Vergi Dairesi Servisleri

0
1745
Vergi Dairesi Servisleri

Birçoğumuz vergi dairesinde işi olduğunda işleminin hangi birimde/serviste yapılacağını bilemez ve servisler arasında gider gelir. Bizler bu sebeple vatandaşlarımızın bu problemine yardımcı olmak adına vergi dairesi servisleri başlıklı yazımızı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Peki vergi dairesi servisleri ne iş yapar? Hangi işlem için hangi vergi dairesi servislerine gitmemiz gerekir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını vergi dairesi servisleri başlıklı yazımızda bulabileceksiniz.

Sitemizde buna benzer yazılarımıza zaman zaman yer vermekteyiz. Bunun bir örneği “ Nakil vasıtaları vergi dairesi ne iş yapar?” başlıklı yazımızdır. Bu yazımızda vatandaşlarımızın araçlarıyla ilgili tüm işlemlerinin yapıldığı Nakil Vasıtaları Vergi Dairelerini tanıtmış ve merkez ve tüm şubelerinin adres ve telefonlarının bilgisini paylaşmıştık. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Vergi Dairesi Servisleri başlıklı yazımıza dönecek olursak; bir işleminiz için vergi dairesine gitmeden önce bu yazıyı okumanız size çok faydalı olacaktır. Ayrıca bu yazının mesleğe yeni atanacak olan gelir uzman yardımcıları için de bilgilendirici olacağını umuyoruz. Öyleyse vergi dairesi servisleri ne iş yapar tüm detaylarıyla servisleri tanıtmaya başlayalım.

Vergi Dairesi KDV Servisi Ne İş Yapar?

Vergi Dairesinin güzide servislerinden KDV servisi 3065 sayılı KDV kanununun 32. Maddesine göre indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesini yapmaktadır. Buna göre ihracat, ihraç kayıtlı satışlar, servis taşımacılığı, tekstil gibi tevkifatlı satışlar, indirimli orana tabi işlemler gibi faaliyetler neticesinde KDV iade hakkı bulunan vatandaşlarımızın iade işlemlerini gerçekleştirmektedir. KDV İadesinin yapılmasının yanında tecil-terkin işlemleri de KDV servislerince yapılmaktadır. KDV iadesinde tecil-terkin uygulamasına dair tüm bilgilere sitemizde yayımlanan bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Vergi Dairesi İhtilaflı İşler Servisi Ne İş Yapar?

Vatandaşlarımızın vergi dairelerince kendilerine uygulanan işlemler hakkında dava yoluna gitmesi neticesinde işlemlerin takip edildiği birim ihtilaflı işler servisidir. Bu servisler dava sürecini takip eder gerekli yazışma ve savunmaları hazırlar. Son dönemlerde vergi dairesi başkanlıkları bünyesinde toplanmaya çalışılan ihtilaflı işleri servisi için vergi dairelerinden personel merkeze çekilmiştir. Vatandaşlarımız dava konusu ettikleri işlemlerle ilgili bilgileri bu servislerden temin edebilirler.

Vergi Dairesi Tahakkuk Servisi  Ne İş Yapar?

Vergilendirme 1-2-3 Servislerinin genel adı olan tahakkuk servisi mükellefiyetiyle ilgili tüm vergilendirme işlemlerinin yapıldığı birimdir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

 • İşyeri kapanış işlemleri,
 • Mükellefiyet yazısı alma işlemleri,
 • Diğer ücretlilerin ve diğer beyannamelerinin alınması,
 • Yoklama çıkarma,
 • Re’sen terk işlemleri,
 • Kurumlar vergisinden geçici vergilerin mahsubu,
 • Vatandaşlarımızın işletmelerinde meydana gelen değişiklikler (sermaye artırımı, aktif ve pasifindeki),
 • Özel esaslara alma, genel esaslara geçiş işlemleri vb. gibi işlemlerin yapıldığı servistir. Bu birimlerde işlemleriniz vergi kimlik numaranıza göre yapılır.

Sonuç olarak vergi kimlik numaranız neyse ona bakan bir memur vardır ve işlemleriniz bu memur tarafından yapılır. Burada yapmanız gereken vergilendirme servisine gittiğinizde öncelikle vergi numaranıza bakan memuru bulmaktır.

Vergi Dairesi Vergilendirme 4 Servisi  Ne İş Yapar?

Süreksiz Yükümlülükler sevisi olarak da bilinen vergilendirme servisi  sürekli olmayan işlemlerin yapıldığı servistir. Burada yapılan işlemlerden bazıları;

 • Silah ruhsat harcı tahakkuku verme,
 • Damga vergisi tahakkuku,
 • Kira beyannamelerinin alınması,
 • Cep telefonu harçları için tahakkuk verme gibi işlemlerdir.

