Kredi Kartı Faiz Oranları 2019

0
207
Kredi Kartı Faiz Oranları 2019

Son dönemlerde kredi ve kredi kartlarına yönelik bir çok düzenleme yapıldı. Buna en son 06/04/2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan değişiklik eklendi. Peki kredi kartı faiz oranları 2019 yılı için kaç olarak belirlendi?

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarını belirleyen bu düzenleme hiç şüphesiz kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir.

Hükümetimiz yapılan araştırmalarda ve istatistiklerde takipli kredi ve kredi kartı borçlarının arttığını tespit edince düğmeye bastı ve vatandaşlarımızın borçlarını hafifletecek bir takım düzenlemeleri hayata soktu.

“kredi kartı faiz oranları 2019” başlıklı yazımıza geçmeden önce sitemizde yayımlanan “Kredilerde Vade Değişikliği” ve “Banka Kredilerinin Yapılandırılması” başlıklı yazılarımızı okuyarak daha önce vatandaşlarımıza ne tür kolaylıklar sağlandığından haberdar olabilirsiniz. Bu bilgiyi de verdikten sonra Kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı kaç oldu? Kredi kartları işlemlerinde uygulanacak gecikme faiz oranı kaç oldu? Düzenleme hangi tarihten itibaren geçerlidir? Sorularına cevap bulacağımız kredi kartı faiz oranları 2019 başlıklı yazımıza başlayabiliriz.

12/11/2016 tarihli ve 29886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2016/8)’in 4. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı 2019 yılı için kaç oldu?

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,15’tir. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,72’ dir.

Kredi kartları işlemlerinde uygulanacak gecikme faiz oranı kaç oldu?

Aynı Tebliğin 5. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,65’tir. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,22’dir.”

Düzenleme hangi tarihten itibaren geçerlidir?

Bu Tebliğ 1/4/2019 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Kredi kartı faiz oranları 2019 başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bizler Pratik Vergi ailesi olarak vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak yenilikleri anlatmaya ve haberdar etmeye yeni yazılarımızla devam edeceğiz. Sizler de bu yeniliklerden ve sorunlara ışık tuttuğumuz yazılardan haberdar olmak için bizleri Twitter, Facebook ve Linkedin  hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Sitemize yazılarınızla destek vermek isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here