Vergi Nedir?

0
156
Vergi Nedir?

Tekrardan Merhaba. Bugünkü maliye rehberi yazılarımıza Vergi Nedir? sorusu ile devam edeceğiz. Sitemizi ve yazılarımızı takip eden okuyucularımız Parafiskal Kurum Nedir? Parafiskal Gelir Nedir? başlıklı yazımızda parafiskal gelir için vergi benzeri tanımı yaptığımızı hatırlamıştır. Peki Vergi Nedir? Modern ve Klasik maliyeciler vergi tanımını nasıl yapmıştır? Verginin unsurları nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını vergi nedir başlıklı yazımızda bulabileceksiniz. Öyleyse sözü fazla uzatmadan Vergi Nedir? başlıklı yazımıza başlayalım.

Vergi Nedir? Modern ve Klasik Maliyeciler Vergiyi Nasıl Tanımlamıştır?

Vergi Nedir? sorusuna cevap vermeden önce klasik maliyeciler hakkında bilgi vermemizde fayda var. Klasik maliyecilerin devlete bakış açısı aynı zamanda vergiye olan bakış açıları için de bizlere fikir vermektedir. Öyleyse burada bir alt başlık açalım ve kısaca klasiklerin devlete bakış açısı hakkında konuşalım.

Klasik Maliyecilerin Devlete Bakış Açısı Nasıldır?

Klasik maliyeciler devleti olabildiğince minimalize etme taraftarıdır. Bu sebeple devletin oldukça küçük bir bütçe ile sınırlandırılması gerektiğini düşünülmektedir. Onların devlet tanımı Jandarma Devlet anlayışı üzerine bina edilmiştir. Peki Nedir Jandarma Devlet ? Jandarma Devleti kısaca tanımlayacak olursak; devletin sadece güvenlik ve savunma ile ilgilendiği devlet türüdür. Bu iki alan dışında kalan her fonksiyon devletin değil piyasasının işleyişine bırakılmalıdır. Yine klasiklere göre bütçe daimi şartta dengede olmalıdır. Bu sebeple de verginin sadece kamu harcamalarını finanse etmek için kullanılması gerektiğini düşünmektedirler. Bu kısa bilgiden sonra sorumuza devam edelim Vergi Nedir?

Verginin Tanımı

Vergi devletin egemenlik gücüne dayanak kamu harcamalarına katılmak üzere gerçek ve tüzel kişilerden karşılıksız olarak belirli usullerle nihai olarak aldığı paradır. Verginin tanımından vergiyi diğer kamu gelirlerinden ayıran bir takım unsurlara sahip olduğunu görüyoruz. Şimdi bu unsurları sayalım.

Verginin Temel Unsurları Nelerdir?

  1. Belirli Usullere Uyma: Vergi idaresinin vergi uygulamalarından mevzuata uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir. Buna göre 4T olarak bildiğimiz Tarh- Tebliğ- Tahakkuk ve Tahsilat aşamalarının sırasıyla ve kanuna uygun olarak işlemesi gerekmektedir.
  2. Cebri Olması: Vergi tabiatı gereği mükellefin iradesine bırakılmamıştır. Burada otorite olan devlet mükelleften olan vergi alacağını takip ve tahsil aşamaları ile tahsil eder. Devlet otoritedir ve mükellef bu duruma rıza göstermek mecburiyetindedir.
  3. Karşılıksız olması: Verginin unsurlarından olan karşılıksız olma durumu çoğu kez mükellefler tarafından yanlış yorumlanmaktadır. Peki nedir karşılıksız olması? Buna göre mükellefler ödediği vergiler karşılığında doğrudan bir fayda beklentisine giremez. Elbette tahsil edilen vergiler yine vatandaşlara hizmet için kullanılmalıdır. Ama mükelleflerin şu kadar vergi verdim ve şu hizmetleri şu oranda istiyorum deme hakları yoktur. Vergiden dolaylı olarak faydalanma durumu mevcuttur.
  4. Nihai Olması: Bu unsuru şöyle kısaca izah edebiliriz. Aynı vergi aynı vergi döneminde yalnızca bir kere tahsil edilebilir. Nihaidir bir kere ödeme ile yükümlülük düşer.
  5. Parasal Yükümlülük Olması:  Tarihte vergi yükümlülüğü çeşitli yöntemlerle uygulanmıştır. Ama artık modern dünyada vergi yükümlülüğü parasal olarak yerine getirilmektedir.

Modern Maliyecilerin Vergiye Dair Görüşleri

Modern maliyecilerin vergi tanımına baktığımız zaman klasik maliyecilerin vergi tanımı ile büyük oranda benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Bir fark vardır; modern maliyeciler vergilendirmenin sosyal ve ekonomik hayata müdahale aracı olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. Klasikler ise devlete dair görüşleri gereği vergilendirmeye bu tarz bir fonksiyon yüklememiştir.

Vergi Nedir başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Sizlerin de Vergi nedir başlıklı yazımızla ilgi soru ve görüşleriniz varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bizleri Twitter, Facebook ve Linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here