İhale İptallerinde Damga Vergisi İade Edilir Mi?

0
127
İhale İptallerinde Damga Vergisi İade Edilir Mi?

Pratik Vergi Ailesi olarak farklı konularda vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz başvurulan ihalenin sonradan iptal edilmesi sonucu yatırılan damga vergisinin iade edilip edilmeyeceği hakkındadır. İhale İptallerinde Damga Vergisi İade Edilir Mi? başlıklı yazımızla bu soruya cevap arayacağız. O halde sözü fazla uzatmadan yazımızı detaylandırmaya başlayalım.

6728 sayılı Kanunun 28/b maddesiyle 488 sayılı kanuna ekli (1) sayılı tablonun II. Kararlar ve mazbatalar başlıklı bölümünün (2) numaralı fıkrasına “(4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşlara şikayet veya Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet ya da yargı kararı üzerine ihalenin iptal edilmesi halinde, bu ihale kararının hükmünden yararlanılmayan kısmına isabet eden damga vergisi ret ve iade olunur. Sözleşmenin düzenlenmiş olması durumunda sözleşmeye ilişkin damga vergisi ret ve iade edilmez.)” şeklinde parantez içi hüküm eklenmiş olup, düzenleme sonrası söz konusu fıkra aşağıdaki gibidir.

“İhale Kanunlarına tabi olan veya olmayan resmi daire ve kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların her türlü ihale kararları (4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşlara şikayet veya Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet ya da yargı kararı üzerine ihalenin iptal edilmesi halinde, bu ihale kararının hükmünden yararlanılmayan kısmına isabet eden damga vergisi ret ve iade olunur. Sözleşmenin düzenlenmiş olması durumunda sözleşmeye ilişkin damga vergisi ret ve iade edilmez.)”

Söz konusu fıkradaki düzenleme sonrasında, Kamu İhale Kanunu kapsamındaki ihale makamı olan kurum ve kuruluşlara şikayet veya Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet ya da yargı kararı üzerine ihalenin iptal edilmesi nedeniyle, ihale kararının hükmünden kısmen veya tamamen yararlanılmayan kısmına ait damga vergisi ret ve iade edilecektir.

Böylece İhale İptallerinde Damga Vergisi İade Edilir Mi? başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz;

Bizler Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızın vergi bilincinin artmasını ve vergiye gönüllü katılımını sağlamak için yazılarımıza devam edeceğiz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu vb. bilgilerden ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here