Kaçak geçiş nedir? Kaçak geçiş halinde ne yapmam gerekir?

0
239

Karayolları geçişlerinde vatandaşların köprü ödemelerini gerçekleştirebilmeleri için otomatik geçiş sistemine veya hızlı geçiş sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Vatandaşların bu servislerden birine sahip olmadan köprü geçişi veya yanlış sistemden geçiş yapması kaçak geçiş olarak adlandırılır. Kaçak geçiş başlıklı bu yazımda kaçak geçiş halinde ne yapılabilir, itirazı nerelere yapılabilir sorularına cevap arayacağız.

Öncelikle kaçak geçiş halinde süresinde davranırsak başımızın pek de ağrımayacağını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Kaçak geçiş yani geçiş ihlali yapmanız durumunda geçiş yaptığınız tarihten 15 gün içerisinde hesabınıza bakiye yüklerseniz, ceza tutarı hesabınıza yansımaz ve bakiyenizden düşülür. Şayet OGS veya HGS olmamasına rağmen ücretli olan köprü ve otoyoldan geçiş yaptıysanız da OGS veya HGS satın alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir durum vardır. Şöyle ki HGS gişesinden geçiş ihlali yaptıysanız HGS, OGS gişesinden kaçak geçiş yaptıysanız da OGS almanız gerekmektedir. Aksi durumunda ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu duruma dikkat ederek OGS veya HGS satın almalısınız. Tekrar edecek olursak geçiş ihlalini hangi sistemden yaptıysanız, 15 gün içerisinde o sisteme yükleme yaparak ceza ödemekten kurtulabiliriz.

Köprü ve otoyollardan kaçak geçiş cezasına nasıl nereden itiraz edilir?

Bazen vatandaşlar köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yapmamalarına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı yanlış cezalar uygulanabiliyor. Bu gibi durumlarda hemen Kara Yolları Genel Müdürlüğüne itiraz işlemlerini gerçekleştirmelidir. Sonuç alamamanız durumunda ise cezalarında, 2 bin 400 TL’nin altında olan cezaları kaymakamlıklarda bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak itiraz edebilirler. 2,400 ila 3,610 Lira arasındaki cezalar için İl Tüketici Hakem Heyetine, 3,610 Lira üzerinde olanlar da Tüketici Mahkemeleri’ne dava açabilirsiniz. Buna ek olarak bağlı bulunduğunuz vergi dairelerine müracaat edilmesiyle ilgili de çalışma yapılmaktadır. Vergi dairelerinden iade süreciyle ilgili gelişmeler için sitemizi takip ediniz.

Buna ek olarak Cumhurbaşkanlığı İletişi Merkezi’ne (CİMER) yazarak ta hatalı olduğunu düşündüğünüz kaçak geçiş işlemine itiraz edebilirsiniz.Cumhurbaşkanlığı İletişi Merkezi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçak geçiş (geçiş ihlali) cezası nereye nasıl ödenir?

Şayet köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yaptıysanız ve akabinde 15 günlük süre zarfında bakiyenizi yenilemediyseniz cezanızı PTT şubelerinden veya vergi daireleri veznelerinden ödeme imkânınız bulunmaktadır.

HGS bakiyesi ve kaçak geçiş nasıl öğrenilir?

444 17 88 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz ya da, HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz, Giriş istasyonunuzun yanlış belirlendiğini veya belirlenemediğini düşünüyorsanız PTT Merkezlerinden veya http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden temin edeceğiniz Düzeltme Talep Formunu doldurarak en yakın PTT merkezine teslim edebilirsiniz.

HGS bakiyesi nasıl öğrenilir? ve HGS yüklemesi nasıl yapılır?

HGS bakiyenizi öğrenmek ve HGS yüklemesi yapmak için PTT ATM’lerini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken her PTT’de bulunan ATM’lerde kartsız işlemleri kullanarak HGS etiketinin üzerinde yer alan ürün numarasını girmeniz yeterli olacaktır. Buradan hem bakiyenizi öğrenebilir hemde isterseniz nakit ödeme yaparak yükleme yapabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefon kullanıcısıysanız HGS aplikasyonunu (uygulamasını) telefonunuza indirerek tüm bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

HGS/OGS ürünüm var geçişlerimde kaçak uyarısı neden alıyorum?

Aracınız metalik cama sahip olabilir ;
Aracınızın kullanım kılavuzundan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Metalik cama sahip ise yeni bir HGS ürünü alarak HGS Etiketinizi aynanın arkasındaki ve çerçevesindeki siyah noktalı alana konumlandırınız
Aracınız metalik cama sahip değilse ;
Etiketinizin deforme olup olmadığını, etiketinizin kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde aracınıza yapıştırıldığını kontrol ediniz ve aracınızın ön camında film olmamasına dikkat ediniz. Yukarıda belirtilen sorunlara sahip değilseniz ve etiketinizin çalışmadığını düşünüyorsanız otoyol üzerindeki PTT işyerlerinden etiketinizi kontrol ettirebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

Yazımızı daha fazla uzatmamak için Nakil Vasıta nedir, Nakil Vasıta Vergi Daireleri nerededir, Bu vergi dairesi hangi işlemleri yapar?  Bu ve benzeri soruları NAKİL VASITA VERGİ DAİRESİ başlıklı yazımızda inceledik.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here