İnteraktif Vergi Dairesinde Şifresiz Yapılan İşlemler Nelerdir?

0
133
İnteraktif Vergi Dairesinde Şifresiz Yapılan İşlemler Nelerdir?

Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştıracak yolları anlatmaya İnteraktif Vergi Dairesinde Şifresiz İşlemler Nelerdir?” başlıklı yazımızla devam ediyoruz. Birçok vatandaşımız ya vakti olmamaktan ya da vergi dairesinin uzakta olmasından dolayı işlemlerini yapamamaktadır. Gelişen teknolojiye kayıtsız kalmayan Bakanlığımız İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu uygulamaya nasıl girileceği ve hangi işlemlerin yapılacağını hem Pratik Vergi web sitemizde hem de Pratik Vergi youtube kanalımızda detaylıca anlatmıştık.

Bu defa vatandaşlarımıza sisteme giremeseler dahi yapabilecekleri işleri sıraladık. Vatandaşlarımız vergi dairesine gitmeden ve vakit kaybetmeden aşağıdaki işlemleri web adresine girerek şifresiz olarak yapabilirler.

İnteraktif Vergi Dairesinde Hangi İşlemler Şifresiz Yapılır?

  • MTV ve trafik para cezası, tecilli borç ve belge numarası ile borç ödemelerinizi gerçekleştirebilir,
  • Tapu harcı, pasaport harcı, cep telefonu harcı ve sürücü belgesi harçlarınızı ödeyebilir,
  • TC kimlik kart bedeli, pasaport değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ödemelerinizi yapabilir,
  • E-belge doğrulama, mükellefiyet ve borç durum yazısı doğrulama, vergi kimlik numarası sorgulama/doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilir,
  • E-vergi levhası, ÖTV2A ödeme belgesi, gümrük çıkış beyannamesi sorgulamaları ile re’sen terk ettirilen mükelleflere ait sorgulama ve yabancılar için vergi kimlik numarasından sorgulama işlemlerini yapabilirler.

İnteraktif Vergi Dairesi görüldüğü üzere bir çok işlemi telefonumuza ve bilgisayarımıza taşımaktadır. Online işlemlerle vergi dairesine gitmemize gerek kalmadan işlemlerimizi yapmamızı sağlayacaktır. Vatandaşlarımız her ne kadar internet işlemlerinde temkinli olsalar da bu gereksiz bir temkindir. Zira vergi dairesinde yapabileceğiniz ve iptal edebileceğiniz tüm işleri yine interaktif vergi dairesi üzerinden de yapabilir ve iptal edebilirsiniz.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu ve benzeri bilgilere ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here