Patates İthalatının Gümrük Vergisi İstisnasında Süre Uzatıldı

0
99
Patates İthalatının Gümrük Vergisi İstisnasında Süre Uzatıldı

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan patates son zamanlarda artan fiyatlarıyla vatandaşlarımızın bütçesini etkiledi. Patatesin yemeklerimizde kullanımı çeşitli olması bakımından mutfağımızda önemli bir yere sahiptir. Patates İthalatının Gümrük Vergisi İstisnasında Süre Uzatıldı başlıklı yazımıza geçmeden önce Giffen Paradoksu Nedir sorusunu soralım.

Patates ve Giffen Paradoksu

Patates bir düşük mal değildir. Bu nedenle gelir artınca tüketimi azalmaz. Fiyatı artınca da tüketimi azalmaz. Patates bir Giffen maldır. İktisattaki Talep Kanununa göre bir malın fiyatı arttıkça talep edilen miktarın azalması gerekirken giffen mallarda bu kanun geçerliliğini yitirmektedir. Talep anomalisi (istisnası) olarak bilinen bu teoriye ise giffen paradoksu denir. Giffen paradoksuna göre giffen malının fiyatı arttıkça talebi artar, fiyatı düştükçe talebi azalır.

Giffen mallara ve Giffen Paradoksuna önümüzdeki günlerde daha detaylı  olarak maliye rehberi yazılarımızda değineceğiz.

Teoride de anlatıldığı gibi Giffen malların fiyatı arttığında talebi de artmaktadır. Bu nedenle son dönemlerde fiyatı artan patatesin gerek yemeklerde kullanımının yoğun olması gerekse giffen mal olması sebebiyle talebinde bir azalma olmamış bilakis artmıştır.

Patateste Vergi İstisnası

Artan fiyatlara ve talebe çare arayan hükümetimiz çareyi patates ithalatında buldu. Ancak patates gibi fiyatı makul olan bir malın ithalatı da maliyeti arttıracak ve yine yüksek fiyattan ülkemize gelecekti. Bu soruna da hükümetimiz, ithalatta uygulanacak gümrük vergi oranını % 0 olarak belirledi. Böylece patateste gümrük vergisi oranı sıfırlandı.

Resmi gazetede yayımlanan ve 11.03.2019 tarihi itibariyle yürürlüğe konan Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ile patatesi ithalatında gümrük vergi oranını sıfırlayan hükümetimiz, bu istisna süresinin sonunu da 20/04/2019 olarak belirlemiştir.

Bu defa 17.04.2019 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla (Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar) 20/04/2019 olan istisnanın bitiş süresi uzatılarak 31/05/2019 olarak belirlendi.

Yapılan bu düzenlemeler vatanımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz. Ancak burada şunu unutmamak gerekir, ithalat hiçbir zaman çözüm değildir. İthalatta vazgeçilen gümrük vergisi geliri kadar bizim çiftçimizi, esnafımızı destekleyerek ve sübvanse ederek çözümler üretmemiz gerekir. Pratik Vergi olarak her zaman vatandaşlarımızın sorunlarına çözümler aramaya sorunlarını dile getirmeye yeni yazılarımızla devam edeceğiz. Sizler de bu gelişmelerden haberdar olmak veya bu gelişmeler hakkında soru, görüş, öneri belirtmek için bizlerle irtibata geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız. Son olarak bu yazımızla ilgili bir habere de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here