye devam edeceğiz. Sizlerin de soru, görüş ya da önerileri olursa bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here