TOKİ İstanbul Projesi

0
238
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri İçin Toki Başvuruları Ne Zaman?

Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından müjdesi verilen “dar gelirlilere 50 bin konut” projesine başvurular başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 3 gün içerisinde gelen talep sayısının 25 bini aştığını ifade etti. Bizler de Pratik Vergi Ailesi olarak kira ödemekten yorulan kıymetli vatandaşlarımıza başvuru şartları hakkında tüm bilgileri ve merak edilen her şeyi Toki İstanbul Projesi başlıklı yazımızda anlatmaya çalıştık.

Toki İstanbul Projesi başlıklı bu yazımızda; TOKİ 50 bin ucuz konut başvuru şartları nelerdir? Toki İstanbul projesi nerede ? Toki İstanbul başvuru bedeli, aylık taksitler, tahmini satış bedeli, başvuru şartlarından bankada yapılacak işlemler, kura çekilişinden sözleşme şartlarına kadar tüm merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Öyleyse Toki 50 bin ucuz konut projesini anlatacağımız Toki İstanbul Projesi yazımıza başlayalım.

Toki 50 bin Ucuz Konut Projesi Başvuru Tarihleri

Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla dile getirdiği yatay mimari anlayışıyla yapılacak olan 2+1 ve 3+1 nitelikte inşa edilecek 50 bin yeni sosyal konut için 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında talepler toplanacak. Başvuruların 4 kategoride olacağı proje için vatandaşlarımız 2+1 nitelikteki konutlar için 500 TL, 3+1 nitelikteki konutlar için 1.000 TL başvuru ücreti ödeyecek. TOKİ tarafından hayata geçirilecek projede başvurular 4 ayrı kategoride alınacaktır.

 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında ,
 • En az %40 Engelli Vatandaşlar 08 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında,
 • Emekli vatandaşların 25 Mart 2019 – 05 Nisan 2019 tarihleri arasında,
 • Diğer başvurular ise 06 -22 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak.

Toki başvuruları hangi bankalardan yapılabilir?

Vatandaşlarımız,  projenin bulunduğu ile göre 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası A.Ş. veya T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin yetkili şubelerden başvurularını yapabilecek.

Tüm bu başvuru bilgilerini verdikten sonra şimdi gelelim başvuru şartlarına.

Toki 50 bin Ucuz Konut Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Projeye başvuruda bulunmak için elbette T.C. vatandaşı olmak gerekiyor.

2+1 nitelikteki konutlar için yapılacak başvurularda vatandaşlarımızın projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Toki Başvuruları için 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar 25 yaşını 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanların ise 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Başvuru bulunacakların daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması şartı bulunuyor.

Alt gelir grubu konutlarında (2+1projesinde)  aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4.500 TL, İstanbul’da ise en fazla net 4.800 TL gelire sahip olma şartı bulunmaktadır.

Bazen vatandaşlarımız kurada şanslarının artması için 18 yaşından büyük evli olmayan çocukları veya eşi adına da başvuru yapmaktaydı. Ancak başvuruda aranan şartlardan biri de, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceğidir. Buna göre kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

67 şehirde hayata geçecek 50 bin yeni sosyal konutun fiyatları projelere ve illere farklılık gösteriyor. Biz bu yazımızda en çok konutun yapılacağı İstanbul’daki başvuru şartlarını anlatacağız. Öyleyse şimdi Toki İstanbul Ayazma Projesine eğilebiliriz.

Toki İstanbul Başakşehir Ayazma Projesi 

2+1 nitelikli 200 adet, brüt 85,00 m2, 3+1 nitelikli 111 adet, brüt 128,00 m2  konutlar için, 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında T. Halk Bankası A.Ş.’nin İstanbul İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecektir.

Projenin adı ve detaylar

Proje Adı : İstanbul Başakşehir Ayazma

Satış Yöntemi : 2+1 nitelikli 200 Adet, 3+1 nitelikli 111 Adet

Satıcı : Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( İdare)

Adres : Bilkent Plaza B1 Blok,06800,Bilkent Ankara

İletişim İnternet : www.toki.gov.tr

İletişim Telefon :4448654

Başvuru yapılacak Banka Şubesi :T. Halk Bankası Proje İlindeki Şubeleri

Başvuru alınacak konut tipleri : 2+1, 3+1

Başvuru Bedeli 2+1 daireler için : 500.- TL

Başvuru Bedeli 3+1 daireler için :1.000.-TL

Toki İstanbul Projeleri 2019 Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Başvurular; 4 kategoride kabul edilecektir;

 • Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” , 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında
 • Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın” 08 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında
 • Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımızın” 25 Mart 2019 – 05 Nisan 2019 tarihleri arasında
 • Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” 06 -22 Mart 2019 tarihleri arasında başvurular yapılacaktır.

