Harç Nedir? Ne için Alınır?

0
121
Harç Nedir?

Maliye Rehberi yazılarımıza bugün de Harç Nedir? başlıklı yazımızla devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda kamu gelirleri olan vergi ve parafiskal gelirleri anlatmıştık. Bu yazımızda da bir tür kamu geliri olan harçları tanımlayacağız. Bu yazımızda Harçların tanımını teorik olarak yapacağız. Pratik olarak karşılığını ise diğer yazılarımızda bulabileceksiniz. Öyleyse başlayalım Harç Nedir?

Harçlar kamu ve kamu kuruluşlarının yapmış olduğu hizmetlerden yararlanan kişiler tarafından ödenen parasal yükümlülüktür. Şöyle ki devlet sunmuş olduğu bir hizmet karşılığı bizzat o hizmetten faydalanan kişiden; parasal yükümlülük tahsil eder. İşte bu ödeme harç ödemesidir.

Bazen yapılan ödeme ile faydalanılan hizmet arasında fark olabilmektedir. Bu aradaki fark ise vergi olarak kabul edilmektedir. Gerçek anlamda bir harçtan söz edilebilmesi için ödenen harç ile faydalanılan hizmet arasında uyum olması gerekmektedir. Peki bu fark neden kaynaklanmaktadır? Tıpkı diğer kamu gelirleri gibi harçlar da fiyatlandırılırken piyasa koşulları değil; sosyal, ekonomik ve siyasi faktörler belirleyici olmaktadır. Bu sebeple kimi zaman harç faydalanılan hizmete göre fazla bazen de düşük fiyatlı olabilmektedir.

Peki Harçlar Vergiden Neden Farklıdır? Bu sorunun cevabını vergi ve harçlar arasındaki farklar başlığı ile ayrıca işleyeceğiz. Yalnız burada söylemek gerekirse, harç ödemelerinde karşılılık esası vardır. Mükellefler faydalandığı hizmete karşılık harç ödemesi yapmaktadır. Vergide ise mükellefler ödemelerini karşılık beklemeden yapmaktadır.

Harç Nedir sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de harçları parafiskal gelirler ile karşılaştıralım.

Parafiskal Gelirler ve Harçlar

Harçlar ve parafiskal gelirler kimi zaman karıştırılmaktadır. Şimdi Harçlar Nedir sorumuzun bir alt başlığı olarak Parafiskal Gelir ve Harçların Benzer Yanları Nelerdir? Sorusunu soralım.

Parafiskal Gelir ve Harçların Benzer Yanları

  • İki ödeme de zorunlu bir ödemedir.
  • İki ödeme de faydalanılan hizmete karşılık olarak ödenir.
  • Ayrıca iki ödeme karşılığında fayda elde edilmektedir.

Parafiskal Gelir ve Harçların Farklı Yanları

  • Harçları sadece devlet ve yerel yönetimler tahsil etmektedir. Parafiskal gelirler ise kamu idari kuruluşları dışındaki kamu kuruluşları tarafından da tahsil edilmektedir.
  • Harç karşılığında sunulan hizmet ödemeyi yapan şahsa yöneliktir. Parafiskal gelirde ise sunulan hizmet kollektif bir hizmettir ve tüm üyeler faydalanır.

Harç Nedir? başlıklı yazımız burada sona ermektedir. Maliye Rehberi yazımızlarımızda kamu gelirlerini tanımlamaya devam edeceğiz. Sizlerin de eklemek istediği bilgiler ve yazılar var ise bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda ülkemizde uygulanan harçları tanımlayacağız. Sitemizde geçmiş yazılarımızda Silah Ruhsat Harcı Nedir? ve Yurt dışı Çıkış Harcı 2019 başlıklı yazılarımızda bu iki harç ödemesi hakkında detaylı bilgilendirme yapmıştık. Diğer Harç türlerini de ilerleyen günlerde sitemizde bulabileceksiniz. Ayrıca dilerseniz Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu Tapu İşlemlerinde Gerçek Değerin Beyanı başlıklı yazısına da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here