Et Piyasasının Düzenlenmesi ile İlgili Karar

0
79
Et Piyasasının Düzenlenmesi ile İlgili Karar

25 Nisan 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile Et piyasasının düzenlenmesi ile ilgili çok önemli bir karar alındı. Bu karar, hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, besiciyi korumak, piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarını önlemek ve kamu yararı kapsamında 2019 yılı için et piyasasını düzenlemek için hazırlanmıştır.

Karara göre, Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü’nün ana statüsünün beşinci maddesinin ikinci fırkasına binaen; ihtiyaç duyulması halinde, ESK’nın et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yapmış olduğu alım satımları neticesinde oluşacak fark, ESK tarafından hazırlanacak icmal karşılığında, 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden ödenecektir.

150 milyon TL’ye kadar destekleme

Karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli olan en fazla 150 milyon TL’lik kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığının 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ödemelerde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemeye ve değiştirmeye, ödemeye esas bu Kararın yürütülmesine ilişkin diğer düzenlemeleri yapmaya, uygulama esaslarını belirlemeye, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapmaya yetkili olacak.

Destekleme ödemeleri, tebliğ ile belirlenen iş ve işlemlerin yapılmasının ardından, ödemeye esas icmallerin elektronik ortamda T.G. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmesi ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli kaynağın Bankaya aktarılmasından sonra yapılacak.

Ziraat Bankası’na hizmetlerinden dolayı komisyon

Ödemeler için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden tahsis edilerek karşılanır. Bu Kararın uygulanmasıyla ilgili olarak, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne hizmetlerinden dolayı, ödenen tutarın yüzde 0,2’si komisyon olarak ayrıca ödenecek.

Karar uyarınca yapılacak ödeme, Et ve Süt Kurumu tarafından oluşturulacak icmal karşılığında, tarımsal destekleme bütçesi ödeneğinden Et ve Süt Kurumu ‘na aktarılacak.

Usul ve esaslar

Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğ ile belirlenecek.

Bu Karar, 01/01/2019 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Böylece yeni bir gelişmeden daha vatandaşlarımızı haberdar etmiş olduk. Bizler Pratik Vergi olarak vatandaşlarımızı ilgilendiren konularda yeni gelişmeler oldukça onları bilgilendirmeye ve haberdar etmeye devam edeceğiz. Sizlerin de soru, görüş, önerileri olursa bizimle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan  takip edebilirsiniz. Et piyasasının düzenlenmesi ile ilgili değişiklileri sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here