Trafik cezalarına itirazı nasıl yapabilirim?

0
232

Trafik cezası bana ait değil, trafik cezasına itiraz etmek istiyorum, trafik cezasına nereden itiraz edebiliriz? Bu ve benzeri sorular son zamanlarda hemen hemen bütün sürücüler /araç sahiplerinin sormak isteyip alamadıkları bir soru.

Hemen bununla ilgili birkaç kısa araştırma nasıl yapılır öğrenelim. Ceza sahibi kişi bu soruları cevaplayarak cezanın kime ait olduğunu tespit edebilir.

1) Araç alırken noterde onaylatılan alım-satım sözleşmesiyle(veya ruhsat fotokopisi) ilinizde bulunan nakil vasıtaları vergi dairesi ya da herhangi bir şubesine kayıt yaptırdınız mı?

Aslında bu kayıt otomatik olarak sistemden işleniyor ama bazen aksaklıklar olabiliyor. Bunu kontrol edebilmek için daha önceki videolarımızda anlattığımız interaktif vergi dairesini kullanabiliriz burada üzerimize kayıtlı araçlar kısmında ceza yazılan aracın ceza tarihinde üzerimize kayıtlı gözükmesi gerekir. (Yani aracı satmış isek satış tarihi sonrası ceza bize ait değildir ya da devralmış isek devir öncesi ceza, aracın eski sahibine aittir.) Yaptığımız kontrolde aracın kayıt tarihinde yanlışlık varsa hemen en yakın nakil vasıtalarına noterde onaylatılan alım satım sözleşmesi veya ruhsat fotokopisi ile giderek hatalı kaydı düzelttirmemiz gerekir. Bu işlem bundan sonraki cezaların asıl araç sahibine kesilmesini sağlayacak ancak itiraz ettiğimiz ceza hala üzerimizde ise bunun yanı sıra yine alım satım sözleşmesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvurmak gerekli olur. Karayollarına telefon ile başvurmak isterseniz 0850 460 60 60 çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

(Nakil vasıtası vergi dairesi nerede? İstanbul için merkezi Ümraniye olup Vatan, İkitelli, Esenler, Bahçelievler, Şişli, Büyükçekmece, Kadıköy… Ankara için Yeğenbey Vergi dairesi…)

2) Sattığınız araçta üzerinize kayıtlı HGS/OGS iptal ettirdiniz mi?

HGS/OGS kimin adına çıkartılmışsa etiketi / kartı yanına alıp PTT’ye gidebilir ve buradan iptal edip hem içindeki bakiyeyi alır hem de size ait olan HGS/OGS ile alınacak olası bir cezanın önüne geçebilirsiniz.

3) Araç plakasını değiştirdiğinizde bunu nakil vasıtaları vergi dairesi ya da herhangi bir şubesine bildirdiniz mi?

Plaka değişiminin bildirimini aksatmak yine sizin adınıza olası bir cezaya yol açabilir. Bunu önlemek için yine eski ruhsat fotokopisi ve yeni ruhsat ile nakil vasıtaları vergi dairesi ya da herhangi bir şubesine kayıt yaptırmanız gerekli olur.

4) Araçtaki tadilat (koltuk sayısı değişimi, panelvandan koltukluya ya da koltukludan panelvana geçiş…)nakil vasıtaları vergi dairesine bildirildi mi?

Bu bildirim Ümraniye Nakil Vasıta Vergi Dairesi Müdürlüğüne ruhsata işletildikten sonra Emniyetten alıma Ek-1 belgesi ile yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here