KDV İadelerinde Süre Kısalacak 

0
178
KDV İADELERİNDE SÜRE KISALACAK

Bakan Berak Albayrak KDV mükelleflerinin yüzünü güldürecek bir müjdeli haber daha verdi. KDV İadelerinde Süre Kısalacak başlıklı geçmeden önce geçtiğimiz günlerde KDV iadesi alan mükellefle müjde başlıklı yazımızı sizlere hatırlatmak istiyoruz. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımızla paralellik gösteren açıklamalar yapan Berat Albayrak, “Dünyadaki en etkin istihdam paketini açıkladık. Türkiye daha iyiye gidiyor. Yeni eko-sistemde devreden KDV sorunu olmaması için çalışmalar yapılacak. Türkiye iyiye gidiyor. KDV iadalerinin hızlı ve doğru yapılabilmesini sağlamak için ihtisas vergi dairelerini kurduk. Türkiye ekonomisinin ihtiyacı olan vergi reformunu hedefe koymuş bir yönetim var.”dedi.

Vergi Konsey toplantısında konuşan Bakan Albayrak açıklamalarına şöyle devam etti: Vergi reformu çalışmaları çok önemlidir. Vergi sistemimizi bütüncül bir anlayışla değerlendiriyor olacağız. Yeni vergi reformunda özel sektörün önünü açacak resim ortaya koymamız lazım.

Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında reformlar alanında önemli adımlar atılıyor. Güçlü kamu mali yapımızla ve sağladığımız mali disiplin ülkemiz için en önemli çıpa olmaya devam edecek.


Son dönemlerde yaşanan ekonomik bunalımın kısa vadede aşılacağını belirten Bakan , “2019 çok daha güçlü ve rahat bir yıl olacak, çok daha güçlü ve pozitif neticeleri aldığımız bir yıl olacak. Vergi mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmalar çok büyük önem arz ediyor. Şubat’ta enflasyonda olumlu adımların etkisini göreceğiz.

Yeni istisna, muafiyet ve indirim getirmeyeceğiz. Ekonomimizin rekabet gücünü daha da geliştireceğiz. Her ülkenin kendine göre çok sert korumacılık tedbirleri aldığı dönemde kendi rekabet avantajımızı, kendi ekonomimizi desteklemek zorundayız.” diyerek mali disipline vurgu yapmıştır.

E-Ticarete vergi mi geliyor? 

Küreselleşen dünyayla çok uzakların bir tıkla yakınlaşmasıyla birlikte hem yurt içi hem de yurt dışından birçok yerden alışveriş olanakları basitleşmiştir. Özellikle yurtdışından yapılan alışverişlerde gümrük vergisi ödense de kazancı elde eden yurt dışı yabancı şirket vergilendirilemiyordu. Konseyde konuşan Bakan Berat Albayrak yakında bununla ilgili gelişmelerinde olacağını işaret ederek ;”Gerek kamu gerekse özel sektör temsilcileriyle çalışma grupları oluşturduk ve çalışmaya başladık. Vergi politikalarında suistimalleri de göz önünde bulunduracak şekilde bu yıl çok güçlü refleksler vereceğiz. Dijital vergilendirmeye bu yıl güçlü refleks vereceğiz.” demiştir.

Bu gelişme hiç şüphesiz en çok yerli internetten alışveriş şirketlerini sevindirmiştir. Çünkü bu durum vergi adaleti bakımından yerli şirketlerin aleyhine olmaktaydı. Böylece internetten alışverişte yerli ve yabancı şirketler arasında vergi adaletine yönelik önemli bir adım atılmış olmuştur.

KDV İadelerinde Süre Kısalacak başlıklı haberimiz burada son bulmaktadır. Son dakika gelişmelerini pratik vergi ailesi olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sizlerin de bizlere iletmek istediği bilgi ve sorular var ise bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here