ÖTV Kanununa Ekli Listelerde Hangi Mallar Bulunmaktadır?

0
134
ÖTV Kanununa Ekli Listelerde Hangi Mallar Bulunmaktadır?

Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızı vergi konularında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ÖTV Kanununa Ekli Listelerde Hangi Mallar Bulunmaktadır? başlıklı yazımızla kaleme aldığımız gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alan mallardır. O halde sözü uzatmadan yazımıza başlayalım.

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli dört adet liste kapsamına giren mallar Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.) numaralarıyla tanımlanmıştır.

  • (I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG,
  • (I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ, madeni yağlar ve yağlama müstahzarları,
  • (II) sayılı listede, yarı römorklar için çekiciler, binek otomobilleri ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş motorlu taşıtlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, özel amaçlı motorlu taşıtlar, motosiklet, helikopter, uçak, gemi, yat, eğlence ve spor tekneleri gibi taşıtlar,
  • (III) sayılı listenin A cetvelinde, alkolsüz içecekler ve alkollü içkiler,
  • (III) sayılı listenin B cetvelinde; puro, sigarillo, sigara, nargile tütünü, enfiye veya çiğnemeye mahsus tütün gibi tütün mamulleri ve makaron,
  • (IV) sayılı listede, genel itibariyle, havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası, muzır neşriyat, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür takım ve aletleri, altın veya gümüş kaplama kaşık, çatal ve kaşık-çatal takımları, klimalar, ısıtıcılar, beyaz eşyalar, elektrik motorlu araçların motorunu çalıştırmaya mahsus araç pilleri, küçük ev aletleri, cep telefonu, telsiz-telefon cihazları, mikrofon, hoparlör, kulaklık, amplifikatörler, ses kayıt ve çalma cihazları, televizyon, projektör, kamera, ses ve görüntü cihazları, infrared ile çalışan uzaktan kumanda cihazı, inci ve kıymetli taşlardan mamul saat kayışları, tabancalar ve diğer ateşli silahlar ile sürgülü silahlar, kristal avizeler, bazı oyun eşyaları, hayvansal maddelerden süs eşyaları gibi mallar yer almaktadır.
Görüldüğü gibi ÖTV kanununa ekli listelerde yer alan mallar bu şekildedir.

ÖTV konusu son dönemlerde, bazı mallarda ÖTV oranının arttırılıp azaltılmasıyla maliye politikası aracı olarak piyasalara müdahalede etkin şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle ÖTV önemli ve bilgi sahibi olmamız gereken bir vergi kalemidir.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra ÖTV Kanununa Ekli Listelerde Hangi Mallar Bulunmaktadır?başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bizler Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızda vergi bilincinin artmasını ve vergiye gönüllü uyumunu sağlamak için yazılarımıza devam edeceğiz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu ve benzeri bilgilere ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here