Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır?

0
180
Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Pratik Vergi Ailesi olarak farklı konularda yazılar kaleme almaya devam ediyoruz. Bu defa Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır? diyerek miras yoluyla ya da ivazsız (karşılıksız) intikallerde verginin nasıl hesaplanacağını anlatmaya çalıştık.

Bahse konu yazımıza başlamadan önce sitemizde yayınlanan Veraset ve İntikal Vergisi ve Veraset ve İntikal Vergisi Nedir? Düşürülecek Borçlar Masraflar Nelerdir? başlıklı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Şimdi sözü fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

Veraset ve intikal vergisinin oranı, 7338 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinde belirlenmiştir. Vergi tarifesi aşağıdaki gibidir. (2019 yılı için)

 

Matrah                           Veraset yoluyla intikallerde                             İvazsız intikallerde

  • İlk 290.000 TL için                            % 1                                                    %10
  • Sonra gelen 700.000 TL için              % 3                                                    %15
  • Sonra gelen 1.500.000 TL için           % 5                                                    % 20
  • Sonra gelen 2.700.000 TL için           % 7                                                    % 25
  • Matrahın 5.190.000 TL yi aşan          % 10                                                  % 30

bölümü için

Bir şahsa, ana, baba, eş ve çocuklarından (evlatlıktan evlat edinenlere yapılan ivazsız intikaller hariç) ivazsız mal intikali halinde vergi, ivazsız intikallere ilişkin tarifede yer alan oranların yarısı uygulanarak hesaplanır.

İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız için Vatan Caddesinde bulunan Yeditepe Vergi Dairesi bu işlemlerin yapıldığı vergi dairesidir. İstanbul’da iş yoğunluğunun fazla olması sebebiyle bazı vergi daireleri ihtisaslaştırılmış sadece belli işlemlere yönlendirilmiştir. Yeditepe Vergi Dairesi, Haliç İhtisas Vergi Dairesi bu tür özel ihtisas alanı olan vergi dairelerindedir. Diğer şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız bağlı olduğu vergi dairesine giderek veraset işlemlerini yaptırabilirler.

Veraset ve intikal vergisi ne zaman ödenir?

– Veraset ve intikal vergisi, tahakkukundan itibaren üç yılda her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere toplam altı eşit taksitte ödenir.
– Gerçek veya tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 5602 sayılı Kanunda tanımlanan şans oyunlarında, yarışma ve çekiliş ile müsabakaların yapıldığı günü takip eden ayın 20 nci günü akşamına kadar ödenir.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bizler Pratik Vergi olarak sizleri vergi dünyasındaki yeni gelişmelerden haberdar etmeye önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz. Ayrıca vatandaşlarımızda vergi bilincinin artmasını ve vergiye gönüllü katılımın sağlamak için de yazılarımızı sürdüreceğiz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here