Neil Armstrong

0
92

Pratik vergi olarak keyifle okunacak pazar yazıları serimize bir biyografi ile devam ediyoruz. Bugün ölümü yıldönümü münasebetiyle Ay’a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong’un hayat hikayesinden kesitler sunacağız.

Neil armstrong 5 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yaptı. Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu.

32 yaşında NASA tarafından astronot olmak icin seçilmiş ve ilk görevini 6 mart 1966 da geminin B misyonunun kumandanı olarak gerçekleştirmiştir. En meşhur yolculuğu Apollo11 ile Ay’a gidişidir. Neil Armstrong Ay’a giden 25 milyar dolarlık Apollo 11 projesinin komutanıydı. Collin ve Edwin Aldrin ile 20 temmuz 1969 saat 10:56 AM de Ay’ın yüzeyine inen ilk insanlı modülde bulunuyordu.

Dönemin iki devi ABD ve Sovyet Rusya arasındaki uzay savaşlarının da etkisiyle gerçekleştirilen Ay görevinin başrolündeki isim olan Armstrong 20 Temmuz 1969 yılında Ay’a ilk ayak basan insan oldu.

Bu yolculuğun 50. yılı ABD’de törenlerle kutlanmıştı. Bu kutlamalara ortak olan BBC kanalı Neil Armstrong’un yıllar önce yaptığı bir röportajı yayınladı. Mesafe algısı konusunda sorunlar yaşadıklarını anlatan Armostrong “Mesela kameramız kokpitten 15 metre uzakta görünüyordu ama oraya 30 metrelik bir kablo çektiğimizi biliyorduk”demiş.

Gezegenimizin uydusundan bakılınca gezegenimizin nasıl göründüğü sorusunu da cevaplayan Armstrong “Ay’dan bakınca Dünya çok küçük, çok uzak ama çok güzel görünüyor”diyor. Spiker Patrick Moore’un sorduğu Ay’a geniş çaplı bilimsel üs kurmanın mümkün olup olmadığı sorusuna ise “Biz hayattayken bunun olacağına eminim.”demiştir.

16 Temmuz 1969 yılında fırlatılan Apollo 11 uzay aracı, 386 bin km yol kat etti ve gezegenimizin uydusuna ulaşması tam 76 saat sürdü. Ay’a ayak basan ilk insan olan Armstrong’un meşhur “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım”sözü tüm dünya genelinde canlı yayınla izlenmişti.

Neil Armstrong bugün yani 25 Ağustos 2012’de ölmüştür.

Böylece derlediğimiz bu biyografi yazısının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni pazar yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here