Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır?

0
2006
Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır?

Çoğu genç kardeşimizin hayalidir rahat ve maaşı iyi bir işe sahip olmak. Ülkemizde özel sektörün çok fazla gelişmemiş olması sebebiyle bu tür iş arayan birçok genç kardeşimiz kamu sektörüne yönelmektedir. Özellikle son yıllara bakıldığında kamuda önemli sayılarda uzman, müfettiş, denetmen, denetçi, kaymakam, hakim, savcı, polis, bekçi, asker, öğretmen, hemşire kadrosu açıldığı görülmektedir.

Kamuda memur olmak için öncelikli şart Kamu Personeli Seçme Sınavında veya polislik, askerlik gibi kurumun kendi açtığı sınavlarda başarılı olmaktır. Bunun için KPSS kursları ve çeşitli kurslar açılır ya da çeşitli kitaplardan sınavlara hazırlanılır. Sınava hazırlık kısmı özetle bu şekildedir. Öyleyse yazımıza yani Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır? konusuna geçelim.

Mülakat deyince herkesin aklına “referans” veya “torpil” gibi 3. Dünya ülkelerine yakışan çoğu gelişmiş hatta gelişmekte olan ülkenin lügatından çıkardığı kavramlar gelir. Oysa liyakatin esas alınmadığı atamalar her zaman olumsuzlukla sonuçlanır. Bunun bize yaşattığı en acı örnek Fetö Terör Örgütünün ülkemize yaşattığı kumpas davaları, 17-25 aralık yargı darbe girişimi ve 2016 Temmuzunda hain darbe girişimi olmuştur.

Konumuza geri dönecek olursak KPSS ve kurum içi sınavları aşan memur adaylarını bir de mülakat beklemektedir. Mülakatlar genel olarak Ankara’da Bakanlık ya da bağlı kuruluşlarının adreslerinde yine Bakanlık ya da bağlı, ilgili kuruluşlarının bürokratlarınca yapılmaktadır.

Peki mülakata girecek bir memur adayı mülakat öncesine nasıl hazırlanmalıdır?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce mülakatın amacının ne olduğuna dair kısa bir bilgi paylaşalım. Mülakat, öncelikle mülakatı yapan komisyonun karşısındaki adayın, görevi ve makamı temsil yetkisinin olup olmadığını belirlemesi açısından gereklidir. Bunun yanında mesleki şartlar ve zorlukları ya da kabiliyeti görme açısından da önem arz etmektedir.

Böyle önem arz eden bir sınav için işi şansa bırakmak hiç de doğru olmaz. Bu yüzden sizin mülakatlarda şansınızı artıracak nacizane bilgileri sıralamaya başlayalım.

Mülakatta nelere dikkat etmeliyiz?

Mülakatın önceki aşamasını anlatarak yazımıza başlayalım. Erkek adaylarda kıyafet için elbette ki takım elbise kravat şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken renginin lacivert ya da siyah tonlarda olması, desenli ve şatafatlı olmasından kaçınılması gerektiğidir. İçe açık renk bir gömlek ve desenli ya da düz bir kravat kıyafet tercihiniz olmalıdır. Ayakkabı için bağcıklı bir ayakkabı ilk tercih olmalıdır. Ayakkabının çok parlak ve allı pullu olmasından kaçının. Bayan adaylarda ise etek takım ya da pantolon takım tercih edilmelidir. Ayakkabı olarak yüksek topuklu ayakkabı ve ağır makyajdan kaçınılmalıdır.

Mülakat çoğunlukla Ankara’da yapıldığı için başka şehirlerden mülakata girecek olanların bir gün önceden şehre gidip dinlenmeleri, mülakata yorgun, dalgın, uykulu bir biçimde girmemeleri oldukça önemlidir. Mülakat günü sakal tıraşı olunması saçların aşırı jöle, briyantin kullanmadan taranması kılık kıyafete dair bir diğer önemli husustur. Bayan arkadaşların ise saçlarını toplaması hafif bir makyaj yapması sabah yapılması gerekenlerdir.

Mülakat günü zaten stresli olacağınız için mülakat yerinin önceden gidilip öğrenilmesi ya da bilen biriyle gidilmesi kaybolma veya sınav yerini arama gibi stresinizi arttıracak durumlardan sizi kurtaracaktır.

Mülakat binasına girdiğiniz andan itibaren sınavınızın başladığını özellikle ifade etmek isterim. Şöyle ki bina içinde herhangi bir yerde (tuvalet, çay ocağı, mescid, vs.) birazdan sınavınızı yapacak komisyonun üyelerinden biriyle karşılaşmanız son derece olağandır. Pek tabii bu karşılaşma anında sizin o anki tavrınız ilk intiba açısından önemlidir. O an lakayt ya da sulu bir davranış içindeyseniz ya da son derece ciddi ve mağrur bir haldeyseniz bu sizin zararınıza veya yararınıza olabilecektir.