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında İdarece ilan edilecek tarihte “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Toki Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar;

1- 2+1 nitelikli konutlar için;

 •  %12 peşinat bedeli için 180 ay vade,
 •  %20 peşinat bedeli için 240 ay vade,

2- 3+1 nitelikli konutlar için;

 •  %10 peşinat bedeli için 120 ay vade,
 •  %20 peşinat bedeli için 180 ay vade,

ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir.

Taksit Artış Oranları Nasıl Olacak?

2+1 Konutlar için; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacaktır.

3+1 Konutlar için; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından Memur Maaş Artış Oranı olana göre artırılacaktır.

İlk dönemsel artış teslim tarihine göre idarece belirlenecektir

Toki Ayazma Projesi Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Taksit ödemeleri, 2+1 konutlar için konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. 3+1 konutlar için ise  sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

Ayrıca TOKİ tarafından projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

Toki İstanbul projesi için başvuru şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 • T.C. vatandaşı olması.
 • Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması.
 • Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut  kredisi kullanmamış olması.
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması.
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3+1 Konut tipi hariç)
 • Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 • Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları,  3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Bankadan yapılacak başvuru işlemleri nelerdir?

Başvuru sahipleri; şahsen TC kimlik numaraları olan TC Kimlik kartları ile başvuru yapabilir. Başvuruları Halk Bankası’nın İstanbul’daki tüm şubelerinden yapabilirler.

Ayrıca,

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”,
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”,
 • Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”,ibraz etmek durumundadır.

Toki İstanbul Projesi için Başvuru Ücreti Ne Kadar?

 •  2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.
 • 3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

Toki İstanbul Projesi için Kura Çekimi

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde TOKİ tarafından  ilan edilecek tarihte gerçekleştirilecektir. Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Başvuru Ücretim Yanar mı?

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.Halk Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden  geri alabilecektir.

Toki İstanbul Projesi için sözleşme imzalanması

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.Halk Bankası A.Ş’nin belirlenecek şubesinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklardır.

Sözleşme imzalama aşamasında

 • İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan İstanbul il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,
 • Hane halkı gelirinin en fazla net 4.800 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, (3+1 konut tipi hariç)
 • Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler talep edilecektir.

Toki İstanbul Projesinden Cayabilir miyim?

Konut alıcısı, konut satış sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

KDV’nin ödenmesi

Konutların teslimi öncesinde Katma değer Vergisi Kanunu uyarınca, %1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilir.

Oturma koşullar ve devir işlemleri nelerdir?

2+1 konut tipi projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

3+1 konut tipi projelerinde ise hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konut teslim tarihini takip eden 2 (iki) yıl sonrasına kadar devredemeyeceklerdir.

Toki İstanbul Projesi Daire Fiyatları Ne Kadar?

2+1 Projesi için tahmini satış fiyatı; 238,000 TL’dir. Alıcılarının peşinat olarak 28.060 ve 47. 100 TL seçenekleri vardır. Vatandaş 28.060 TL peşinat öderse  kalan borcunu 180 ay 1163,55 TL olarak ödeyecektir. Eüer 47.100 TL peşinat olarak öderse; 793,33 TL olarak  240 ayda daire borcunu ödeyebilecektir.

3+1 projesi içinse  tahmini satış fiyatı 399,000 TL’dir. Burada alıcı vatandaşın yine 38.900 ve 78.800 TL olmak üzere 2 seçeneği vardır. Eğer vatandaş 38.900 TL peşinat öderse kalan borçlarını 120 ay  2992,50 TL olarak tamamlayacaktır. Bir diğer seçeneği olan 78,800 TL peşinat öderse 180 ayda 1773,33 TL ödeyerek borcunu tamamlayacaktır.

Gayrimenkul satış işlemlerinin özel hukuk hükümlerine tabi olduğunu hatırlattıktan sonra yazımızı Toki İstanbul Projesi başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz.

Sizlerin de TOKİ İstanbul Projesi hakkında sormak istediği hususlar olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz. Toki projesi ile ilgili son gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Bu konuyla ile ayrıca ilgileneceğimizi siz okuyucularımıza belirtmek isteriz. Tüm Pratik Vergi takipçilerine kura çekiminde hayırlı nasipler dileriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here