Türkiye İş Kurumu Nedir? Türkiye İş Kurumu’na Nasıl Kaydolurum?

0
139
Türkiye İş Kurumu Nedir? Türkiye İş Kurumu’na Nasıl Kaydolurum?

Pratik Vergi olarak çeşitli konularda kıymetli vatandaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyoruz. Ülkemizin durumunu gözeterek “insanımıza nasıl yardımcı oluruz” sorusu ile yazılar yazmaya çalışıyoruz. Bugün Türkiye İş Kurumu Nedir? Türkiye İş Kurumu’na Nasıl Kaydolurum? Başlıklı yazımızla ülkemizin önemli sorunlarından işsizliğe değinecek ve işsiz vatandaşlarımıza yol göstermeye çalışacağız. Zira Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre durum içi açıcı görünmemektedir. Yazımıza geçmeden önce kısaca son açıklanan işsizlik oranlarına değinelim.

2019 Mayıs ayı işsizlik oranı

Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayı işsizlik oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre işsiz sayısı 2019 yılı Mayıs ayında geçen yılı aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %12,8 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %12,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %15,0 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,5 puanlık artış ile %23,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %13,1 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %46,1 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 869 bin kişi azalarak 28 milyon 269 bin kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalış ile %46,1 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 307 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 562 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %18,3’ü tarım, %19,6’sı sanayi, %5,5’i inşaat, %56,6’sı ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,5 puan, inşaat sektörünün payı 1,7 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,1 puan, hizmet sektörünün payı 2 puan arttı.

Durum böyleyken bizlerde ülkemizin ciddi sorunu işsizliğe etki edecek yazılar kaleme alarak işsiz vatandaşlarımıza yol göstermek istedik. O halde sözü uzatmadan Türkiye İş Kurumu Nedir?Türkiye İş Kurumu’na Nasıl Kaydolurum? Başlıklı yazımıza detaylandıralım.

Türkiye İş Kurumu Nedir?

Türkiye İş Kurumu işçi için işi, işveren için işçi bulmayı organize eden kurumdur. Kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır. Kurumun şu anki Genel Müdürü, görevi vekaleten sürdüren Cafer Uzunkaya’dır.

Kurumu kısaca bu şekilde tanıttıktan sonra iş kurumuna nasıl başvurulur sorusuna cevap arayalım. İş kurumuna başvuru yapmak için öncelikle kayıt olmak gerekir.

İş kurumuna internetten kayıt olabilir miyim?

İş arayanlar, internet üzerinden iş arayan olarak kuruma (İŞKUR’a) başvurabilir, ardından iş arayabilir, işe başvuru-davet-görüşme süreçlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

İnternet üzerinden işlem yapabilmek için “kullanıcı kaydı” oluşturmalısınız. Kullanıcı kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve sizin internet üzerinden, kendi adınıza işlem yapabilmenizi sağlayacaktır.

Kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra, T. C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kurum hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sistem girişi, ekranın (web sayfasının) sağ üst köşesindeki “iş arayan girişi” bağlantısına tıkladıktan sonra, T. C. Kimlik numarası ve şifre girilerek yapılabilir.

Peki kullanıcı kaydı nasıl oluşturulur?

Kullanıcı kaydınızı, ana sayfadaki iş arayan için olan “üye ol” bağlantısına tıklayarak veya sağdaki “kısayollar” bölümünden “sistem / iş arayan üyeliği” bağlantısına tıklayarak oluşturulabilir.

Üyelik sırasında, T. C. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü’nün sitesinden (üyelik ekranındaki bağlantıyı takip ederek) bulabilirsiniz. Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri kimlik paylaşım sistemi’inde doğrulanacaktır. Cep telefonu, elektronik posta adresi gibi iletişim bilgilerinizi ve belirlediğiniz şifreyi girerek kullanıcı kaydınızı tamamlamış olursunuz ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

(Sisteme kayıt olmak için burayı  tıklayınız.

İş arayan olarak başvuru yapabilmek için kullanıcı kaydı oluşturmak yeterli midir ?

İş arayan olarak başvuru yapabilmek için kullanıcı kaydı oluşturmak yeterli değildir. Kullanıcı kaydı sisteme üye olmayı sağlar. Açık işlere başvuru yapabilmek için, “online işlemler ve istihdam başvuru/kayıt düzenleme” menü adımındaki bölümü doldurmalısınız.