Mülakat sıranız geldiğinde kısa bir süre adrenalinizi düşürecek nefes terapisi yapmanız size iyi gelecektir. İçeriye girmeden önce gömleğinizin yaka düğmesinin (en üst) muhakkak kapalı olduğundan, kravatınız sıkı ve boyunun ideal boyda olduğundan ve ceketinizin düğmesinin ilikli olduğundan emin olun. Ceketiniz üç düğmeliyse ortadaki, iki düğmeliyse sadece üsttekini ilikleyin. Bayan adaylarda ise saçların topu olması, kısa bir makyaj kontrolü ve tabii ki ceketin ilikli olması gerekmektedir.

Kapıyı iki kez tıklamanız yeterlidir. Ve “gel” sesini duymadan kesinlikle içeri girmeyin. “Gel” sesini duyup içeriye dik bir şekilde ve komisyonla kısa bir göz teması kurarak girdikten sonra baş selamıyla selamlayın. Size komisyondan biri “oturun” demedikçe koltuğun başında elleriniz parmaklarınız bağlı şekilde ayakta bekleyin. Size “oturun” dendikten sonra koltuğa oturun.

Mülakat Artık Başladı..

Genellikle önünüzde bir masa da olacaktır. Ellerinizi mutlaka masanın üzerine koyun ve eliniz üst üste ya da parmaklarınız bağlı şekilde olsun.  Mülakatta komisyon üyeleriyle hocam, abi gibi ifadelerden kaçının. Size sıcak davranabilirler, ciddiyetinizi koruyun çünkü burada cıvık, sulu bir yapıda olup olmadığınız ölçülüyor olabilir. Her zaman “efendim” demek en idealidir. Daha önceki mülakat tecrübelerinde üstat şeklinde edilen hitapların sert tepki gördüğünü de belirtmek isteriz. Üstat yok efendim var unutmayın !

Bilemediğiniz sorular muhakkak olacaktır ki komisyon sizden soruları bilmenizi değil kendinizi ifade etmenizi beklemektedir. Bilemediğiniz yerde “hatırlayamadım efendim” demekten çekinmeyin. Yine biraz yardımcı olursanız soruyu cevaplayabilirim cümlesi sizi daha sempatik gösterecektir.

Size kaba davranabilir, dinlemeyebilirler. Önemsemeyin. Leblebi dahi yiyebilirler. Önemsemeyin. Her biri ile göz teması kurmaya çalışın.

Unutmadan!!

Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır? yazımızı sonlandırmadan önce hatırlatmak istediğimiz son noktaya da değinelim. Ekstrem bir özelliğiniz varsa muhakkak söyleyin. Yabancı dil, yurtdışı tecrübesi – Work and Travel gibi-, amatör ve ya profesyonel sporcu kimliğiniz mülakat yapmaktan yorulan komisyonun dikkatini çeker ve size artı puan olarak döner.

Komisyonlar genelde ortak sorular sorar. Bu sebeple forumlarda kendi komisyonunuzun sorduğu soruları öğrenin ve hazırlıklı olun.

Komisyonun Sorduğum Tüm Soruları Bilmeli miyim?

Bu noktadan sonrası sizin kabiliyetinize kalmaktadır.Çünkü size sorulan soruların tümünü bilseniz de, bilemeseniz de, size çok iyi davransalar da, kötü davransalar da sonuç sürpriz olabilmektedir. Ancak bu anlattıklarımız elbette ki şansınızı arttıracak önemli bilgilerdir. Mülakat bittiği zaman koltuğunuzu eski haline getirmeyi yani elinizle düzeltmeyi unutmayın. Ayağa kalkıp koltuğu düzelttikten sonra yine baş selamıyla “iyi çalışmalar” dileyip önce bir iki adım geri atarak daha sonra dönerek çıkış kapısına yönelin. Ardından kapıdan çıkarken mutlaka yüzünüzü tekrar komisyona dönerek çıkın. Ve son olarak “Allah bir şeyi murad edince esbabı ona halk eder” sözünü aklınızdan çıkarmayın öncelikle Allaha tevekkül etmeyi unutmayın.

Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır? başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Sizler de bir mülakata girecekseniz bizlerle her türlü konu ve sorular için iletişime geçebilirsiniz.Mülakatlara Nasıl Hazırlanılır? ile beraber bir meslek tanıtımı olan yazımızı da buradan okumanızı tavsiye ederiz.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here