Esnaf Muaflığı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

0
332
Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti

Bu yazımızda Esnaf Muaflığı nedir ve mükelleflere ne tür kolaylıklar sağladığından bahsedeceğiz. Ev hanımlarının ev bütçelerine katkıda bulunmak amacıyla yaptıkları satışları vergiye tabi olup olmadığı hususu mükelleflerce merak edilen konulardan biridir. Ev hanımların aşağıda sayılacak işleri yapmaları halinde esnaf muaflığından yararlanabilecektir. Peki, Esnaf Muaflığı Nedir? Esnaf Muaflığı Gelir Vergisi Kanunu 9. Maddesi’nde tanımlamış ve esnaf muaflığından kimlerin yararlanacağını belirtilmiştir.

Ev Hanımları Hangi Durumlarda Esnaf Muaflığından Faydalanır?

Ev hanımlarının oturdukları evde örgü, dantel, tarhana, erişte, mantı, havlu kenarı, örtü, çarşaf tığ örgü işleri, çiçek, pul, boncuk işleme, hasır, sepet, her nevi dikiş nakış işlerini sosyal medya, internet, dost ve akraba çevresinde pazarlayarak satmaktadır.

Ev hanımları kendi el emekleriyle veya küçük ev aletleriyle (dikiş nakış makinesi, mutfak robotu, ütü vb.) oturdukları evlerde imal ettikleri örgü, dantel, tarhana, erişte, mantı, havlu kenarı, örtü, çarşaf tığ örgü işleri, çiçek, pul, boncuk işleme, hasır, sepet, her nevi dikiş nakış işleri gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar esnaf muaflığından faydalanmaktadır.

Ev Hanımları Hangi Durumlarda Esnaf Muaflığından Faydalanmaz?

Ev hanımları imal ettiği ürünleri;

  1. Pazar takibi suretiyle satış yaparlarsa,

2. Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince düzenlenen kermes, festival ve panayırlarda satışını yaparlarsa,

3. Kurum ve kuruluşlarca devamlılık arz edecek şekilde belirlenen yerlerde satışını yaparlarsa esnaf muaflığından faydalanamayacaklardır.

Esnaf Muaflığı Belgesi Nasıl Alınır?

Esnaf muaflığına ilişkin şartları topluca taşıyanlar talep etmeleri halinde bağlı oldukları vergi dairelerinin ya da ikametgâhlarının bulunduğu vergi dairesinin sicil servisine başvurarak esnaf vergi muafiyeti belgesi alabilirler. İlgili başvuru için mükelleflerin kendi talepleri gerekmektedir.

Esnaf Muaflığı Belgesi Alınması Zorunlu mudur?

Esnaf muaflığından faydalananların söz konusu belgeyi alması isteğe bağlıdır. Bu belge ücretsizdir. Esnaf muaflığı belgesi düzenlendiği tarihten itibaren 3 yıl için geçerlidir.

Esnaf Muaflığı Bulunanlar Hangi Durumlarda Vergi Öder?

Gelir Vergisi kanununa göre tevkifat yapmak zorunda olanlar, esnaf muaflığından yararlananlardan mal veya hizmet alımları karşılığında yaptıkları ödemeler üzerinden aynı kanunda belirlenen oranlarda gelir vergisi tevkifatı yapılır.

Son olarak mükellefler bu konuyu Genç girişimcilerde kazanç istisnası ile karıştırmaktadır. Bu iki istisna farklı mükellefler için düzenlenmiştir. Genç girişimcilerde kazanç istisnasını hakkında bilgi almak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here