Kaçak geçiş nedir? Kaçak geçiş halinde ne yapmam gerekir?

0
144

Karayolları geçişlerinde vatandaşların köprü ödemelerini gerçekleştirebilmeleri için otomatik geçiş sistemine veya hızlı geçiş sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Vatandaşların bu servislerden birine sahip olmadan köprü geçişi veya yanlış sistemden geçiş yapması kaçak geçiş olarak adlandırılır. Kaçak geçiş başlıklı bu yazımda kaçak geçiş halinde ne yapılabilir, itirazı nerelere yapılabilir sorularına cevap arayacağız.

Öncelikle kaçak geçiş halinde süresinde davranırsak başımızın pek de ağrımayacağını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Kaçak geçiş yani geçiş ihlali yapmanız durumunda geçiş yaptığınız tarihten 15 gün içerisinde hesabınıza bakiye yüklerseniz, ceza tutarı hesabınıza yansımaz ve bakiyenizden düşülür. Şayet OGS veya HGS olmamasına rağmen ücretli olan köprü ve otoyoldan geçiş yaptıysanız da OGS veya HGS satın alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir durum vardır. Şöyle ki HGS gişesinden geçiş ihlali yaptıysanız HGS, OGS gişesinden kaçak geçiş yaptıysanız da OGS almanız gerekmektedir. Aksi durumunda ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu duruma dikkat ederek OGS veya HGS satın almalısınız. Tekrar edecek olursak geçiş ihlalini hangi sistemden yaptıysanız, 15 gün içerisinde o sisteme yükleme yaparak ceza ödemekten kurtulabiliriz.

Köprü ve otoyollardan kaçak geçiş cezasına nasıl nereden itiraz edilir?

Bazen vatandaşlar köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yapmamalarına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı yanlış cezalar uygulanabiliyor. Bu gibi durumlarda hemen Kara Yolları Genel Müdürlüğüne itiraz işlemlerini gerçekleştirmelidir. Sonuç alamamanız durumunda ise cezalarında, 2 bin 400 TL’nin altında olan cezaları kaymakamlıklarda bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak itiraz edebilirler. 2,400 ila 3,610 Lira arasındaki cezalar için İl Tüketici Hakem Heyetine, 3,610 Lira üzerinde olanlar da Tüketici Mahkemeleri’ne dava açabilirsiniz. Buna ek olarak bağlı bulunduğunuz vergi dairelerine müracaat edilmesiyle ilgili de çalışma yapılmaktadır. Vergi dairelerinden iade süreciyle ilgili gelişmeler için sitemizi takip ediniz.

Kaçak geçiş (geçiş ihlali) cezası nereye nasıl ödenir?

Şayet köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yaptıysanız ve akabinde 15 günlük süre zarfında bakiyenizi yenilemediyseniz cezanızı PTT şubelerinden veya vergi daireleri veznelerinden ödeme imkânınız bulunmaktadır.

HGS bakiyesi ve kaçak geçiş nasıl öğrenilir?

444 17 88 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz ya da, HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz, Giriş istasyonunuzun yanlış belirlendiğini veya belirlenemediğini düşünüyorsanız PTT Merkezlerinden veya http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden temin edeceğiniz Düzeltme Talep Formunu doldurarak en yakın PTT merkezine teslim edebilirsiniz.

Köprülerden ve otoyollardan kaçak geçiş ile ilgili af

Bilindiği üzere İstanbul’un 3. Köprüsü olan Yavuz Selim köprüsünün açılması ve bağlantı yollarının faaliyette olmadığı dönemde yolcular bazı mağduriyetlerle karşılaştı. Bu mağduriyetlerin en sonuncusu ise evlerimize gelen yüklü borçlar oldu. Peki, nedir kaçak geçiş ücreti? Köprülerden ve oto yollardan kaçak geçiş başlıklı yazımda buna değindim.

Mecliste görüşülen torba yasa ile beraber vatandaşların bu mağduriyete gündeme geldi. Kanun koyucu köprülerden ve oto yollardan kaçak geçiş için af kanunu torba yasaya koyarak borçlu vatandaşların yüzünü güldürdü.

Bu af 15 Temmuz şehitler köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçmesi yasak olan araçların geçmesiyle yaşanan mağduriyetin giderilmesi için torba yasaya eklenmiştir. İlgili madde şu şekildedir
“2/11/2016 tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçilmesi nedeniyle 30 uncu maddenin ikinci fıkrası uyarınca idari para cezası verilmez, verilmiş olanlar tebliğ edilmez, tebliğ edilmişlerin tahsilatından vazgeçilir, varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığına karar verilir, yargılama ve takip giderleri taraflar üzerinde bırakılır ve vekâlet ücretine hükmedilmez. Söz konusu cezalar kapsamında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar 28/2/2019 tarihine kadar başvurulması hâlinde 29/3/2019 tarihine kadar red ve iade edilir.”

Bu maddeyi kısaca izah edecek olursak 2/11/2016 tarihinden başlayıp 01/01/2019 tarihine kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden yapılan kaçak geçişlerin cezaları, kesilmeyecek, kesilenler iptal edilecek, kesildiği halde ödenenler ise iade edileceklerdir. Bu iadeden faydalanabilmek için 28/02/2019 tarihine kadar başvuru yapılmalıdır. Ödemeler ise 29/03/2019 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Şimdilik köprülerden kaçak geçiş ile ilgili affa dair bilinenler bu doğrultuda. Yapılan ödemelerin iadesi konusu her ne kadar netleşmemiş olsa da bu iadelerin vergi dairelerinden yapılacağına dair öngörümüz bulunmaktadır.

Kaçak geçiş ile ilgi ödemelerin nasıl olacağına dair işlemler netleşince bu yazımızda sizleri bilgilendireceğiz.

Yazımızı daha fazla uzatmamak için Nakil Vasıta nedir, Nakil Vasıta vergi Daireleri nerededir, Bu vergi dairesi hangi işlemleri yapar?  Bu ve benzeri soruları NAKİL VASITA VERGİ DAİRESİ başlıklı yazımızda inceledik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here