Kredi Kartıyla Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

0
333
Kredi Kartıyla Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Sitemizde daha önce “Vergi borcu nasıl ödenir” başlıklı yazımızla vergi borcunun hangi kanallarda ödenebileceğini anlatırken, ödeme kanallarından birinin de internet ya da mobil bankacılıktan kredi kartıyla ödenebileceğinden bahsetmiştik. Lakin özellikle vergi borcu yapılandırma ödemelerinin son günlerine doğru kredi kartıyla vergi borcu ödenir mi? Sorusu hep sorulmaktadır. Bu ödeme şeklinden haberdar olmayan ya da haberdar olup da nasıl ve nereden ödeneceğini bilmeyen vatandaşlarımız için bu yazıyı kaleme aldık. Pratik Vergi web sitesinin zaten kuruluş amacı da “vatandaşlarımıza vergi dairesi işlemlerinde kolaylık sağlamaktır.” Öyleyse soralım kredi kartıyla vergi borcu nasıl ödenir?

Kredi kartıyla vergi borcu nasıl ödenir? Başlıklı yazımızı adım adım anlatmaya başlamadan önce vergi borcunun nasıl ödeneceğini ve hangi kanallardan ödenebileceğini anlattığımız “Vergi borcu nasıl ödenir” başlıklı yazımızı sizlere hatırlatmak isteriz. İlgili yazımıza  buradan ulaşabilirsiniz. Öyleyse başlayalım; kredi kartıyla vergi borcu nasıl ödenir?

1.İnternet Vergi Dairesinden Kredi Kartıyla Vergi Borcu Ödeme

Bu konuya geçmeden önce şunu hatırlatalım: vatandaşlarımız arasında internet vergi dairesinin nasıl girileceğini ve kullanılacağını bilmeyenler olabilir. İnternet vergi dairesine girmeyi bilmeyen vatandaşlarımız bunun için Pratik Vergi youtube kanalından görsel anlatımla kendi adlarına internet vergi dairesine nasıl girileceğini öğrenebilirler. İlgili görsel anlatıma buradan erişebilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra kredi kartıyla vergi borcu ödemeyi detaylıca anlatmaya başlayalım.

Öncelikle gelir idaresi başkanlığının www.gib.gov.tr adresine giriyoruz. Sayfa açıldıktan sonra aşağı kısımda bulunan internet vergi dairesi kutucuğunu tıklıyoruz.(internet vergi dairesi için tıklayınız https://intvrg.gib.gov.tr) Açılan sayfada “TC kimlik no ile giriş” kutucuğunu tıklıyoruz. Burada bir ayrıntı paylaşmak gerekirse, e-devlet şifresi olan ya da bağlı olduğu vergi dairesinden internet vergi dairesi şifresi alanlarda şifreleriyle giriş yapabilir. Elbette bunun için ilgili kutucuğu tıklamaları gerekir.

Biz yolumuza her vatandaşımıza hitap edecek şekilde “TC kimlik no ile giriş” kutucuğunu tıklayarak devam edelim. Bu kutucuğu tıkladıktan sonra bizden 5 bilgi isteyen robota bilgileri gireceğiz.

Artık İnternet Vergi Dairesindeyiz.

İnternet vergi dairesine giriş yapınca hemen ilk kutucuk “borç sorgulama ve ödeme kutusudur. Burada;

 • Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme
 • Harç Sorgulama ve Ödeme
 • Yapılandırılmış Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme
 • Genel Borç Sorgulama ve Ödeme
 • Tahakkuk/Tecil Fiş Numarası ile Borç Sorgulama ve Ödeme
 • Borç Talepleri Listeleme
 • Ödeme ve Alındı Sorgulama sekmeleri bulunmaktadır.

Vatandaşlarımız burada bulunan borç türlerinden kendi borçlarına ait olanı tıkladıklarında vergi tipi, vergi türü, vergi dairesi gibi borç bilgilerinin isteneceği kutucukları dolduracaklardır. Bunları da tamamladıkların önlerine borçlarının döküm halinde olduğu liste gelecektir. Bu listeden vadesi gelen borcu tıklayıp “ödeme” butonun bastıklarında ekrana kredi kartı bilgilerinin isteneceği pencere açılacaktır. Kredi kartı bilgilerini girip cep telefonuna gelen onay kodunu da yazdıktan sonra vergi borcu kredi kartıyla ödenmiş olacaktır. Burada küçük bir ayrıntı, tahsil alındısını saklamak isteyen vatandaşlarımız için sistem vergi tahsil alındısını pdf formatında indirip kaydetmeye ya da yazdırmaya olanak sağlamaktadır.

Hangi Vergiler Kredi Kartı ile Ödenebilir?

