KYK nedir? KYK başvurusu nasıl yapılır?

0
381

Mükellefleri vergi dairelerine sevk eden borç kalemlerinin başında KYK kredisi gelmektedir. Öğrencilere eğitim aldıkları süre boyunca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim katkı kredisi nedir? KYK kredisine nasıl başvurulur?  Ödemeler nasıl yapılır?  KYK bursu ve KYK kredisine dair detaylı bilgileri “KYK nedir, KYK başvurusu nasıl yapılır? “ başlıklı yazımızda bulabileceksiniz.

Kredi Yurtlar Kurumu Gençlik Spor Bakanlığına bağlıdır. Kurum öğrencilere yurt, burs ve kredi olanakları ile eğitim hayatlarında destek olmaktadır. Biz bu yazımızda burs ve kredi başlıklarını inceleyeceğiz. Bu yazımızda KYK kredisi ödemesini ne zaman nereye yapabileceği, KYK kredilerine kimlerin başvurabileceği gibi soruların cevaplarını arayacağız. Öncelikle Burs Başvuruları ile başlayalım.

KYK Bursuna kimler başvurabilir:

  • Ön lisans öğrencileri
  • Lisans Öğrencileri
  • 2 yıllık fakültelerden, 4 yıllık fakültelere sene kaybetmeden geçiş yapanlar
  • Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri

Üniversiteye giriş sınavında ilk 100’e giren öğrenciler ve amatör sporlarda milli derecesi olan öğrenciler öncelikli öğrenciler arasındadır.

Peki, kimler KYK bursuna başvuramazlar:

  • Yabancı öğrenciler
  • 1 yıl sene kaybedenler
  • Daha önce burs ve kredi alanlar
  • Polis Akademisi ve Askeri Öğrenciler
  • Yüksek Lisans hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler
  • Uzaktan Eğitim ve Açık Eğitim Fakültesi öğrencileri KYK burs/kredine başvuramaz.

KYK bursu öğrencilere karşılıksız olarak verilir. Tabi hepimiz KYK bursu alacak kadar şanslı olmadığımız için KYK kredisi ile devam edelim. Yazımıza başlamadan önce KYK kredisi alacak öğrencilere tavsiyemiz gerçekten bu krediye ihtiyaçları olup olmadıklarını iyi düşünmeleridir. Zira bu borçlar ilerki zamanlarda ödeme konusunda ciddi sıkıntı yaratabilmektedir.

KYK kredisine kimler başvurabilir sorusunun cevabı KYK bursunu başvurabilecek kişilerle aynı gruptur.

KYK kredisine nasıl başvurabilirim?

KYK başvuruları kredi ve burs olarak birlikte Kamu Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinden alınmaktadır.

Öncelikli öğrenciler kimlerdir? Şehit Çocukları, Darüşşafaka Lisesi Mezunları, Milli Sporcular ve engelli durumu olan öğrencilerin öncelikleri vardır. Bu durumda olan öğrenciler belgelerini Kredi Yurtlar Kurumuna posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman nereden yapılır?

KYK ödemeleri her ayın 6-10 arasında Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır. Ziraat Bankası hesap kartlarının hangi şubeye bağlı olduğunu ise KYK’nın sitesinden öğrenebiliriz.

KYK kredi ödemeleri yıllık ÜFE oranı ile hesaplanmaktadır ve her halükarda ödenecek miktar anaparanın 3 katını aşamaz.

KYK kredi kesilir mi? KYK kredisi hangi hallerde kesilir?

KYK kredisi çok uç durumlarda kesilmektedir. Bu halleri kısaca sayacak olursak; kayıt dondurma, sağlık sebepleri ile eğitime ara verme, öğretim kurumunun değiştirilmesi halinde önceki okulunda 1 yıldan uzun süre başarısız olması, öğretim kurumunun kapatılması, kesin mahkûmiyet vs.

KYK kredisi kesilme nedenleri ile KYK burs kesilme sebepleri aynıdır. Öğretim kurumunca başarısız sayılan öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu başarısız olduğu ay itibariyle krediye dönüşür.

Kredi geri ödemeleri ne zaman başlar?

Kredi ödemeleri normal eğitim süresinin bitmesinden 2 yıl sonrası itibariyle aylık ödemeler halinde taksitlendirilir. Bu ödemeler ZİRAAT BANKASI ATMLERİNE, İnternet Bankası aracılığıyla veya KYK’nın resmi sitesinden yapılmaktadır.

Yüksek lisans yapan öğrenciler lisans eğitimi döneminde aldıkları kredilerini erteleyebilmeleri için ara vermeden yüksek lisans kaydı yaptırmış olmalıdır. Bu erteleme 3 gün içinde E- Devlet üzerinden yapılmaktadır. Erteleme Yüksek Lisans eğitiminin normal bitmesinden itibaren 2 yıl sonrasına ertelenir.

KYK kredi ödemeleri her ayın son iş günü yapılır.

KYK borcunun vergi dairesine intikali ne demektir?

Yukarıda anlatıldığı üzere KYK borcu ilk olarak ziraat bankasına ödenmektedir. Eğerki mükellef borçlarını zamanında ödemezse ilk durumda 1 yıllığı, ödememe durumunun devamında ise borcunun tamamı takipli hale gelir. İvedilik hali alır ve borç toplu olarak vergi dairesine aktarılır.

Burs ve kredi başvuruları

KYK ödemelerine birlikte başvurulur. Kurum başvuranın ihtiyaç durumuna göre burs veya kredi vermektedir. Başvuru tarihi kurum tarafından önceden ilan edilir. Yurtiçinde ve Yurtdışında okuyan öğrenciler KYK ödemeleri için başvuru yapabilmektedir. Burs alırken vazgeçen öğrenci aynı eğitim düzeyinde okuduğu sürece tekrar burs alamaz.

KYK kredisini erken ödersem indirim olur mu?

KYK kredisini erken ödeme halinde indirim söz konudur. Borcun tamamını mezuniyetten itibaren eğer 1 yıl içinde ödenirse %30 ya da 2 yıl içinde ödenirse %20 indirim olur. Bu indirim ÜFE üzerinden hesaplanır.  Anaparada indirim söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken durum erken ödeme yapmadan önce (0316) 4441961 NO’ lu numarayı arayarak erken ödeme miktarını öğrenilmeli ve tekrar teyit edilerek ödeme yapılmalıdır.

KYK kredisinin silinmesi hangi hallerde mümkün olur?

Vefat halinde ve tam teşekkülü hastanelerden “çalışarak hayatını kazanamaz” raporu almaları halinde borçları silinmektedir.

KYK borcunu fazla ödenmesi halinde kuruma dilekçe ile başvurularak iade alınabilir. Borçların ödenmemesi durumunda %1,4 lük aylık gecikme zammı uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here