E-Defter Beratlarının Yüklenme Süresi Uzatıldı

0
98
E-Defter Beratlarının Yüklenme Süresi Uzatıldı

Pratik vergi olarak yeni gelişmelerden vatandaşlarımızı ve meslek mensubu dostlarımızı bilgilendirmeye E-Defter Beratlarının Yüklenme Süresi Uzatıldı başlıklı yazımızla devam ediyoruz. Meslek mensubu dostlarımız nisan ayını yoğun bir şekilde geçirdi. Her ay verilen beyannamelerin yanına bu defa da kurumlar vergisi beyannamesi eklenince stresli günler geçirdiler. Peki  E-Defter Beratlarının Yüklenme Süresi hakkında bilgimiz var mı?

Gelir İdaresi Başkanlığımız zaman zaman bu tür sıkışık dönemlerde süre uzatımı yoluna gitmektedir. Bu kez de gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmamış ve e-defter beratlarının yüklenme sürelerini uzatmıştır.

Konusu, Elektronik defter (e-Defter) uygulamasına dâhil olanlar tarafından 30 Nisan 2019 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması olan sirkülerle bu işlem Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde duyurulmuştur.

Gelir İdaresi Başkan Vekili Bekir Bayrakdar imzalı duyuruda ayrıca söyle denilmiştir:

“Başkanlığımıza iletilen talepler doğrultusunda, 213 Vergi Usul Kanunun mükerrer 242. maddesindeki yetkiye dayanılarak, elektronik defter (e-Defter) uygulamasına dâhil olanlar tarafından 30 Nisan 2019 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.”

Böylece 30 Nisan 2019 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresi 6 Mayıs 2019 günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Bu düzenlemenin özellikle meslek mensubu dostlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz. Bu ve diğer vergisel konularda soru, görüş ya da önerileriniz olursa bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatırız. Ayrıca tüm vergi konularından ve yeni gelişmelerden haberdar olmak isterseniz sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Yazılarınızla sitemize destek olmak isterseniz bizlerle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here