Vergi Dairesine Nasıl Ulaşırım?

0
101
Vergi Dairesine Nasıl Ulaşırım?

Birçoğumuz vergi dairelerine, vakit olmamaktan ya da vergi dairesinin uzak olmasından dolayı gidememekteyiz. Bu gibi durumlarda, görülmesi gereken işlerimizle ilgili farklı iletişim kanallarına yönelmekteyiz. Başta telefon olmak üzere mail ya da sistemin sunduğu diğer elektronik yöntemlerle vergi daireleriyle iletişim kurmaya çalışmaktayız. Bizler bugün Vergi Dairesine Nasıl Ulaşırım? sorusunu sizler için cevapladık. Öyleyse sözü fazla uzatmadan yukarıda saydığımız metodları kullanarak vergi daireleriyle iletişim kurmanın pratik yollarını anlatmaya çalışacağız. O halde başlayalım.

Vergi Dairesine Telefonla Ulaşabilir Miyim?

İlk olarak vergi dairelerinin merkez telefonuna yani santraline ulaşmaya çalışalım. Bunun için google, bilinmeyen numaralar servisi gibi araçları kullanarak ulaşmak istediğimiz vergi dairesini sorgularız. Telefon numarasına ulaştıktan sonra vergi dairesini arayıp işimizin görüleceği servise bizi aktarmalarını rica ederiz. Vergi daireleri genellikle vergi kimlik numarası ile işlem yapmaktadır. Bu yüzden işimizin görüleceği servise bağlandıktan sonra vergi kimlik numaramızın ilk üç hanesini söyleyerek, örneğin:” 026, 345, 789 ile başlayan vergi numarasına hangi memur bakmaktadır?” şeklinde bir soru yöneltip bizim dosyamıza bakan memura ulaşırız. Böylece telefonda dakikalarca beklemeden ve işimizi tam olarak kimin göreceğini aramadan iletişime geçmiş oluruz. Sırası gelmişken çok önemli bir bilgiyi de paylaşalım. Bağlantı kurduğumuz servisle ya da memurla görüştükten sonra dahili numarasını ve ismini alırsak bir sonraki aramada rahatlıkla iletişim kurabiliriz. Dahili numarayı ve memurun ismini almayı unutmayalım.

Vergi Dairesine E-posta (mail) ile Nasıl Ulaşırım?

Bazı vergi daireleri mail yoluyla iletişimi aktif olarak kullanmaktadır. Zaten hali hazırda Gelir İdaresi Başkanlığı her memura mail vermiş durumdadır. Ancak uygulamada ve sistemsel altyapının hazır olmaması nedeniyle bazı vergi daireleri dışında mail ile iletişim çok sık kullanılmamaktadır. Mail ile iletişim bize ne gibi kolaylıklar sunar? diye sorarsanız; vergi daireleri bazen dosyalarla ilgili özellikle KDV iade dosyalarıyla ilgili bilgi ve belge talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda istenilen dökümanlar ilgili memura e-posta (mail) yoluyla gönderilebilmektedir.

Vergi Dairesine E-Vergi Dairesi ile Nasıl Ulaşırım?

Günümüzde internetin yoğun olarak kullanılması bir takım yenilikleri ve gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Elbette bu gelişmelere devlet kurumlarımızda kayıtsız kalmamıştır. Bunlar içinde en başarılı olanı hiç şüphesiz Gelir İdaresi Başkanlığımızın vatandaşlarımıza sunduğu İnteraktif Vergi Dairesi ve İnternet Vergi Dairesidir. Birçok işlemimizi vergi dairesine gitmeden ve vakit kaybetmeden İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabilmekteyiz. Ayrıca bir diğer uygulama olan İnternet Vergi Dairesi de birkaç bilgi kullanarak girilmesi ve oldukça basit kullanımı yönüyle dikkat çekmektedir. Bizler Pratik Vergi ailesi olarak websitemizde ve Youtube kanalımızda İnteraktif Vergi Dairesine ve İnternet Vergi Dairesine nasıl girileceğini ve nasıl kullanılacağını anlatmıştık. ilgili videolara kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra Vergi Dairesine Nasıl Ulaşırım? başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu ve benzeri bilgilere ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımızla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here