Parafiskal Kurum Nedir? Parafiskal Gelir Nedir?

0
293
Parafiskal Kurum Nedir? Parafiskal Gelir Nedir?

Maliye rehberi yazılarımıza Parafiskal Kurum Nedir? Parfiskal Gelir Nedir? başlıklı yazımızla devam ediyoruz. Gerek lisans gerek yüksek lisans gerekse kurum sınavlarında karşımıza çıkan parafiskal kurum nedir? Parafiskal Gelirler Nedir? soruları ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Biz de sözü fazla uzatmadan hemen tanımlarla başlayalım.

Parafiskal Kurum Nedir?

Birçoğumuz sosyal yaşamında meslek örgütlerine denk gelmiştir. Bu meslek örgütlerine bir örnek vererek başlayalım. Avukatların üye olduğu barolar bir tür meslek örgütüdür. Peki neden Meslek Örgütleri kurulmuştur? Bu sorunun cevabı esasında çok basit; Şöyleki meslek örgütleri ekonomik, sosyal ve mesleki alanlarda düzen sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu mesleki örgütler üyelerinden aidat alırlar ve bu aidatlar bir tür kamu alacağıdır. Tekrar edecek olursak parafiskal kurumlar yapmış olduğu hizmetlerden dolaylı veya dolaysız bir biçimden yararlanan kişilerden kamu alacağı kapsamında tahsilat yaparlar. Bu tahsilat bize Parafiskal Gelir tanımını da getiriyor. Öyleyse  Parafiskal Gelir Nedir? Parafiskal Kurum Nedir? başlıklı yazımızın ikinci kısmı olan parafiskal gelir nedir ile devam edelim.

Parafiskal Gelir Nedir?

Öncelikle parafiskal gelir her ne kadar kamu alacağı da olsa vergi değildir. Parafiskal Gelir vergi benzeri bir gelirdir. Zira parafiskal gelir kamu kurumlarının veya kamu yararına yönelik hizmet gören kuruluşların finansmanlarını sağlamak amacıyla bu hizmetlerden dolaylı veya dolaysız bir şekilde yararlanan kişilerden alınır. Ayrıca yasal zorunluluk altında tahsil edilir. Yani ödemesi mecburidir.

Burada bir ara vererek parafiskal kurumlara ülkemizde örnekler verelim.

Parafiskal Kurum Örnekleri

  • Ticaret ve Sanayi Odaları
  • Ziraat Odaları
  • Barolar
  • Sosyal Güvenlik Kurumu.

Yukarıda sayılan örneklere baktığımız zaman bu parafiskal kurumlar, yaptığı hizmetlerden dolaylı veya dolaysız bir şekilde yararlanan kişilerden aidat altında bir kesinti yapar. Yine tekrar ediyoruz ki bu kesintinin ödenmesi yasal bir zorunluluktur.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bir tür parafiskal kurum olduğu unutulmamalıdır. Zira hem her birimizi etkileyen bir kurumdur hem de en geniş çaplı parafiskal kurumlarımızın başında gelir. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında detaylı bilgiye sahip miyiz? Kurumun başında yer alan Mehmet Selim Bağlı’nın kısaca öz geçmişine buradan ulaşabiliriz. İlerleyen günlerde Sgk hakkında geniş bilgiyi sitemizden bulabileceksiniz. Biz yine yazımıza devam edelim.

Parafiskal Gelirlerin tahsilatı bu kurumlar tarafından yapılır. Bu sebeple genel bütçede yer almaz. Kurumların bütçesinde yer alır.

Parafiskal Kurum Nedir? Parafiskal Gelir Nedir? yazımızı bitirmeden önce bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Parafiskal Gelir bir tür vergi geliri değildir, vergi benzeri gelirdir. Vergi benzeridir zira, ödemesi zorunludur ve yasal zorunluluk altındadır. Yine vergi olmamasının sebebi ise, parafiskal gelirlerin karşılığı vardır. Üyeler bu aidat ödemelerini karşılık bekleyerek yaparlar.

Yazımızın son paragrafı bizlere birkaç konu hakkında daha yazı yazma fırsatı doğurdu. Bu yazımızı yayımladıktan sonra Vergi Nedir yazımızı yayına sunacağız. Yine Parafiskal Kurum Nedir? Parafiskal Gelir Nedir? başlıklı yazımın ardından parafiskal gelirleri harçlar ve vergi ile kısaca karşılaştıracağız. Sizlerin de bu vize/ final döneminde sormak istediği sorular var ise bizlere iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here