E-Tebliğ Nedir? Nasıl Görüntülenir?

0
256
E-Tebliğ Nedir? Nasıl Görüntülenir?

Vergi uygulamalarında vatandaşlarımıza pratik yollar ve çözümler göstermeye e-tebliğ yani elektronik tebligat konusunu kaleme alarak devam ediyoruz. E-tebliğ (elektronik tebligat) hem vatandaşlarımızın hem de vergi dairesinin işlerini kolaylaştıran dahası iş yükü, istihdam ve maliyetleri azaltan bir uygulamadır. Bu yönüyle de milli sermayeye katkı sunmaktadır. “E-tebliğ nedir? Nasıl görüntülenir?” başlıklı yazımıza başlamadan önce tebliğin ne demek olduğunu tüm yönleriyle anlattığımız “Tebliğ nedir? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımıza e-tebliğin tanımıyla başlayıp e-tebliğe nereden ve nasıl başvurulur, hangi iletişim kanallarından haberdar olunur ve nasıl görüntülenir? gibi pek çok soruya yazımızda cevap bulacağız. O halde başlayalım.

E-Tebliğ nedir?

Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.

E-Tebliğe Nasıl Başvurulur?

1 Nisan 2016 (29/12/2015 tarihli ve 29577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 467 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile söz konusu tarih değiştirilmiştir.) tarihinden itibaren başlayan e-tebligata başvurmak için vatandaşlarımız; bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi aracılığıyla ya da E-Tebligat ile ilgili işlemleri yapmak üzere özel yetki içeren noterden alınmış vekâletnameyle vekili aracılığı ile de yapabilirler.

E-tebliğe bağlı olunan vergi dairelerinin sicil servisine giderek başvuru yapılır.

E-Tebligat Yapıldığından Nasıl Haberdar Olunur?

E-Tebligat başvurusu yapıldığında ve E-Tebligat gönderildiğinde Elektronik Tebligat Talep Bildiriminde belirtilen telefon numarasına SMS yoluyla ve/veya bildirilen e-posta adresine mail yolu ile bilgilendirme yapılır. Gelir idaresi Başkanlığımızca düzenlenerek gönderilen belgeler ile bu belgelere ait gönderim tarihi, tebliğ tarihi gibi bilgilerin bulunduğu e-tebligattan yukarıdaki iletişim kanallarından haberdar olunur. Peki gönderilen e-tebligat nasıl görüntülenir? Ya da bir başka deyişle gelen elektronik tebligatı nereden ve nasıl görürüz?

E-tebligat Nasıl Görüntülenir?

Tarafımıza SMS (kısa mesaj) veya mail yoluyla gönderilen e-tebligat iki sistem tarafından görüntülenir. Bu sistemler ise ; interaktif vergi dairesi ve internet vergi dairesidir. İnteraktif vergi dairesine;

  • vergi dairesi sicil servisinden alınan şifreyle veya
  • e-devlet şifresiyle veya
  • sistemden şifre oluşturularak girilebilir.

İnteraktif vergi dairesine nasıl girileceği tüm yönleriyle Pratik Vergi Youtube kanalında anlatılmaktadır. Dilerseniz burayı tıklayarak interaktif vergi dairesini nasıl girileceğini kolayca görebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesinden E -Tebligat Nasıl Görüntülenir?

İnteraktif vergi dairesine girdikten sonra açılan sayfada sol bölümde “BİLGİLERİM” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeyi tıkladığımızda açılan modülde “E-Tebligat işlemlerim” sekmesi tıklanmalıdır. Böylece tarafımıza gönderilen e-tebligatı görüntüleyebiliriz. Bu görüntüleme yapılamadan önce “tebliği açmak istiyor musunuz? “ gibi bir uyarı gelmektedir. Bunun sebebi E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, vatandaşlarımızın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılmasıdır. Yani gönderilen e-tebligatı açtığımız zaman 5.günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır. Bu konu dava açma ve itiraz sürelerinin başlaması açısından önemli bir husustur.

İnternet Vergi Dairesinden E -Tebligat Nasıl Görüntülenir?

İnternet vergi dairesine girmeyi bilmeyen vatandaşlarımız bunun için Pratik Vergi youtube kanalından görsel anlatımla kendi adlarına internet vergi dairesine nasıl girileceğini öğrenebilirler. İlgili görsel anlatıma buradan erişebilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra E-tebliğ nedir? Nasıl görüntülenir? başlıklı yazımıza internet vergi dairesinden e-tebligat nasıl görüntülenir detaylıca anlatmaya başlayalım.

Öncelikle gelir idaresi başkanlığının www.gib.gov.tr adresine giriyoruz. Sayfa açıldıktan sonra aşağı kısımda bulunan internet vergi dairesi kutucuğunu tıklıyoruz.( internet vergi dairesi için tıklayınız https://intvrg.gib.gov.tr) Açılan sayfada “TC kimlik no ile giriş” kutucuğunu tıklıyoruz. Burada bir ayrıntı paylaşmak gerekirse, e-devlet şifresi olan ya da bağlı olduğu vergi dairesinden internet vergi dairesi şifresi alanlarda şifreleriyle giriş yapabilir. Elbette bunun için ilgili kutucuğu tıklamaları gerekir.

Biz yazımıza her vatandaşımıza hitap edecek şekilde “TC kimlik no ile giriş” kutucuğunu tıklayarak devam edelim. Bu kutucuğu tıkladıktan sonra bizden beş bilgi isteyen robota bilgileri gireceğiz.

İnternet vergi dairesine girdikten sonra aşağı kısımda “e-tebligat işlemleri” bulunmaktadır. Bu bölüm kullanılarak tarafımıza gönderilen e-tebligat görüntüleyebiliriz.

E-tebliğe Kaydolmamanın Cezası Var Mıdır?

E-Tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükelleflerimiz, süresinde bildirimde bulunmaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır. Bu mükelleflerimize re’sen oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi tebliğ edilerek E-Tebligat gönderimi başlatılır.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra “E-tebliğ nedir? Nasıl görüntülenir?” başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileriniz olursa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yapılan değişlik ve yeniliklerden haberdar olmak veya vergi sorunlarına pratik çözümler bulmak için bizleri Twitter, Facebook ve Linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here