Ticari Araçlarda ÖTV İstisnası

0
122
Ticari Araçlarda ÖTV İstisnası

Geçtiğimiz dönemlerde müjdesi verilen ticari araçlarda ÖTV istisnasından birçok vatandaşımız faydalanarak aracını yeniledi. Bizler Pratik Vergi Ailesi vatandaşlarımızı bu istisna konusunda bilinmeyenlere değinmek istedik. Ticari Araçlarda ÖTV İstisnası başlıklı yazımızla özellikle istisnadan faydalanarak çıkarılan aracın durumu hakkında bilgi vermek istiyoruz. O halde sözü uzatmadan yazımıza başlayalım.

Ticari araçlarda ÖTV istisnası hangi araçlar için geçerlidir?

Özel Tüketim Vergisi Kanununun geçici 7. maddesi uygulamasından;

  • Taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüsle şehiriçi yolcu taşımacılığı faaliyeti,
  • Yarı römorklar için çekici, kamyon ve kamyonetle ticari yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla 07/09/2016 tarihi itibariyle gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan ve bu faaliyetini ilgili mevzuatında öngörülen yükümlülükleri yerine getirmek ve yetkilendirilmek suretiyle maliki olduğu taşıtlar vasıtasıyla icra edenler yararlanabilir.

İstisna, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 87.02 ve 87.03 ile 8701.20 ve 87.04 tarife pozisyon sıraları kapsamındaki taşıtlardan, yukarıdaki faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılan/işletilenlerin yenilenmesi amacıyla, aynı tarife pozisyon sıraları kapsamındaki taşıtların ilk iktisabında uygulanır.

Söz konusu uygulama, 07/09/2016 tarihi ilâ 30/06/2019 tarihi (bu tarihler dâhil) arasında ilk iktisabı yapılan taşıtlar için geçerlidir.

ÖTV istisnasıyla yenilenen aracın durumu

İstisna uygulamasından yararlanılmak suretiyle yenilenen taşıtın, yeni taşıtın iktisap tarihinden itibaren iki tam yıl içinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme kayıtlarından çıkarılması şarttır. Aksi takdirde bu şartın olmaması durumunda yani eski aracın 2 tam yıl içinde elden çıkarılmaması halinde aşağıdaki yaptırımlar uygulanacaktır:

  1. Yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk etmeyen vergiler,
  2. Vergiye uygulanacak vergi ziyaı cezası,
  3. Gecikme faizi,

uygulanarak tahsil edilecektir. Bu nedenle yenilenen aracın 2 tam yıl içinde elden çıkarılması oldukça önemlidir.

ÖTV istisnasıyla yeni alınan aracın durumu

Bu uygulama kapsamında ÖTV’siz iktisap edilen taşıtın, veraset yoluyla intikal hariç olmak üzere, ilk iktisap tarihinden itibaren üç tam yıl geçmeden atılması/devredilmesi veya faaliyetten çekilmesi durumunda ÖTV aranır. Ayrıca görsel anlatım için Pratik Vergi Youtube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazılarımız hakkında soru, görüş ve önerileriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca vergi konularındaki bu ve benzeri birçok pratik bilgiye ulaşmak ve yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here