İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik

0
303
Toki İstanbul Başvuruları

İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik haberimiz bir çok dar gelirlinin yüzünü güldüreceğe benziyor. Seçim öncesi çalışmalara hız veren hükümet dar gelirli vatandaşlarımıza çok faydalı olacak bir hizmeti yürürlüğe koydu. 27 Şubat 2019 tarihli resmi gazetede Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir Kararname yayımlanmıştır. Bu kararnameye göre İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik sunulacak. Sosyal Devlet anlayışının bir örneği olan bu uygulama tüm dar gelirli vatandaşlarımızı sevindirmiştir. İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik başlıklı yazımızda kimlerin bu haktan faydalanacağını, şekil ve şartların neler olduğunu detaylıca bulacaksınız.

İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik yazımıza kimlerin bu haktan faydalanabileceği ile başlayalım.

Kimler bu haktan faydalanabilir?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Türk vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden vatandaşlarımız bu haktan faydalanabileceklerdir. Bu bağlamda, düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar elektrik tüketim desteği sağlanacaktır.

Desteğin sınırı ne kadar olacak?

Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilir.

Elektrik tüketim desteği kapsamında aktarılacak tutarların hesaplanmasında; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınır.

Desteğin uygulama yöntemi nasıl olacak?

Elektrik tüketim desteğinin uygulanma yöntemi, kapsamda olan düzenli yardım programları ve aylıklar ile verilecek destek miktarının hanedeki kişi sayısı kriterine göre belirlenmesi ve desteğe ilişkin diğer hususlara dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve maliye Bakanlığı’nın görüşleri alınarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir.

Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılan ödemeler, diğer sosyal yardımlar ve aylıklar için yapılacak muhtaçlık hesaplaması ile genel sağlık sigortası gelir tespitinde gelir olarak dikkate alınmaz.

Elektrik desteğinin bütçede finansmanı nasıl sağlanacak?

Elektrik tüketim desteği öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılır.

Fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ise ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konulacak ilave ödenekten karşılanacaktır.

İhtiyaç Sahiplerine Bedava Elektrik yardımı başlıklı yazımızı sonlandırırken bu uygulamanın, tüm hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyoruz. Sizlerin de bu konu hakkında görüş, öneri ya da soruları olursa bizimle irtibata geçebileceğini hatırlatırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here