İş Tazminatlarında Vergi İadesi Nasıl olacak?

0
324

Daha önceki  yazılarımızda iş tazminatlarından alınan vergilerin reddi ve iadesi nasıl olacak? Başlığı ile iş tazminatlarından alınan vergilerin iadesi nasıl olacağına dair giriş yazısı yayınlamıştık. İlgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Daha sonra ise  Kıdem Tazminatlarında vergi iadesi nasıl olacak başlığı ile bu çalışmamızı detaylandırmıştık. Bu yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. İş Tazminatlarında Vergi İadesi Nasıl olacak? Başlıklı bu yazımızda mükellefler tarafından merak edilen soruların yanıtlarını yazacağız. Son tebliğ ile ne değişti? Kıdem tazminatlarında vergi iadesi nasıl olacak? Hangi vergi dairesine başvurmam gerekiyor? Öyleyse başlayalım.

Kıdem Tazminatlarında Vergi İadesi

Son   dönemde gündemi epeyce meşgul eden ve sitemizde geniş yer bulan karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen ek tazminatlar üzerinden kesilen gelir vergilerinin iadesi ile ilgili yeni bir tebliğ hazırlandı. Sitemizde daha önce yer alan yazılarımızla parallelik gösteren tebliğde gelir vergisi kanuna eklenen geçiçi 89. Maddeden bahsedilmiş ve iade talebine yönelik yapılması gereken söz konusu tebliğde detaylıca anlatılmıştır. Şimdi biz bu yazımızda iş tazminatlarında vergi iadesi nasıl olacak? Sorusunu detaylandıracağız. Yayımlanan tebliğ taslağında iade talebi ve ibraz edilecek belgelere ilişkin Vergi dairesine verilmesi gereken bilgi ve belgeleri sıralayarak başlayalım

İş Tazminatlarında Vergi Dairelerine Sunulacak Belgeler

  • Dilekçe örneği ( dilekçe örneğine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
  • İkale sözleşmesi örneği  (kesintiyi yapmakla sorumlu olan işverenden temin edilen )
  • Kesinti tutarlarını gösteren belge( ücret bordrosu vb)
  • İlgili vergi dairesince gerekli görülen diğer bilgi ve belgeler

Yeni yapılacak başvurular için bu bilgi ve belgeler gerekmekte ancak maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki barşvurular için de varsa eksik belgelerin tamamlanması gerekmektedir.

Burada ayrıca eklemek istediğim konu ise sözkonusu hizmet erbabının iade talebine konu ödemenin işten ayrılma karşılığı yapılan ek ödeme niteliğinde olduğunu kesin olarak ispatlayan diğer belgeleri ibraz etmek zorunludur.

İş Tazminatlarında Kesilen Vergi İadesi İçin Nasıl ve Nereden Başvurabilirim?

Başvuruda bulunacaklar iade talep dilekçelerini vergi dairesine elden ibraz edebileceği gibi, posta yoluyla da gönderebilecektir. Ayrıca interaktif vergi dairesini kullanarak elektronik ortamda da başvuruda bulunabilecektir. İnteraktif vergi dairesine nasıl giriş yapılacağı ve detaylı kullanımı pratikvergi youtube kanalında etraflıca anlatılmıştır.

Söz konusu tebliğde yer alan ve altının çizilmesi gereken hususlarla devam edelim

İade İşlemlerinde İş Verenlerin Yükümlülükleri Nelerdir?

İş verenler iade işleminin yapılabilmesi için hizmet erbabı , vekilleri veya ilgili vergi dairesince istenen bilgi ve belgeleri ivedilikle temin ve ibraz etme yükümlülüğü altındadır. İşverenler bu belgeleri vermekten imtina edemezler.

İade Uygulaması ve Düzeltme Taleplerine İlişkin Yapılacak İşlemler Nelerdir?

27/03/2018 tarihinden önceki dönemlerde iş akitleri karşılıklı sonlandırma sözleşmesi  veya ikale sözleşmesi ile sona erdirilen hizmet erbabına; iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvence tazminatları, bonus ödemesi, hizmet ödülü, hizmet pirimi, ek ödeme ikramiye gibi çeşitli adlar altında ödenen ek tazminatlar üzerinden ödenen kesilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zaman aşımı içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları üzerine red ve iade edilir.

İş Tazminatlarında Kesilen Vergi İadesi için Hangi Vergi Dairesine Başvuracağım?

Peki mükellefler kıdem tazminatlarında kesilen gelir vergi iadesi için hangi vergi başvurmalıdır? Yukarıdaki kanun maddesinde yer alan tarha yetkili vergi dairesini açacak olursak; iş verenin muhtasar vergi yönünden mükellefi olduğu vergi dairesidir. Yani işverenin muhtasar beyannamesini verdiği vergi dairesinden iade işlemleri yapılacaktır. Yalnız şubeler nedeniyle ayrı vergi dairelerinin mükellefi olan iş yerlerinde çalışıyorsanız tarha yetkili vergi daireniz şubenin mükellefi olduğu vergi dairesidir. Söz gelimi X tekstil Aş’nin Beyoğlu şubesinde satış temsilcisi olarak çalışan Ayşe Hanım iade işlemlerini şube yönünden bağlı olduğu Beyoğlu vergi dairesinde yapacaktır.

İş Tazminatlarında Vergi İadesi Nasıl olacak? Başlıklı bu yazımızda sizleri iş tazminatlarında vergi iadesinin nasıl olacağını, hangi vergi dairesi başvurulması gerektiği ve işverenin yükümlülükleri konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Sizlerin eklemek istediğiniz noktalar var ise bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here