Emsal Kira Bedeli Nedir?

0
388
Emsal Kira Bedeli Nedir?

Türk televizyonlarının unutulmaz dizisi Kaygısızlar’ı bilmeyen yoktur. Usta kadrosu ve farklı senaryosuyla , 94-98 yılları arası yayınlanan dizi o dönemde fenomen olmuştur. Peki kaygısızlar dizi Emsal Kira Bedeli  Nedir? sorusuna cevap olabilir mi?

Diziyi kısaca hatırlayalım.

Üç eşinden tam 36 çocuğu olan Memnun Kaygısız’ın (Ercan Yazgan) evini geçindirmekte zorlanır. Bu konuda ne yapacağını bilmemesi üzerine aklına, asker arkadaşı ve tertibi İsmail’in (Halit Akçatepe)gelir.İsmail’in yanına, yani İstanbul’a gitmek gelir. Artık İsmail’in başı Memnun, üç karısı ve 36 çocuğu ile iyice derde girmesinin anlatıldığı dizide, daha sonra da hepimizin yakından tanıdığı birçok isim rol almıştı.

Sosyoekonomik olayların ustaca anlatıldığı dizi, sitemize emsal kira bedeli nedir? sorusuyla misafir olmuştur. Bu dizide işlenen “yakınıyla aynı evde oturma” hususu ev sahibi-kiracı arasında kira konusunda ve diğer konularda her zaman ihtilaf konusu olmuştur. Dizide de bu konu sık sık işlemişti. Peki yakınıyla aynı evde oturma hususu vergiye tabii midir? Maliye yakınıyla aynı evde oturan mükellefini inceler mi?

Birçoğumuz yakınımıza ait (dede, baba, kardeş vs.) bir evde veya unutulmaz dizi Kaygısızlar’da olduğu gibi yakınımızla aynı evde ikamet etme durumu yaşamışızdır. Peki böyle durumlarda vergi sistemimize göre kira konusu ne olacaktır? O halde bu ve daha fazla sorunun cevabını bulacağımız “Emsal Kira Bedeli Nedir?” başlıklı yazımıza başlayalım.

Emsal Kira Bedeli Oranı 2019

Gelir vergisi kanunu 73. Maddesinde (3239 sayılı Kanunun 56’ncı maddesiyle değişen fıkra) Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu’na göre belirlenen vergi değerinin % 5′ idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve haklarının maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanunu’nun servetlerin değerlendirilmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin % 10′ udur.

Hangi hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz?

  1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadiyle bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması;
  2. (3239 sayılı Kanunun 56’ncı maddesiyle değişen bent) Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru ve kardeşlerden herbirinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.). Buradaki usul ve füru altsoy ve üstsoyu anlatmaktadır. Yani torunun dedesinin evinde ya da çocuğun babasının evinde oturması gibi)

3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi,

4. Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalarda emsal kira bedeli uygulanmaz.Bu hüküm 3239 sayılı kanunun 56. maddesiyle eklenmiştir.

Emsal Kira Bedeli yazımıza örnek bir olayla devam edelim.

Örnek: İsmail Bey’in Yeğeni Volkan Bey’e dairesini korumak amacıyla yeğeni Volkan Bey’in bedelsiz oturmasına müsaade etmiştir. Koruma amacıyla bedelsiz olarak yeğeninin oturmasına müsaade eden İsmail Bey’in söz konusu daire için gelir vergisi beyannamesi verip, vermeyeceği hususunda yapması gereken nedir?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde; maddede yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratların gayrimenkul sermaye iradı olduğu hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kanunun 73. maddesinde: “Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanununa göre belirlenen vergi değerinin % 5’idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve haklarının maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlenmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin % 10’udur.

Hangi Hallerde Emsal Kira Bedeli Uygulanmaz başlığımızın ilk maddesini tekrar gözden geçirerek sorumuzu cevaplandıralım.

  • “Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması”

Maddede yer alan “gayrimenkullerin muhafazaları maksadıyla” ifadesinden; sahibi tarafından yılın belli dönemlerinde kullanılan veya uzun bir süre kullanılamayacak olan yerlerin korunması amacıyla bekçi, hizmetli, görevli gibi kişilerin bedelsiz olarak ikametine bırakılması şeklinde anlaşılması gerekmektedir.

Bu açıklamalar çerçevesinde, İsmail Bey’e ait gayrimenkulün, maddede öngörülen şekilde korunmaya ihtiyacı olmadığından, söz konusu dairenin bedelsiz olarak yeğeni Volkan Bey’in ikametine bırakması halinde, Gelir Vergisi Kanununun 73. maddesinin birinci fıkrası kapsamında emsal kira bedeli hesaplanması gerekecektir.

Emsal kira bedeli Nedir? başlıklı yazımızı burada sonlandırırken sizlerin de görüş, öneri veya soruları olursa bizimle irtibata geçebileceğini hatırlatırız. Sizlerin de pratik vergi ailesine katılması bizleri onore edecektir. Yayınlamamızı istediğiniz yazıları bizlere iletişime geçerek paylaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here