Vergi borcu yoktur yazısı

0
932
Vergi Nedir?

Mükelleflerin vergi dairelerine borcu olmadığına dair resmi evrak niteliğindeki vergi borcu yoktur yazısı nedir? Vergi borcu yoktur yazısı ne için kullanılır?  Vergi borcu yoktur yazısı hangi sürede hazırlanır? Bu ve benzeri sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz konuları vergi borcu yoktur yazısı başlıklı yazımda bulabileceksiniz.

Öncelikle vergi borcu yoktur yazısı nedir ile başlayalım. Vergi borcu yoktur yazısı resmi adıyla vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge, mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairelerindeki borç durumunu gösteren belgedir. Bu belge ile mükellef hangi vergi dairesine ne kadar borcu olduğunu öğrenebilecektir.

Peki, mükellef neden borcu yoktur yazısına ihtiyaç duyar? Borcu yoktur yazısı mükellefin resmi işlerinde lazım olabileceği gibi, ileride kendisi kanıt göstermek için de talep edebilir.  Mükellefler borcu yoktur yazısını genellikle temiz kâğıdı ve ilişiksizlik belgesi ile karıştırmaktadır. İleriki yazılarımızda Temiz Kağıdı ve İlişiksizlik Belgesinin ne olduğunun detaylı anlatımını buradan bulabileceksiniz.  Şimdi vergi borcu yoktur yazısını hangi kurumların istediğini kısaca anlatarak devam edelim.

Vergi borcu yoktur yazısı, yukarıda anlatıldığı gibi ilgili kurumların talebi ile de istenebilmektedir. SGK emeklilik işlemlerinde, kurumlar ödeme yapacakları zaman mükelleflerden vergi dairesinden alınacak borcu yoktur yazısı talep edebilmektedir. Yine silah ruhsatı alımı, silah ruhsatı süresinin uzatımı gibi konularda Emniyet Müdürlüğü borcu yoktur yazısı talep etmektedir. Emniyet Müdürlüğünün talep ettiği borcu yoktur yazısının birkaç konuda farklılık gösterdiği için bu hususu ayrı başlık altında incelemekte fayda görüyorum.

Emniyet Müdürlüğünün talep ettiği borcu yoktur yazısı

Emniyet müdürlüğü silah ruhsatı alma ve silah ruhsat süresi uzatma gibi işlemler için borcu yoktur yazısı talep etmektedir. Bu borcu yoktur yazısının 22A maddesine göre hazırlanması gerekmekte ve ıslak imzalı mühür şeklinde olmalıdır. Islak imzalı mühür şeklinde olması borcu yoktur yazısının vergi dairesinden alınmasını mecburi kılmaktadır. Tam burada borcu yoktur yazısına mükellefin nasıl ulaşabileceğini anlatmak istiyorum.

Mükellefler vergi dairesinin yoğunluğundan şikâyetçi oldukları için birçok işlemi vergi dairesine gitmeden yapmak istemektedirler. İleriki yazılarımızda mükelleflerin vergi dairesine gitmeden yapabilecekleri işlemleri buradan detaylıca öğrenebileceksiniz. Şimdi vergi borcu yoktur yazısına mükelleflerin nasıl ulaşacağı ile devam edebilir.

Vergi borcu yoktur yazısını nasıl alınabilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere borcu yoktur yazısı alma konusunda 3 seçenek tanımaktadır. Mükellefler, vergi borcu yoktur yazısına bağlı bulundukları vergi dairesine giderek dilekçe ile ıslak imzalı borcu yoktur yazısı talep edebilirler. Mükellef vergi borcu yoktur yazısını her ne kadar bağlı bulundukları vergi dairesinden alabilir desek de, mükellef istediği vergi dairesinden ve mal müdürlüğünden borcu yoktur yazısı alabilir. Lakin mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi dışında başka bir vergi dairesine gitmesi işlemini sistemsel sebeplerden ötürü az da olsa uzatabilmektedir. Bu sebeple mükelleflere bağlı bulundukları vergi dairesine veya mal müdürlüğüne gitmelerini tavsiye ediyorum. Yine aynı zamanda mükellefler e- devlet üzerinden de borcu yoktur talep edebilecekleri gibi interaktif vergi dairesi işlemleri ile de bu belgeye ulaşabilmektedirler. İnteraktif vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alabilmek için interaktif vergi dairesine kayıt olmak gerekmektedir. İnteraktif vergi dairesine nasıl kayıt olunur? İnteraktif vergi dairesi işlemleri nelerdir başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Borcu yoktur yazısı hangi tarihler için alınabilir?

Borcu yoktur yazısı vadesi geçmiş borç durumunu gösterdiği için o gün ve geçmiş herhangi bir tarih için alınabilir. Özelikle ihalelere girmek için borcu yoktur yazısı talep edildiği durumda mükellefin ihale tarihi için borcu yoktur yazısı talep edebilmesi mümkündür.

Borcu yoktur yazılarının geçerlilik süresi 15 gündür. 15 gün sonra borcu yoktur yazısı geçerliliğini yitirmektedir.

Sıkça sorulan sorulardan biri ise, şimdi borcumu ödeyerek geçmiş tarihli borcu yoktur yazısı alabilir miyim şeklindedir.  Mükellef istediği tarihte borçlu olması durumunda bu borcunu sonradan ödeyerek borcu yoktur yazısı alamaz.

Mükellefin bir kamu kuruluşundan alacak tahsil etmesi durumunda da borcu yoktur yazısı talep edilebilir. İlgili mükellefin borcu bulunması durumunda ise borcu yoktur yazısı belgesi üzerinde mükellefin borç miktarı borçlu olduğu vergi dairesi, vergi türü ve vadesi yer almaktadır.

Vergi borcu yoktur yazısı normal şartlar 1-2 saat içerisinde hazırlanmaktadır. Dairenin yoğunluğu ve sistemsel problemler ile bir sonraki güne sarkabilmektedir.

Vergi borcu yoktur yazısını vergi dairesinden almanız durumunda dilekçe ile bu yazıyı talep edebilirsiniz. Vekalet vermeniz durumunda verdiğiniz dilekçeyi başka bir kişi takip edebilir ve borcu yoktur yazısını alabilir. Vergi borcu yoktur dilekçe örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here