Vergi Dairesi Sicil Servisi Ne İş Yapar?

Sicil servisleri işe başlama, adres değişikliği bildirimleri, şifre işlemleri, mükellefin sicil kayıtlarına dair bilgilerin tutulduğu ve takip edildiği birimdir. Sicil servisinde aynı zamanda yabancı vatandaşlar için vergi kimlik numarası verme işlemleri de yapılmaktadır.

Vergi Dairesi Evrak Kayıt  Ne İş Yapar?

Vatandaşlarımızın vergi dairesine getirdiği her evrak ve dilekçe kayıttan geçmelidir. Bunun için bazı servislerden havale alma zorunluluğu vardır. Havale alma servis şeflerinde yapılır. Getirilen evrak ya da dilekçe için önce servis şefine gidilip havale alınır. Daha sonra evrak kayıt servisine gidilir ve evrak kayıttan geçirilir.

Vergi Dairesi İcra Servisi Ne İş Yapar?

Bu birim vergi alacağının icrai yolla yani cebren alınmasını temin eden servistir. İcra takibine düşen tüm işlemler bu servislerde izlenir. Son dönemlerde vergi borcu olan vatandaşlarımızın sıklıkla karşılaştığı e-haciz (banka hesaplarına konulan haciz) ve e-hacizin kaldırılması işlemleri bu servislerce yapılmaktadır. Sırası gelmişken e-hacizin ne olduğu ve nasıl kaldırılacağına dair tüm bilgileri sitemizde daha önce yayımlanan E-haciz başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. İlgili yazı için burayı tıklayınız.

Vergi Dairesi Takip Servisi Ne İş Yapar?

Takip servisi vatandaşlarımızın vergi dairelerine borçlarıyla ilgili her türlü işlemin yapıldığı birimdir. Bu serviste vergi borçları tecil-taksitlendirme, af kapsamında yapılandırma, ödeme emri gönderme, borcu yoktur yazısı verme gibi işlemleri yapmaktadır. Borcu yoktur yazısının ne olduğu ve nasıl alınacağına dair kapsamlı bilgileri “Vergi Borcu Yoktur Yazısı” başlıklı yazımızı sitemizde yayımlamıştık. Dilerseniz bu önemli evrak hakkında burayı tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca “ Tecil nedir? Vergi Borçları Nasıl Tecil Edilir?” başlıklı yazımızla da borçların tecil edilmesi hakkında işinize fazlasıyla yarayacak bilgiler edinebilirsiniz. Tecil yazımız için burayı tıklayınız.

Vergi Dairesi Muhasebe Servisleri Ne İş Yapar?

Muhasebe servisleri tabir-i caizse vergi dairelerinin muhasebesinin tutulduğu yerdir. Burada vatandaşlarımıza iade, borçlarına mahsup ve tecil işlemleri yapılır. Yeri gelmişken vatandaşlarımızın dikkat edeceği bir hususa değinelim. Şayet vergi dairesinden nakden iade ya da borcunuza mahsup talebiniz olmuşsa, bazı durumlarda paranız artmaktadır. Artan bu para vergi dairelerinin emanet hesaplarına atılır. Yani haberiniz olmadığı halde vergi dairesi emanet hesabında paranız olabilir. Bunun için iade ya da mahsup işlemleriniz oluyorsa belli aralıklarla bağlı bulunduğunuz vergi dairesi muhasebe servisine gidip emanette alacağınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

Vergi Dairesi Tarama Servisleri Ne İş Yapar?

Tarama servisleri önceleri vergi dairesi müdürü adına vergi incelemesi yapardı. Artık inceleme birimleri tek çatı altında birleştirildi ve şu anda vergi incelemeleri vergi dairelerinde uygulama denetim müdürlüklerince yapılmaktadır. Tarama servisleriyse incelenecek dosyaları uygulama denetim müdürlüklerine sevki ve takibi ve aylık vergi dairesi istatistiklerinin tutulması gibi sınırlı sayıda işler yapmaktadır.

Vergi Dairesi Sekreterya Ne İş Yapar?

Vergi dairelerinde amirlerle vatandaşlar arasında köprü vazifesi gören birimdir. Müdürle görüşmek isteyen vatandaşlarımız öncelikle bu servisle iletişim kurarlar. Ayrıca bazı vergi dairelerinde uzlaşma işlemlerinin randevu zamanları da bu servislerce belirlenmektedir. Uzlaşma müessesi hakkında bilgi almak isterseniz “Uzlaşma Nedir” başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Vergi dairelerindeki servisleri tanıttığımız vergi dairesi servisleri başlıklı yazımıza burada son verirken sizlerin de vergi daireleri ya da meslekte görev yapanlar hakkında öğrenmek istediğiniz konuları bizlere sorabilir, görüş, öneri ve şikayetlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here