Esnek Emek Piyasası Nedir? Türleri Neledir?

0
102
Esnek Emek Piyasası Nedir? Türleri Neledir?

Kamuda esnek çalışma modeline geçiş ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Yapılan değişiklik sonucunda nasıl bir uygulamanın oluşacağı ise henüz netliğe kavuşmadı. Yine de esnek çalışma modelinin verim ve motivasyon artışını da beraber getireceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.  Daha önceleri maliye rehberi yazılarımızda Emek Piyasası Nedir? Nasıl Çalışır? Emek Piyasası Türleri Nelerdir? Başlıklı bir yazı ele almıştık. Bu yazımızda Emek piyasasının tanımını ve işleyiş biçimini anlatmış ve emek piyasası türlerine değinmiştik. Esnek Emek Piyasası konusuna ise daha sonra değineceğimizi belirtmiştik.  Önümüzdeki günlerde kamuda göreceğiz esnek emek piyasası uygulamasını bu yazımızda teorik olarak inceleyeceğiz.

Esnek Emek Piyasası Tarihi Süreci

2.Dünya Savaşı ve ardından gelen teknolojik gelişmeler sosyal, ticari ve ekonomik anlamda ciddi kırılmalara yol açmıştır. Artık gelişen teknoloji ile birlikte emeğe olan talep azalmış ve makineleşme artmıştır. Üretimin şekli ve yapısı değişmiştir. Tabi bu değişiklik 73 ve 79 petrol krizleri ile hızlanmıştır. Bu tarihler itibariyle Fordist Üretim Yapısı geçerliliğini yitirmeye başlamıştır.

Neden Esnek Emek Piyasası Yaygınlaştı?

Belirtilen süreçlere beraber tam gün istihdamı ön gören Fordist Üretim Sisteminden vazgeçilmesi gerekmekteydi. Zira artan maliyetler ile baş etmenin yolu esnek bir yapıya sahip üretim olanaklarına sahip olmaktı. Artan arz ve talep koşulları ile şekillenen piyasa karşı direnç esnek çalışma modeli ile sağlanabilirdi.

1970’ lerde uygulanan esnek emek modeli le hükümetler istihdamı arttırmayı ve işsizliği azalmayı öncelemekteydi. Bu dönem iktisadi durgunluğun olduğu bir dönemdi ve arz talep koşulları çok hızlı bir şekilde değişmekteydi. Esnek emek modelini arttıran bir diğer etken ise artan rekabet koşullarıydı. Firmalar bu dönemde maliyetlerini minimize etmeyi ve verimliliklerini ise devamlı arttırmayı beraber amaçlamaktaydı. Bu iki amaca ulaşmak için ve rekabet koşullarına ayak uydurabilmek için ise esnek çalışma modelleri vazgeçilmez bir yöntemdi. Esnek çalışma modeli ile işletme hiç durmadan sürekli üretim halinde faaliyet gösterebilecektir.

Esnek çalışma modelinin yaygınlaşmasının en önemli sebebi olarak ise sektörel yapıda meydana gelen değişiklikleri gösterebiliriz. Tarım sektöründen, sanayi ve nihayetinde hizmet sektörüne geçişler arttıkça esnek çalışma modeline olan eğilim de artmıştır.

Esnek Çalışma Türleri Nelerdir?

  • Kısmı Süreli Çalışma: Normal çalışma sürelerinden az, sürekli ve düzenli olarak yapılır.
  • İş Paylaşımı: Tam gün süreli bir işin iki ve ya daha fazla süreli çalışan tarafından paylaşılarak yapılmasını ifade eder
  • Evde Çalışma: Bir işveren veya aracı için işçinin seçtiği bir yerde -genellikle bu yer işçinin evi olmakta- denetim olmaksızın üretim ve hizmetin sağlanmasıdır.
  • Tele Çalışma: Gelişen teknoloji ile beraber yaygınlık kazanmıştır. Televizyon, internet bilgisayar gibi iletişim araçları ile çalışma sağlanır.
  • Çağrı üzerinde Çalışma: işçinin işveren tarafından çağrıldığından işyerine gelerek çalışması da bir tür esnek çalışma modelidir.
  • Sıkıştırılmış Çalışma Haftası: Haftalık belirli bir çalışma programının daha az günde daha yoğun bir şekilde sıkıştırılarak tamamlanmasıdır.

Esnek Emek Piyasası Nedir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sizlerin de bu konu ile ilgili soru ve görüşleriniz olursa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here