İnternet vergi dairesinden, güncel olan borçlarınızı, yapılandırılmış borçlarınızı, tecil-taksitlendirme yaptığınız borçlarınızı, taşıt vergi-ceza borçlarınızı kredi kartınızla vergi dairesi veznelerine ya da anlaşmalı bankalara gitmeden ve vakit kaybetmeden kredi kartınızı kullanarak rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

İnternet vergi dairesinden kredi kartıyla vergi borcu ödemek güvenli midir?

Gelir İdaresi Başkanlığımız bu konuda teredddüte mahal vermeyecek şekilde sistem güvenliğini sağlamıştır. Bunun yanında Vergi ile ilgili bilgiler, Vergi Usul Kanununun 5. maddesine göre mahremiyet taşıdığı için Internet üzerinden yapılacak borç sorgulamalarında yetkisi olmayan şahısların vergi bilgilerine erişimi engellenmiştir.

Kimlik doğrulama için Kullanıcı Kodu, Kullanıcı Şifresi ve Kişisel Şifre bilgileri kullanılmaktadır. 5 dakika süreyle sorgulama yapılmaması durumunda Kullanıcı Kodu, Kullanıcı Şifresi ve Kişisel Şifrenin tekrar girilmesi istenecektir. Şifrenin arka arkaya 5 defa hatalı girilmesi durumunda kullanıcı hesabı 10 dakika için erişilemez hale gelecektir.

Bilginin bütünlüğü ve gizliliği kriptolu iletişim (128-bit SSL) ile sağlanmaktadır. SSL teknolojisi ağ sunucusu ve ağ tarayıcısı arasındaki tüm bilgi akışını koruyan bir güvenlik protokolüdür.

Şimdi konumuza geri dönelim; kredi kartıyla vergi borcu nasıl ödenir?

2. İnteraktif Vergi Dairesinden Kredi Kartıyla Vergi Borcu Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığımızın vergi dairelerine kolay ulaşmanın bir başka yolu interaktif vergi dairesidir. İnteraktif vergi dairesi internet vergi dairesine göre daha kapsamlı hareket kabiliyeti sağladığından yani daha çok vergi dairesi işlemini önümüze getirdiğinden, interaktif vergi dairesi sistemini kullanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Hâlihazırda kullanıcı kodu ve şifresi bulunanlar bu kullanıcı kodu ve şifreyle, e-devlet şifresi bulunanlar e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabileceklerdir.

Buna ek olarak sisteme vergi dairelerinden alınan şifreyle ya da “kayıt ol” sekmesini tıklayıp bizden istenen 4 bilgiyi girdikten sonra cep telefonumuza gönderilen şifreyle giriş yapılabilir.

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir?

İnteraktif vergi dairesi, vergiye uyum maliyetlerinin azaltılması, gönüllü uyumun teşvik edilmesi ve geri bildirimde bulunabilmesi amacıyla mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik ortamda sunulan vergisel işlemlerini zaman ve yer koşulu aranmaksızın kolay, hızlı ve etkin bir şekilde yapabilmesine imkan sağlayan güvenilir, etkileşimli bir sistemdir.

İnteraktif vergi dairesinde yapılan başlıca işlemler şunlardır:

 • Vergi daireleri tarafından takip edilen borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 • Adınıza düzenlenen vergi ceza ihbarnamesine istinaden yasal süresi içerisinde cezada indirim ve uzlaşma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Mükellefiyet yazısı ve borç durum yazısı talebinde bulunabilir, talebe ilişkin Başkanlığımızca oluşturulan cevabi yazıyı sistem üzerinden alabilirsiniz.
 • Özelge talebinde bulunabilir, talebinizin durumunu takip edilebilir ve özelgenizi yine sistem üzerinden alabilirsiniz.
 • İzaha davet kapsamında izahta bulunabilirsiniz.
 • İşe başlama, adres değişikliği, şube işyeri açılış/kapanış ve işi bırakma bildiriminde bulunabilir, bildirimlerinizin durumunu takip edebilirsiniz.
 • Faaliyet konusu değişikliği, ek faaliyete başlama, vergi türü terki/ilavesi , unvan değişikliği, yönetici değişikliği, hisse devri, sermaye artırımı konularında dilekçe verebilir sonucunu görüntüleyebilirsiniz.
 • 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesi kapsamında tecil talebinde bulunabilirsiniz.
 • Vergi dairesi emanet defterinde kayıtlı olan mahsuben/nakden iade edilebilir tutarınıza işlem talebinde bulunabilirsiniz.

•Muhtasar beyanname dönem değişikliğine ilişkin talepte bulunabilirsiniz.

•Muhtasar beyanname verilmeyeceğine dair dilekçe verebilirsiniz.

• Ödeme emirlerinizi görüntüleyebilir, mal bildiriminde bulunabilirsiniz.

• Vergi dairesi iletişim bilgilerinizi güncelleyebilir, geçerli e-beyanname sözleşmelerine erişim sağlayabilir ve sözleşme iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

• İş yeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi verebilirsiniz.

