Vergi Yapılandırmasında Son Fırsat

0
136
Toki İstanbul Başvuruları

Bilindiği üzere 7143 sayılı kanun ile borçlu vatandaşlarımıza bir takım ödeme kolaylığı sunulmuştu. Bu yapılandırmadan faydalanabilmek içinse borçların ilk iki taksitinin ödenmesi gerekmekteydi. İlk iki taksitini ödemeyen vatandaşlarımızın yapılandırmaları ihlal hale gelmişti. Vergi Yapılandırmasında Son Fırsat başlıklı bu yazımızda kısaca 7143 sayılı kanuna değinerek son hatırlatmaları yapacağız.

Vergi yapılandırılmasında son fırsat daha önce resmi kanunda yayınlanan bir düzenlemeyle vatandaşlarımıza tanınmıştı. Öyleyse yazımıza başlayalım.

Vergi Yapılandırmasında Son Fırsat

Vergi borçlarını ödeyemeyenler için son bir şans daha tanındı. Meclisten geçen kanunla yapılandırması ihlal edilenlere yeni bir hak tanındı. Yapılan düzenlemenin içeriği ve detayları şu şekildeydi:

7143 sayılı Kanunun geçici 2. maddesinin birinci fıkrası ile kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde geçici 2. maddenin yürürlüğe girdiği 28/12/2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara, ihlale neden olan tutarları ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 9. maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen ve ödemede gecikilen her ay ve kesri için hesaplanması gereken geç ödeme zammı ile birlikte 28/2/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödemeleri halinde Kanun hükümlerinden yeniden yararlanma imkânı sağlanmıştır.

Fıkra hükmünden yararlanılabilmesi için;

  • 7143 sayılı Kanun kapsamında borçların yapılandırılmış olması,
  • 28/12/2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarların süresinde ödenmemesi nedeniyle kanun hükümlerinin ihlal edilmiş olması,
  • İhlale neden olan tutarların, ödenmesi gereken tarihten ödeme tarihine kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte 28/2/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödenmesi, gerekmektedir.
  • Fıkra hükmünden yararlanılabilmesi için ayrıca yazılı bir başvuru aranılmayacaktır.

Borçlarını 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran ve kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara geçici 2. maddenin birinci fıkrası kapsamında 28/2/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ihlale konu tutarları ödeme imkânı sağlanmıştır. Ancak, ihlale konu olan tutarların bu fıkra hükmünden yararlanmak suretiyle ödenmesi halinde Kanunun 9. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) ve (b) bendinde belirtilen indirimlerden yararlanılamayacaktır.

Burada Dikkat Edilmesi Gereken Bir Diğer Husus

  • Vergi borçlarını yapılandırıp, ödememekten dolayı yapılandırması ihlal edilenler yapılandırılan borçlara karşılık cebren veya rızaları ile tahsil edilen tutarların mahsubu sonrası ödenecek tutarda değişiklik meydana gelebilecektir.
  • Bu durumda olan borçluların ödenecek tutarları öğrenebilmeleri için ödemelerini yapmadan önce ilgili vergi dairesi vezneleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

YAPILANDIRMA BORCUM NE KADAR?

Vatandaşlar ödemelerini vergi daireleri veznelerine yapabilecekleri gibi interaktif vergi dairesini de kullanabilirler. Bu ödemede vatandaşlar ödemedikleri 2 taksit + gecikme zammı + ocak taksitlerini birlikte yapacaklardır. Son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2019 olarak belirlendi.

Vergi Yapılandırmasında Son Fırsat başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Bu konuyla veya diğer dairesi işlemleri ile ilgili son dakika gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here