Tarihte Alınmış En İlginç Vergiler

0
185
Tarihte Alınmış En İlginç Vergiler

Dünya ekonomi tarihi birbirinden ilginç hikâyelerle doludur. Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı sonrası dönemlerde kilolarca parayla sadece bir ekmek alınması, para dolu çantayı çalan hırsızların parayı bırakıp çantayı çalması gibi enteresan hikâyeleri hepimiz duymuşuzdur. Bizler bugün keyifle okunacak Pazar Okumaları serimizde “Tarihte Alınmış En İlginç Vergiler” başlıklı yazımızla dünya ekonomi tarihinde alınan en ilginç vergileri derledik. O halde koltuklarımıza yaslanalım ve Pazar yazımızı keyifle okumaya başlayalım.

Sabun Vergisi

Ortaçağ’da Avrupalı devletler sabuna vergi uygulamışlar. Sabun vergisi İngiltere’de 1835 yılına kadar yürürlükte kalmıştır.

Şömine Vergisi

1660 yılında İngiltere şöminelere vergi uygulamaya başlamış. Halk da vergiden kaçmak için şöminelerin önünü tuğlayla kapatmış. Vergi 1689’da yürürlükten kalkmıştır.

Pencere Vergisi

Yine İngiltere’deyiz… Bu defa vergi pencerelerden alınmış. 1696’da yürürlüğe giren vergi sonrasında evlerde çok az pencere yapılmaya başlanmıştır. İnsan sağlığını tehdit ettiği anlaşılınca bu vergi 1851 yılında kaldırılmıştır.

Tuğla Vergisi

İngiltere’nin uyguladığı bir başka vergi tuğla vergisidir. İnşaat sahiplerinin kullandıkları tuğla başına vergi ödemelerini şart koşan bu vergi için inşaatçılarda tuğla sayısını azaltmak için büyük tuğlalar kullanmaya başlamışlardır. Hükümet de cevap olarak büyük tuğlalara yüksek vergi koymuştur. Bu vergi 1850 yılında kaldırılmıştır.

Sakal Vergisi

Rus Çarı Büyük Petro, 1705 yılında sakalı vergiye bağlayarak Rus erkeklerini tıraş olmaya yönlendirmiştir. Petro böylelikle Rusların daha batılı göründüğünü düşünmüştür.

Tuz Vergisi

Fransa’nın uyguladığı tuz vergisi halkta büyük öfkeye yol açarak 1789’ daki Fransız Devrimi’ne katkıda bulunmuştur.

Duvar kağıdı Vergisi

İngiltere’de 1712’de desenli duvar kağıdına vergi getirilmiştir. İnşaatçılar da ev yaparken düz duvar kağıtları yapıştırıp onları daha sonra boyayarak vergiden kaçınmanın yolunu bulmuştur.

Şapka Vergisi

İngiltere 1784 yılında bu kez de şapkalara vergi getirmiş. Vergiden kurtulmak isteyen şapka imalatçıları ürettikleri ürüne şapka demekten vazgeçmiş. Hükümet de karşılık olarak başa giyilen her şeye vergi getirmiş. Vergi 1811 de kaldırılmıştır.

Mum Vergisi

İngiltere 1789 yılında muma vergi getirmiştir. Devlet evde mum üretimini yasaklayarak mum imalatını lisansa bağladı. Uygulamanın 1831’de sona ermesiyle mumun popülaritesi hızla arttı.

Bıyık Vergisi

Uruguay’ın Durazno kent meclisi 1867 yılında erkeklere bıyık vergisi koymuş. Bıyığın her santimi için 2 peso alınmış, ancak tepki çok sert olunca kısa sürede bundan vazgeçimiştir.

Baca Vergisi

Aynı dönemlerde Polonyalılar’ın canını da baca vergisi yakıyordu. Halk vergi ödememek için bacalarını yıktı.

Çizme Vergisi

18.yüzyılda Prusya Kralı 2.Frederick çizmelerden vergi alınmasını emretti ve çizme vergisi toplattı

2.Koca Vergisi

İspanya’da 14. Yüzyılda nikah masasına oturan kadından vergi alınmış. Nedeni ikinci evliliğini yapmasıymış.

Dünya’da alınan ilginç vergiler böyleyken ülkemizde de zamanla ilginç vergiler alınmıştır. Buna en iyi örnek bekar erkek vergisidir. Tek parti döneminde Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı Bey, bekar erkeklerden vergi alınmasını istemiş.Buna ünlü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar ”evlenmedim, evlenmeyi de düşünmüyorum. “Bekarlığın ceremesi kaç lira ise çekmeye hazırım” diye cevap yazmıştır.

Yine o dönemlerde Osmanlı’da alınan ilginç vergilere bir kaç örnek vererek Tarihte Alınmış En İlginç Vergiler yazımıza devam edelim.

Arpalık

Osmanlı döneminde sarayda çalışan üst düzey yöneticilere verilmek üzere at besleyenlerden alınan özel bir vergi türüdür.

Aynaroz Vergisi

1569 yılında II. Selim döneminde Padişah’ın kızdığı Aynaroz halkından özel olarak topladığı bir vergi türüdür. Aynaroz bugün Yunanistan sınırları içinde kalan özel bir adadır. O dönemde ada halkının önemli bir bölümü eşcinseldir.

Bad-ı Heva Vergisi

Osmanlı döneminde evlenen genç kızlar ve dul kadınlardan alınan vergi çeşitlerinden birisine verilen addır.

Kibrit Vergisi

Cumhuriyet’in ilk yılarında ve Osmanlı’nın son döneminde ülkemizde üretilen ve satılan kibritlerden alınan özel bir vergi türüdür.

Gerdek Vergisi

Osmanlı döneminde alınan ilginç vergilerden biri de gerdek vergisiydi. Bu vergiyi, nikahı kıyan kadı efendi tahsil ediyordu. Vergi ise; zenginden bir altın, fakirden 12 akçe, orta halli olanlardan da bu ikisinin arasında belirlenen tutarda alınırdı.

Toprak sahibinin arazisinde yaşayanların evlenmesi durumunda, vergi alma hakkı da vardı. Verginin tutarı, evlenecek olanın bakire olması halinde 60, dul olması halinde 30 akçe idi.

Gelinlik Vergisi

Osmanlı döneminde uygulanan Tanzimat döneminde kaldırılan evlenen kızlardan alınan bir çeşit vergidir.

Ülkemizde ve Dünyada hala ilginç vergiler alınmaktadır. Örneğin ülkemizde akla ilk gelen elektrik faturalarına gizlenmiş “TRT payı ”örneği verilebilir. Sizlerin de aklına gelen dünyada ya da ülkemizde hala alınan ilginç vergileri veya eski vergileri yorumlara yazabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here