Ehliyet Harcı 2019

0
157
Ehliyet Harcı 2019

Vergi konularında vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ilk kez ehliyet almak veya ehliyet sınıfı yükseltmek isteyen vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir. Ehliyet Harcı 2019 başlıklı yazımızla hangi ehliyet tiplerinin harcı ne kadar, harçlar nereye ödenir, kredi kartıyla ehliyet harcı ödenir mi, İnternetten ehliyet harcı ödenir mi gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

Devletimizin vergilerden sonraki en önemli kamu geliri harçlardır. Harç, Kamu kuruluşlarının sundukları bazı hizmetler karşılığında, bu hizmetten yararlananlardan aldıkları ödemelerdir. Bu ödemenin doğması için toplum yararı sağlanmış olabileceği gibi, özel fayda sağlanmış da olabilir. Pasaport harçları, ehliyet harçları harç ödemelerine örnek verilebilir. Dilerseniz Harç Nedir? Ne için Alınır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türlerine Göre Ehliyet Harçları Nelerdir?

Ehliyet harçları türlerine göre farklı fiyatlandırılmıştır. Bu fiyatlara ek olarak “Değerli Kağıt Bedeli” ve “Vakıf Ücreti” tahsil edilmektedir. Bu fiyatlar toplu olarak hesaplandığında ortaya aşağıda belirtildiği gibi bir tarife çıkmaktadır.

Ehliyet Sınıfları            Harç Miktarı   Değerli Kağıt Bedeli    Vakıf Ücreti     Toplam

A1-A2-A                          203,4 TL                  166 TL                31 TL              399,4 TL

B                                    613,30 TL                 166 TL                31 TL              809,3 TL

F-H                                 203,4 TL                   166 TL                31 TL              399,4 TL

C1-C1E-C-CE-               1023,2 TL                  166 TL                31 TL              1219,2 TL

D1-D1E-D-DE

Ehliyet Değiştirme Harcı Kaç Para?

Vatandaşlarımız bazı nedenlerden dolayı ehliyetini değiştirmek istemektedir. Bu nedenler; Evlilik, ehliyetin eskimesi-yıpranması,kaybolması ve yenileme gibi nedenlerdir. Bu durumda vatandaşlarımızın ödeyeceği ücret 13 TL’dir. Bunun yanında 2 TL’de hizmet bedeli alınmakta toplam bedel 15 TL olmaktadır.

Ehliyet Harcı Nereye Ödenir?

Burada önemli bir bilgiyi hatırlatalım. Ehliyet harcını ve değerli kağıt bedelini vergi daireleri vezneleri tahsil etmektedir. Ancak Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ücreti vergi daireleri veznelerince tahsil edilmemektedir. Vakıf ücreti Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın banka hesaplarına yatırılabilir. Bu hesap numaraları bankalarda mevcuttur. Örneğin Halkbankası ‘dan kolayca ödeyebilirsiniz.

İnternetten Ehliyet Harcı ve Değerli Kağıt Bedeli Ödenir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığımız tarafından hazırlanan İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ehliyet harcı ve değerli kağıt bedeli ödenebilmektedir. İlgili siteye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sekmesi tıklanmalıdır. Daha sonra ise açılan modüldeki istenen bilgiler girilmelidir.

Kredi Kartıyla Ehliyet Harcı Ödenir mi?

Ehliyet harcını kredi kartıyla ödemek isteyen vatandaşlarımız için Gelir İdaresi Başkanlığımızca vatandaşlarımızın kullanımına sunulan İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeme işlemleri yapılmaktadır. Ehliyet harcı ve değerli kağıt bedeli ödeme işleminin nasıl olduğunu yukarıda kısaca anlattık. Ancak daha fazla bilgi almak isterseniz Pratik vergi youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Youtube kanalımızdaki ilgili videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Böylece Ehliyet Harcı 2019 başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazılarımız hakkında soru, görüş ve önerileriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca vergi konularındaki bu ve benzeri birçok pratik bilgiye ulaşmak ve yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here