Taksimetre Muayene Süresi

0
220
Taksimetre Muayene Süresi

19 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan resmi gazetede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelikle taksimetre muayene süresi değişikliğine gidildi. Buna göre, taksimetrelerin daha önce 2 yıl olan ilk muayenesinin geçerlilik süresi 3 yıla çıkarıldı. Piyasaya arzında ilk muayenesini geçirmiş taksimetrelerin taksiye montajının gerçekleştirilmesi halinde ilk muayene geçerlilik süresine bakılmaksızın en geç 5 günde periyodik muayenesi yaptırılacak. İlgili yönetmelik taksimetre muayene süresi ile beraber bir takım değişikliler de getirdi. Öyleyse devam edelim

İlk muayenede ve diğer muayanelerde neler değişti?

ilk, periyodik, ani muayeneler ile şikayet ve stok muayeneleri sonunda damgaları iptal edilen taksimetrelerin tip onayı değişikliğine sebep vermeyecek tamir ve ayar işlemlerinden sonra ilk muayenesi yapıldığında, ilgili kurum veya kuruluş tarafından tarife yayımlanması halinde ilk muayene geçerlilik süresine bakılmaksızın periyodik muayenesi yerine getirilecek.

Süre sonunda tarife değişikliği olmazsa ne olur ?

Taksimetrenin ilk veya periyodik muayenesinin gerçekleştirildiği son tarihten 3 yıl geçtiği halde ilgili kurum veya kuruluş tarafından tarife değişikliği yayımlanmaması durumunda, bu sürenin dolduğu tarihten itibaren en geç 20 günde periyodik muayenesi yaptırılacak.

Taksimetre kullananların yükümlülükleri nelerdir ?

Kullanıcı, bu madde çerçevesinde tamir ve ayar servisinde yaptırdığı işlemlere ilişkin tamir ve ayar servisi tarafından imzalanan, kaşelenen ve işlem tarihi ile gerekçeyi içeren belgeyi, muayeneyi yaptıracağı muayene servisine ve muayenesiz olduğu süre içerisinde talep edildiğinde ilgililere ibraz etmekle yükümlüdür.

İlgili kurum/kuruluş tarafından yayımlanan tarife değişiklik tarihinden itibaren en geç yirmi iş günü içerisinde, tamir ve ayar servisince tarifesi yüklenen taksimetre için muayene servisi tarafından yapılan genel muayene olup, geçerliliği bir sonraki tarife değişikliği kapsamında yapılacak muayene tarihine kadardır. Bu muayenenin yaptırılmasından kullanıcı sorumludur.

Taksimetre muayenesine giderken dikkat edilmesi gereken hususlar ?

Taksiciler taksimetresini muayeneye götürdüklerinde bazen birtakım sorunlar yaşamaktadır. Sizin de bu tür sorunlar yaşamamanız için yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenleri siz değerli okurlarımız için derledik. Buna göre aşağıdaki hususlara dikkat edildiğinde ;

  • Taksimetrenin teknik düzenlemesinin gerektirdiği tip onayına uygun ve Ek-3’te yer alan etiket ve işaretlemelerin kontrolünü,
  •  Taksimetre üzerindeki damgaların ve geçerlilik sürelerinin kontrolünü,
  • Motorlu araç trafik belgesi ve taksimetreye ilişkin bilgilerin bir önceki metrolojik muayene belgesindeki bilgilerle uyumluluğunun kontrolünü,
  • Taksimetre üzerinde tip onayına esas olmayan aparatların kullanılmadığının kontrolünü,
  • Taksimetre fonksiyonlarının işlevini yerine getirip getirmediğinin kontrolünü,
  • Taksimetrenin takside müşteri tarafından görünür bir yerde konumlandırıldığı ve göstergesindeki rakamların okunabilir oluşunun kontrolünü yapmaya özen göstermeniz halinde kötü sürprizlerle karşılaşmanız olasılığı azalacaktır.

Taksimetre muayene süresi başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Sizlerin de taksimetre muayene süresi başlıklı yazımıza dair merak ettiği sorular ve eklemek istediği bilgiler varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Son olarak taksicileri ve diğer toplu taşıma araçları sahiplerini ilgilendiren Ulaşım Araçlarını Yenileyenlere Sağlanan Kolaylıklar başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.  Taksimetre Muayene süresi ile ilgili basında yer alan bir haberi ise buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here