E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

0
110
E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Pratik Vergi olarak vatandaşlarımıza vergi konularında yaşanan zorluklarla ilgili yardımcı olmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda vergi daireleri tarafından konulan E-hacizin nasıl kaldırılacağına yanıt arayacağız. Yazımıza geçmeden önce sitemizde daha önce yayımlanan E-Haciz Nedir? Başlıklı yazımızla E-Hacizi detaylı olarak anlattığımızı hatırlatmak isteriz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan Banka haczi nedir? E-Haciz Nasıl Kaldırılır? Başlıklı yazımıza başlayalım.

E-Haciz Nedir?

E- Haciz vergi dairelerinin alacaklarını tahsil edebilmesi için uyguladığı yöntemlerden biridir. E-haciz Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un 79. Maddesine dayanılarak yapılır. Kanunda bu madde nasıl işlenmiştir öncelikle ona bakalım : “Tahsil dairelerince düzenlenen haciz bildirileri; amme borçlusunun hak ve alacaklarının bulunabileceği bankaların şubelerine doğrudan veya mahallindeki tahsil dairesi aracılığı ile tebliğ edileceği gibi Maliye Bakanlığınca belirlenecek tutarın üzerindeki alacaklar için doğrudan bankaların genel müdürlüklerine de tebliğ edilebilir. Haciz bildirisi bankanın genel müdürlüğüne de tebliğ edilmiş ise tüm şubelerini kapsayacak şekilde beyanda bulunma yükümlülüğü bankanın genel müdürlüğüne aittir.“ denilmiştir. E-Hacizi kısaca bu şekilde tanıttıktan sonra şimdi e-haciz nasıl kaldırılır? Sorusuna cevap verelim.

E-Haciz nasıl kaldırılır?

Hesaplarımıza vergi dairesi tarafından e-haciz konulup konulmadığını bir işlem için bankaya gittiğimizde öğrenebiliriz. Bunun yanında en yakındaki vergi dairesine giderek ya da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesindeki interaktif vergi dairesini kullanarak da öğrenebiliriz. İnteraktif vergi dairesine ulaşmak için burayı tıklayınız.

Banka hesaplarımızda e-haciz olduğunu öğrendikten sonra yapacağımız ilk iş, e-hacizi koyan vergi dairesine gitmektir. Şayet uzakta ya da başka şehirdeyseniz telefon açarak ta iletişim kurulabilir. Vergi dairesine gittiğimizde ya da telefonla ulaştığımızda görüşeceğimiz birim icra servisi birimidir. Bu birimde ilk olarak borcun durumuna bakılır. Örneğin borcunuzun tutarı 5.000 TL ise bunun ortalama %20-30 u arası peşin olarak istenir. Yanı kısmi bir ödeme yapılması şarttır. Borcunuzun kalanını ödeme gücünüze göre 36 ayı aşmamak üzere taksitlendirebilirsiniz. Böylece banka hesaplarınızda bulunan e-haciz kaldırılmış olur. Burada bir anekdot eklemek gerekirse geçici vergi taksitlendirmeye dahil edilmez. Geçici vergi borcunun tamamen ödenmesi gerekir. Bunun yanında KDV borcu da en fazla 6 aya kadar taksitlendirilebilir.

E-haciz ile ilgili başka bir durumu ele alalım. Şayet bankada bloke edilen paranız varsa o tutardan borca yetecek kadarı çekilir. Bloke edilen tutar borçtan az ise o tutar çekilir artan borç kısmı için taksitlendirme isteyebilirsiniz. Ama her şart ve koşulda bankada bloke edilen paraya yakalandığı takdirde el konulur. Bloke edilen tutarın bankadan vergi dairesi hesaplarına geçmesi yazışmalar sebebiyle ortalama bir hafta sürebilir. Bu süre zarfında bloke edilen parayla ilgili hiçbir tasarruf yapılamaz. Bu parayla ilgili bir tasarruf yapılmak istenirse önce vergi borcunun yukarıda anlattığımız şekilde tamamının ya da bir kısmının ödenmesi kalanının taksitlendirme yapılması gerekebilir.

Böylece E-Haciz Nasıl Kaldırılır? başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bizler Pratik Vergi Ailesi olarak vatandaşlarımızı bilgilendirmeye ve vergi sorunlarıyla ilgili yardımcı olmaya yeni yazılarımızla devam edeceğiz. Sizlerin de vergi ve benzeri konularda soru ya da sorunları olursa bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bizleri Facebook, Twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here