İade Edilen Mallarda Belge Düzeni Nasıldır? KDV Durumu Nedir ?

0
118
İade Edilen Mallarda Belge Düzeni Nasıldır? KDV Durumu Nedir ?

Pratik Vergi ailesi olarak farklı konularda vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz.  Bugünkü konumuz “İade Edilen Mallarda Belge Düzeni Nasıldır? KDV Durumu Nedir?” başlığıyla satış sonrası iade alınan mallarda faturalar için ne tür işlemler yapılacağı konusunu irdeleyeceğiz. Yalnız bu yazımıza geçmeden önce sitemizde KDV servisi başlığı altında yayınlanan dikkat çeken yazılarımızı sıralamakta fayda görüyoruz.

Bu sıralamayı da yaptığımıza göre yazımıza geçelim.

Tüketiciler tarafından malların iade edilip bedellerinin geri verilmesinin istendiği durumlarda, satıcı tarafından ödenen bedellerin KDV dâhil tutarları tüketiciye iade edilir. Satıcılar işlemlerinin düzeltilmesi için iade edilen mal nedeniyle gider makbuzu düzenler ve tüketiciden iade edilen mala ait fatura ve benzeri belgeyi bu makbuz ekinde geri alırlar. Gider makbuzunda iade edilen malın KDV’si satış bedelinden ayrı gösterilir ve bu miktar indirim konusu yapılmak suretiyle işlem düzeltilir.

İade edilen mala ait fatura veya benzeri belgenin fiili imkânsızlıklar nedeniyle ibraz edilemediği durumlarda, aynı şekilde üzerine alış belgesinin ibraz edilemediği açıkça belirtilmek suretiyle gider makbuzu düzenlenmesi mümkündür.

İade edilen malın yerine aynı veya başka bir malın verildiği durumlarda ise, satıcı tarafından yukarıda sözü edilen işlemlerin yanı sıra bu defa verilen yeni mal için fatura ve benzeri belge düzenleneceği tabiidir.

Dolayısıyla iade edilen malların yerine verilen yeni malların değerleri dikkate alınarak belge düzenleneceğinden, iade edilen mallar ile yeni verilen mallar arasında değer farkının olup olmaması düzeltme işlemini etkilemez.

Böylece “İade Edilen Mallarda Belge Düzeni ve KDV Durumu Nedir?” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerinde bu ve başka vergi konularında soru, görüş ya da önerileri olursa bizimle irtibata geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu ve benzeri diğer konular hakkında bilgi sahibi olmak ve yeni gelişmelerden haberdar olmak isterseniz Pratik Vergi sitemizi, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Yazımızla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığının Özelgesine de göz atabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here