GMSİ Beyannamelerinin İkametgâhlarda Alınması

0
159
GMSİ Beyannamelerinin İkametgâhlarda Alınması

Kirada özellikle konut ya da işyeri kirada olanların GMSİ (kira) beyannamelerini vereceği Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Bizler Pratik Vergi ailesi olarak şiar edindiğimiz vatandaşlarımıza pratik bilgiler sunmanın gereği olarak “2019 Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?” başlıklı yazımızda tüm bilgileri detaylıca anlatmıştık. Yine verdiğimiz örneklerle de konuyu basite indirgemeye çalıştık. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. GMSİ Beyannamelerinin İkametgâhlarda Alınması yazımızla ise yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlarımıza ve yakınlarına yardımcı olmaya çalışacağız.

Gelir İdaresi Başkanlığı’mız özellikle son dönemlerde vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştıracak adımlar ardı ardına atmaktadır. İnteraktif vergi dairesi ve internet vergi dairesinde yer alan uygulamalar bunun en somut örnekleridir.

2018 Yılı GMSİ İstisna Tutarı Ne Kadar?

2018 yılı için istisna tutarı 4.400 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre yıllık kira kazancı 4400 altında olan mükellefler vergi ödemeyecektir.

Yaşlılar GMSİ beyannamesi için vergi dairesine gitmek zorunda kalmayacak.

Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerine kayıtsız kalmayan Gelir İdaresi Başkanlığı bürokratlarımız, çok önemli bir hizmeti daha hayata geçirmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı daha önceleri en gözde personeli olan Gelir Uzmanları ve Yardımcıları aracılığıyla mükelleflere kolaylıklar sunuyordu. Vergi dairelerinin önlerinde veya AVM kent merkezi gibi yerlerde stand kurarak hizmeti vatandaşın ayağına götürüyordu. Bu uygulama her yıl olduğu gibi bu yıl da olacaktır. Fakat evinden çıkamayan hasta, yaşlı, engelli vatandaşlarımız için Gelir İdaresi Başkanlığı çok önemli bir hizmete imza attı. Buna göre 2018 yılında, sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenlerin 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 2019 yılı Mart ayının 1. gününden 25. günü akşamına kadar beyanname vermeleri gerekmektedir.

Yaşlı, Hasta ve Engelli Mükelleflerin GMSİ Beyannamelerinin Nasıl Verecek?

Bu kapsamda, sadece kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflerin, randevu almaları halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır.

GMSİ Beyannamelerini için Randevu Nasıl Alınır?

Yaşlı, Hasta ve Engelli mükelleflerimiz beyanname vermek için vergi dairelerine gitmek zorunda kalmayacak. Vergi dairelerine gitmeden vergi dairesi personellerini evlerine davet etmeleri yeterli. Bu işlem için ilgili mükellefler 189 Vergi İletişim Merkezini (VİMER) arayarak randevu alabilirler. Bu randevu ile vergi dairesi personelleri ilgili beyannameyi bizzat mükellefin evinde alacaktır.

GMSİ Randevusu için Ek Ücret Ödenecek mi?

Elbette bu hizmetler vatandaşlarımıza hiçbir ücret veya şart talep edilmeden yapılacaktır. Bu hizmet Gelir idaresi Başkanlığı’nın en kaliteli, bilgili, liyakat sahibi Gelir Uzmanları ve Yardımcıları tarafından verilecektir. Gelir Uzmanları ve Yardımcıları göreve başladıkları günden itibaren güler yüzlü, samimi ve vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla vergi dairelerinde Maliyenin çehresini değiştirmiştir.

GMSİ Beyannamelerinin İkametgâhlarda Alınması başlıklı yazımızı burada sonlandırırken Pratik Vergi olarak vatandaşlarımıza yol göstermeye, pratik bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Bu bilgilerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilir, soru ve görüşleriniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here