Mükellefiyet Yazısı (Faaliyet Belgesi) nedir? Mükellefiyet Yazısı nasıl alınır?

0
653

Mükellefiyet vergiye tabi olmakla başlar. Buna göre mükellefin tabi olduğu vergi türü değiştikçe mükellefiyet türleri de değişmektedir. KDV mükellefi, gayrimenkul sermaye iradı mükellefi gibi mükellefiyet örneklerini çoğaltabiliriz. Vatandaşlar mükellefiyet yazısını faaliyet belgesi olarak da bilmektedir. Peki, mükellefiyet yazısı nedir? Mükellefiyet yazısı nasıl alınır?

Mükellefiyet yazısı, mükellefin mükellef olduklarına dair resmi evraktır. Mükellefiyet yazısında mükellefiyet başlangıç- bitiş tarihi, faal olmaları veya eskiye yönelik tüm vergi kayıtlarını ve mükellefin faaliyet türü yer almaktadır.

Mükellefiyet yazısı nedir ve nasıl alınır?

Mükellefler ilgili oldukları vergi daireleri aracılığıyla veya İnteraktif Vergi Dairesi İşlemleri ile mükellef olduklarına dair mükellefiyet yazısını alabilirler.

Vergi dairesinden Mükellefiyet yazısı nasıl alabilirim?

Vergi dairelerinden mükellefiyet yazısı alınması için dairelerde yer alan matbu dilekçe doldurularak Evrak Kayıt Servisinden geçirilir. Daha sonra ise Tahakkuk Servis memuruna ibraz edilerek mükellefiyet yazısı alınır.

Mükellefiyet yazısı, mükellefe veya mükellefin tayin edebileceği kişilere verilir. Burada önemli olan iki hususun altını çizmekte fayda vardır, mükellefiyet yazısı için mükellef bizzat başvurmalı (vekâlet durumları hariç) ve mükellef muhakkak bağlı bulunduğu vergi dairesinden bu yazıyı talep etmelidir.

Mükellefiyet yazısı dilekçe örneği

Mükellefiyet yazısı nedir ve ne işe yarar kavramlarından sonra sıra geldi dilekçe örneğine. Aşağıda basit bir şekilde mükellefiyet yazısı dilekçe örneği hazırladık. Siz de boş bir A4 kağıdı ile bu dilekçe örneğini kullanabilirsiniz.

…………………….VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

 

                                                             İSTANBUL

 

             Dairenizin ……………….T.C. Kimlik Numaralı Gelir Vergisi mükellefiyim. Maliye kurumuna ibraz edilmek üzere Dairenize kayıtlı vergi mükellefi olduğuma dair yazının hazırlanarak tarafıma verilmesini talep etmekteyim.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Mükellefiyet Kaydına Rastlanılmamıştır Yazısı

Mükellefiyet yazısı ile karıştırılan bir diğer evrak ise vergi dairemizce mükellefiyet kaydına rastlanılmamıştır yazısıdır. Bazı durumlarda kurumlar ilgili kişi mükellef olmasa dahi resmi yazı istemektedir. Bu durumda mükellef ilgili vergi dairesinin sicil-yoklama servisinden vergi dairemizce mükellefiyet kaydına rastlanılmamıştır yazısı alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here