Başvuru/kayıt düzenleme bölümü nasıl doldurulur?

Anasayfanın sağ üst köşesindeki iş arayan girişine tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve şifre girilerek sisteme giriş yapılır. “online işlemler ve istihdam başvuru/kayıt düzenleme” menü adımına tıklanır. Burada girmeniz beklenen bilgiler genel olarak öz geçmişinizi ve iş tercihlerinizi içermektedir. Sizden girmeniz beklenen bilgiler, kendinizi işverene tanıtmak için girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgilerden oluşmaktadır.

Bulunulan sayfadaki bilgi girişi tamamlandıktan sonra, bir sonraki sayfaya “ileri” bağlantısı kullanılarak devam edilir.

Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur. Birden fazla girilebilen bilgilerinizi girerken “ekle” komutunu kullanarak, her bir bilgiyi tek tek eklemeniz gerekmektedir. Örneğin: okul bilginizi girerken, bitirmiş olduğunuz her bir okulun (ilk, orta, ünirversite, v.b) öğrenim seviyesi, adı, bölümü, başlama ve bitirme yıllarını girdikten sonra, “ekle” komutunu kullanarak kayıt bilgilerinize ekleyebilirsiniz. “ekle” komutunu kullanmadığınız takdirde, girmiş olduğunuz bilgiler kaydedilmeyecektir.

Eğer daha önce kpss sınavına girmişseniz, sınav sonuçlarınız otomatik olarak sistem tarafından yüklenecektir.

“ileri” bağlantısını kullanarak en son sayfaya geldiğinizde (en son sayfanın adı “işlem sonu”dur), “kaydet” komutunu kullanarak, girmiş olduğunuz bütün bilgiler kaydedilir.

Böylece iş arayan kaydınız tamamlanmış olur. Artık, “online işlemler ve istihdama açık iş ilanları” menü adımından açık işleri listeleyip başvuru yapabilir ya da “online işlemler ve istihdamdan bana uygun işler” adımından size uygun olan açık işlere başvurabilirsiniz.

Açık işleri (işgücü istemleri) nasıl görülür?

Ana sayfada “açık iş ilanları” bağlantısı veya sağda “genel bilgiler” altındaki “açık iş durumu” bağlantısı tıklanarak açık işlerin listelendiği sayfaya ulaşılır. Bu sayfada, mevcut açık işler, belli kriterler girilerek sorgulanabilir.ine (açık işlere) nasıl başvurabilirim?

Hangi işlere başvurduğumuzu nasıl görebiliriz?

İşgücü istemlerine yönelik hareketlerinizi, sağdaki “kısayollar” bölümünün altındaki “başvurularım” bağlantısına tıklayarak ulaşılan sayfadan takip edebilirsiniz.

İşgücü istemlerine (açık işlere) nasıl başvurabilirim?

Sağda “genel bilgiler” altındaki “bana uygun işler” bağlantısına tıklayarak ulaştığınız ekrandan, daha önceden girmiş olduğunuz bilgilere göre, size uygun olan açık işleri listeleyebilirsiniz. Açılan sayfada “ara” komutuna tıkladığınızda, size uygun işler sistemden sorgulanmış olacaktır. Çıkan listede, iş gücü istemi numarasına tıkladığınızda, iş gücü isteminin detaylı bilgisine ulaşabileceksiniz. İş gücü istemini inceledikten sonra, bu sayfada sol alt köşeden “başvur” komutunu kullanarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tamamlandıktan sonra, işlemin tamamlandığına ilişkin bir mesaj verilir. Başvurunuzun durumunu takip etmek için ise, “başvurularım” adımını kullanabilirsiniz.

Sisteme üye oldum. Ancak şifremi unuttum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

İş arayan girişine tıkladıktan sonra, “şifremi unuttum” kısayolunu kullanıp, kimlik bilgilerinizi doğrulayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Paylaştığımız bilgilerin öncelikle kıymetli vatandaşlarımıza daha sonra güzel vatanımıza faydalı olmasını temenni ederiz. Bizler Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızın sorunlarına çözümler sunacak yazılar yazmaya devam edeceğiz. Sizlerin de bu konularda soru, görüş ve önerileri olursa bizimle iletişime geçebileceğini hatırlatırız.

Sevgi ve Saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here