Ulaşım Araçlarını Yenileyenlere Sağlanan Kolaylıklar

0
172
Araç Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Ulaşım araçlarını yenileyenlere sağlanan kolaylıklar başlıklı bu yazımızda ulaşım araçlarının yenilenmesi sürücülere ne tür katkısı var sorusunu cevaplayacağız. Bildiğimiz gibi şehir içi taşımacılık faaliyetiyle uğraşan esnaf vatandaşlarımız, söz konusu faaliyetler kapsamında kullanılan ulaşım araçlarının yenilenmesi amacıyla 7 Eylül 2016 tarihinden 30 Haziran 2019 tarihine kadar aynı tarife pozisyonundan alacakları araçların ilk iktisabı vergiden muaf tutulmuştur. Ulaşım araçlarını yenileyenlere sağlanan kolaylıklar için bir takım şartlar da gerekmektedir. Öyleyse yazımıza devam edelim.

Bu düzenleme bize ne ifade etmektedir?  Maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle maliki olunan, trafik tescil kuruluşlarınca ticari yolcu veya yük taşımacılığında kullanılmak üzere kayıt ve tescil edilmiş her bir taşıt bakımından aynı cins bir taşıtın ilk iktisabında yararlanabileceği hükme bağlanmıştır.

ÖTV muafiyet yararlanıp aracını yenileyen araç sahibi  muafiyetten yararlandığı tarihten itibaren eski aracını 2 tam yıl içerisinde satması, devretmesi veya sair suretle işletme kayıtlarından çıkarması gerekmektedir.Eski aracını 2 tam yıl içerisinde elinden çıkarmazsa;

  1. Yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk etmeyen vergiler,

2.Vergiye uygulanacak vergi ziyaı cezası,

  1. Gecikme faizi uygulanarak tahsil edilir.

Örnek verecek olursak; 50.000 TL’ye alınan 1600 cm3 altı motora sahip bir aracın ÖTV oranı % 30’dur. Bu durumda alınmayan vergi 15.000 TL’dir. Peki 2 yıl içinde elden çıkarma şartı ihlal edilirse ne olur?  Bu durumda 15.000 TL + vergi ziyaı cezası + gecikme zammı tahsil edileceği düşünüldüğünde araç sahibini ciddi bir külfet beklemektedir.

Yapılan ÖTV muafiyeti düzenlemesiyle alınan taşıtın ilk iktisap tarihinden 3 tam yıl geçmeden veraset yoluyla intikal hariç devredilmesi halinde adına kayıt ve tescil işlemi yapılan esnaftan, ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenlemeden yararlanandan, taşıtın ilk iktisabındaki matrah esas alınarak devir veya ticari taşımacılık faaliyetinden çekilme tarihindeki oran üzerinden hesaplanan ÖTV alınır.

ÖTV’siz alınan araç 3 yıl geçmeden elden çıkarılırsa ödenecek vergi tutarı ne kadardır?

Örneğin 50.000 TL’ye alınan 1600 cm3 altı motora sahip bir aracın ÖTV oranı % 30 olduğundan bahsetmiştik.Aynı örnek üzerinden devam edelim.

Araç ÖTV’siz 50.000 TL + KDV oranı(%18) =59.000 TL’ye alınmıştır. Aracın bedeli 59.000TL’dir.

3 yıl dolmadan elden çıkarılması durumunda 50.000TL fiyatı olan aracın ÖTV tutarı 15.000TL’dir. Yani süre dolmadan aracın elden çıkarılması durumunda ödenecek vergi 15.000 TL’dir.

KDV aracın ÖTV’ li fiyatına uygulanacağından ÖTV hesabı 59.000 TL’den değil 50.000 TL üzerinden hesaplanır.

Önümüzdeki dönemde taksiler için taşımacılık hizmeti D segmenti ve üstü araçlarla düşünülmektedir. ÖTV indiriminden yararlanarak aracını 3 yıllığına yenileyen taksi esnafı bu süre içerisinde araçlarını D ve üstü segmentte bir araçla değiştirmek istediğinde ödenmeyen ÖTV’nin tahsili durumunda mağduriyetler yaşamaktaydı. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi mağduriyetlerin önüne geçmek için ücretsiz olarak verilen özel izin belgesiyle taksi esnafına aracını değiştirme imkânı sağlamıştır. Buna göre ÖTV’siz araç alan ve 3 yıl geçmeden aracını lüks taksiye çevirmek isteyen taksi esnafı özel izin belgesiyle süre dolmadan aracını yenileyebilecektir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir. Sizlerin de ulaşım araçlarını yenileyenlere sağlanan kolaylıklar başlığı ile ilgili sorularınız varsa bizlere ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here