YSK Nedir? Ne İş Yapar?

0
151
YSK nedir? Ne İş Yapar?

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri siyasi tarihimizin geçirdiği en ciddi tecrübelerden biri olarak yerini alacağa benziyor. Cumhur İttifakı ortak adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı ortak adayı Ekrem İmamoğlu’nun kıyasıya yarışı sonunda her ne kadar 17 gün sonunda Yüksek Seçim Kurulu mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na vermişse de YSK Son Dakika gelişmesi ile İstanbul Yerel Seçimlerinin tekrarlanmasına karar verdi. Bizler de bu vesile ile YSK nedir? Ne İş Yapar? başlıklı bir yazı kaleme almaya karar verdik. Demokrasi tarihimizin bu sancılı günlerinde niyetimiz sadece bu günlere bir şerh düşmektir. YSK nedir? Ne İş Yapar? başlıklı yazımızda yerel seçimler ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu hakkında konuşalım.

İstanbul için Seçim Ne Zaman Yapılacak?

17 gün aradan sonra mazbatayı alan Ekrem İmamoğlu çalışmalarına başlamışken YSK Son Dakika gelişmesi ile İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı aldı. Seçim tarihi olarak ise 23 Haziran 2019 tarihi belirledi.

Yüksek Seçim Kurulu 

Anayasaya göre seçimler gerek yerel gerekse genel seçimler olsun yargı organlarının denetim ve yönetiminde yapılır. Bu doğrultuda seçimlerin başlamasından bitimine kadar;

  • Seçimin düzen içinde yönetimi  ve seçimlerin dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma,
  • Seçimden sonra seçimle ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme, kesin karara bağlama gibi seçimlerin sağlıklı işleyişine dair görevleri YSK tarafından yerine getirilir.
Yüksek seçim Kurulunun kararları kesindir bir üst mahkemeye başvurulamaz.

Yüksek Seçim Kurulu Kaç Kişidir? Üyeleri Nasıl Belirlenir?

Yüksek seçim kurulu 7 asıl 4 yedek üyeden oluşur. Üyelerin 6’sı Yargıtay, 5’ ise Danıştay Genel Kurullarının kendi üyeleri arasından seçilir.

YSK’nın görevleri Neledir?

Türkiye’de seçimler d’hondt seçim sistemine göre yerine getirilir. Seçimler tek dereceli, eşit, gizli, genel, gizli oy açık sayım gibi usuller ile yapılır. YSK en temel anlamıyla seçimlerin sağlıklı işleyişini sağlar. YSK bu sorumluluğu Anayasa’nın 79. Maddesinden almaktadır.

YSK’da hangi kurumlar var?

Ysk bünyesi içerisinde;

  • Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü
  • İdari ve Mali işler Daire Başkanlığı
  • İl Seçim Kurulları
  • İlçe Seçim Kurulları yer almaktadır.

YSK Kararları Nasıl Belirlenir?

Kurullar kararlarını salt çoğunlukla almaktadır. Oyların eşitliği durumunda ise başkan tarafından kurulun kararı belirlenir. YSK olağanüstü itiraz gibi durumları incelerken ise üyelerin tam sayısı ile toplanır ve salt çoğunluk ile karar alınır.

Yüksek Seçim Kurulu Nedir? Ne İş Yapar? başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Konu ile ilgili iletmek istediğiniz soru ve görüşler için bizlerle iletişime geçebileceğiniz hatırlatmak isteriz. 23 Haziran 2019’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinin başta İstanbul halkına ve tüm ülkemize hayırlı olması dileriz. Ayrıca dilerseniz Yüksek Seçim Kurulunun teşkilat ve görevleri hakkında kanuna göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here