Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı

0
2663
Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı

Son zamanlarda Twitter gibi sosyal ağlarda etkinliklerle kendi isimlerini duyurmaya çalışan Gelir Uzman Yardımcıları kimdir? Gelir Uzman Yardımcıları ne iş yapar? Gelir Uzman Yardımcısı maaşları ne kadardır? Bu ve benzeri sorularımızın cevaplarını Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı başlıklı yazımızda bulabileceksiniz. Öyleyse başlayalım.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nda istihdam edilen Gelir Uzmanları zorlu bir sınav sürecinden sonra vergi dairelerinde ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda çeşitli görevlerde çalışmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı yazımıza bu meslek mensuplarının gerekli lisans eğitimleri ile devam edelim.Gelir Uzman Yardımcısı olabilmek için 4 yıllık iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Örgün öğretimin yanı sıra açık öğretimde 4 yıllık iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olanlarında Gelir Uzman Yardımcısı olma hakkı vardır.

Gelir Uzman yardımcıları A Kadro memurlarıdır. Yani bu yönüyle kariyer meslek grubudur. Ancak bugüne dek hak ettiği ilgiye ve özlük haklarına sahip olamamıştır. Seçilmiş iktidarın her seçim dönemi çıkarılan aflarda gülen yüzü olmuş ve  aynı zamanda vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla da Maliye’nin çehresini değiştirmiştir.

Gelir Uzman Yardımcılarının göreve başlaması   

Gelir Uzman yardımcısı olmak için iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olduktan sonra KPSS  genel kültür-genel yetenek sınavından ve A grubundan (maliye-muhasebe-hukuk-iktisat) sınava girilmesi gerekir. A grubu sınavda muhasebe, maliye, hukuk, iktisat branşlarından sorular sorulmaktadır. Gelir Uzman ve Yardımcıları KPSS P48 puan türünden yeterli puanı alıp bir de kurum içinde açılan sınava girmektedir. Burada da asgari puan, alınacak personel sayısına göre en yüksekten başlayıp alınacak kişi sayısının sonundaki puanda kapanmaktadır. Kurum içindeki sınavda da yeterli puanı alan Gelir Uzman Yardımcısı adayları son olarak da mülakatta yarışacaklardır. Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktaları önümüzdeki günlerde Web sitemizde paylaşacağız. Mülakattaki komisyonda başarı gösteren adaylar artık Gelir Uzman Yardımcısı olarak atanmaya hak kazanmaktadır. Atanma süresi ortalama 3,5 ay civarıdır. Ancak son yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı mülakat sonucu uzun zamandır açıklanmamıştır. Bu gibi istisnai durumlarda süreç uzamaktadır.

Asaleten atanma ve yeterlilik sınavı

Gelir Uzman Yardımcıları atandıktan ortalama 1,5 sene ant içerek aday memurluktan asaleten memurluğa atanırlar. 3 yıllık yardımcılık sürecinden sonra ise kurum içinde açılacak yeterlilik sınavında başarı gösterirlerse uzman olarak atanmaya hak kazanırlar. Uzman olduklarında maaşlarında ciddi bir artışın yanı sıra vergi dairelerinde şef olmalarının da kapısı açılmaktadır.

Gelir Uzman ve Yardımcılarının Kanundaki Yeri

Gelir Uzmanları son yayımlanan 4 no’lu Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili, Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Karanamesi’nde kanuni yerini bulmuştur. Kararnamenin 155.maddesinde “Başkanlık merkez teşkilatında 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41. maddesine göre Devlet gelir uzmanı ve Devlet gelir uzman yardımcısı; taşra teşkilatında ise anılan Kanunun ek 44. maddesine göre vergi istihbarat uzmanları, gelir uzmanları, gelir uzman yardımcıları istihdam edilir.“ denilmiştir.

Gelir Uzman ve Yardımcılarının vergi dairesindeki görev yerleri

Gelir Uzmanları vergi dairelerinde KDV servisi, vergilendirme servisi, takip servisi, icra servisi, ihtilaflı işler servisi, sicil servisi gibi servislerde ve son dönemde haksız bir uygulama olarak da vezne servislerinde çalıştırılmaktadır. Bazı zamanlarda egolu ve kibirli kendisinden daha aşağı kapasite, donanım ve kalitedeki amirlerinin gelir uzman ve yardımcılarını kendini tatmin etmek için vezne, nakil vasıtalar gibi birimlerde çalıştırdığı bilinmektedir. Tüm bu yönleriyle bakıldığında Gelir Uzman ve Yardımcıları hak ettiği değeri göremediği gibi bir de bu tutum içerisindeki müdür ve müdür yardımcılarının etik olmayan davranışlarına maruz kalmaktadır.

Gelir Uzman ve Yardımcılarının kurum içinde müdür yardımcısı, müdür, grup müdürü ve atamayla daire başkanlığı vs. gibi görevlere yükselme olanağı vardır. Bunun için açılacak sınavlarda asgari yetmiş puan alınması gerekmektedir.

Gelir Uzman ve Yardımcılarının Maaşları

2019 Ocak-Haziran dönemi Gelir Uzman ve Yardımcılarının evli-bekar, eşi çalışan-eşi çalışmayan, çocuğu olan-çocuğu olmayan ayrımlarına göre eline geçen net maaş şu şekildedir:

  • Bekar Gelir Uzman Yardımcısı=4520 TL.
  • Bekar Gelir Uzmanı=5053 TL
  • Evli eşi çalışmayan Gelir Uzman Yardımcısı=4840 TL
  • Evli eşi çalışmayan 1 çocuğu olan GUY=4930 TL
  • Evli eşi çalışan Gelir Uzman Yardımcısı=4525 TL
  • Evli eşi çalışan Gelir Uzmanı=5056 TL
  • Evli eşi çalışan 1 çocuklu GUY=4630 TL
  • Evli eşi çalışan 1 çocuklu Gelir Uzmanı=5180 TL’dir.

Bu maaşlara her yılın 1. ve 7. Aylara toplu sözleşmelerde anlaşılan zam oranı ve enflasyon farkı uygulanmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı başlıklı yazımız burada son bulmaktadır. Sizlerin de maliyenin bu güzide mesleği ile ilgili sormak istediği sorular veya eklemek istedikleri bilgiler var ise bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı yazımızı sürekli güncelleyerek meslek ve kariyer hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı yazımızı mülakat ve atama bekleyen gelir uzman yardımcılarının tezelden atanması temennisi ile bitirmek istiyoruz. Zira atanan her gelir uzman yardımcısı kurumun performansını arttıracaktır. Gelir Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı için söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.

Gelir Uzman Yardımcılığı mülakatı için bilgilendirme yazımız yayındadır. Buradan okuyabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here