• Gayrimenkul sermaye iradına konu malın elden çıkarılması ile gelirin son bulması dilekçesi verebilirsiniz.

• Kasko değerine göre MTV düzeltme talebinde ve malul ve engelliler adına kayıt ve tescilli taşıtlarda MTV istisnası talebinde bulunabilirsiniz.

• Veraset ve intikal vergisi beyannamenizi verebilirsiniz.

• Engelli vergi indirim başvurularınızı gerçekleştirebilir, mukimlik belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

• Hazır beyan ve defter beyan uygulamalarına şifresiz erişim sağlayabilirsiniz.

•Başkanlıkça uygun görülen diğer iş ve işlemlere ilişkin işlem yapılabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesinden Vergi Borcumuzu Nasıl Öderiz?

İnteraktif vergi dairesinden yapılabilecek başlıca işlemleri sıraladıktan sonra kredi kartıyla vergi borcu nasıl ödenir? hususuna geçelim.

İnteraktif vergi dairesine girdikten sonra sol bölümde “bilgilerim, işlemlerim, sorgulamalar, yapılandırma başvuru-sonuç, veraset işlemleri, plastik poşet beyan sistemi”gibi sekmeler bulunmaktadır. Bu sekmelerden “bilgilerim” i tıkladığımızda açılan pencere de “borç detay ve ödeme” yi tıklayacağız. Bunu tıkladıktan sonra güncel borç bilgilerimizin olduğu pencere önümüze gelecektir. Borç bilgilerini teyit ettikten sonra sağ yanında bulunan öde butonun bastığımızda GİB ödeme ekranına geçeceğiz. Buradan kredi kartı bilgilerimiz girip cep telefonumuza gelen onay mesajını onay ekranına yazdığımızda artık interaktif vergi dairesinden kredi kartıyla vergi borcumuzu ödemiş olacağız.

İnteraktif Vergi Dairesi Ödeme ve Çalışma Saatleri

İnteraktif vergi dairesinden veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla vergi borcu ödemek isteyen vatandaşlarımız için önemli bir hatırlatma yapalım. İnteraktif vergi dairesi ve internet vergi  dairesinin sistem çalışma saatleri : 02:00 – 22:00 saatleri arasıdır. Bu saatler harici ödeme yapmak isteyen vatandaşlarımız şöyle bir uyarıyla karşılaşırlar: Sistemlerimiz şu an bankalar ile karşılıklı mutabakat yapılması sebebiyle kapalıdır. Lütfen, sistem çalışma saatleri içerisinde yeniden deneyiniz.

İnteraktif vergi dairesinden vergi borcu ödemek güvenli midir?

Mükelleflerin vergisel işlemleri ile ilgili bilgiler, Vergi Usul Kanununun 5. maddesine göre mahremiyet taşıdığı için sisteme giriş yapılmadan sistemin kullanılması ve sistem içerisinde yer alan bilgi ve belgelere erişilmesi mümkün değildir.

Sisteme giriş yapabilmek için Kullanıcı Kodu/TC Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası ve Kullanıcı Şifresi bilgileri kullanılmaktadır. 5 dakika süreyle sorgulama yapılmaması durumunda Kullanıcı Kodu/TC Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası ve Kullanıcı Şifresi bilgilerinin tekrar girilmesi istenecektir. Şifrenin arka arkaya 5 defa hatalı girilmesi durumunda kullanıcı hesabı 12 saat için erişilemez hale gelecektir.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılacak işlemlerde sistemde kayıtlı cep telefonuna doğrulama kodu gönderilecektir. Doğrulama kodu bilgisi olmadan işleme devam edilemeyecektir.

Bilginin bütünlüğü ve gizliliği kriptolu iletişim (128-bit SSL) ile sağlanmaktadır. SSL teknolojisi ağ sunucusu ve ağ tarayıcısı arasındaki tüm bilgi akışını koruyan bir güvenlik protokolüdür.

Kredi Kartıyla Vergi Borcu Nasıl Ödenir? başlıklı yazımız burada son bulmaktadır. Pratik Vergi ailesi olarak her geçen gün vatandaşlarımızı vergi konularında bilgilendirmeye, vergi bilincini artırmaya devam etmenin yanı sıra; vergi dairesi işlemlerinde kolaylıklar sağlayacak yolları anlatmaya devam ediyoruz. Elbette bu bilgileri her vatandaşımıza ulaştırmaya ve haberdar olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Sizler de yazıyı daha fazla vatandaşımıza ulaştırma konusunda bize yardımcı olmak isterseniz sosyal paylaşım hesaplarınızda yazımızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca sizlerin görüş, öneri ve tavsiyeleri bizim için çok önemlidir. Bunun içinde bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here