Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar İndirim Konusu Yapılabilir Mi?

0
90
Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar İndirim Konusu Yapılabilir Mi?

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız “Bağış ve Yardımlar Vergiden Düşülebilir Mi?” ve “Kurumlar Bağış ve Yardımlarını Vergiden Düşürebilir Mi?” başlıklı yazılarımızla bağış ve yardımlar konusunu ele almıştık. Bu defa “Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar İndirim Konusu Yapılabilir Mi?” başlıklı yazımızla karşınızdayız. Bağış ve yardım konusunda vatandaşlarımıza daha geniş bilgiler sunmaya devam edeceğiz. O halde Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar İndirim Konusu Yapılabilir Mi? başlıklı yazımıza başlayalım.

İndirim Konusu Yapılacak Bağış ve Yardımlar Nelerdir?

İndirim konusu yapılacak bağış ve yardımlar, beyan edilecek gelirin %5’i (Kalkınmada Öncelikli Yörelerde % 10’u)  ile sınırlı olarak,

  • Genel ve Özel Bütçeli Kamu İdarelerine,
  • İl Özel  İdarelerine,
  • Belediyelere ve Köylere,
  • Kamu Yararına Çalışan Derneklere,
  • Bakanlar  Kurulunca Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıflara yapılan bağış ve yardımları kapsamaktadır.

Örneğin; okul koruma dernekleri ve okul aile birlikleri gibi diğer dernekler yukarıda belirtilen kurum ve kuruluşlar arasında yer almamaktadır. Bu sebeple bu derneklere yapılan bağış ve yardımların beyan edilecek gelirden indirilmesi mümkün değildir. Ancak söz konusu derneklerin kamu menfaatine yararlı bir dernek olması halinde bu derneklere yapılan bağış ve yardımlar indirim konusu yapılabilir. Beyan edilen gelirin ise %5 indirim olarak dikkate alınabilecektir.

Gelir Vergisi Kanununun 89/4. maddesi ve Kurumlar Vergisi Kanununun 10/1-c maddesi uyarınca kamu yararına çalışan derneklerle, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara yapılan bağış ve yardımların toplamı, beyan edilen gelirin veya kurum kazancının %5’ini, (gelir vergisi mükellefleri için kalkınmada öncelikli  yörelerde % 10’unu) aşmaması şartıyla, gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirler veya kazançlar üzerinden indirilebilecektir.

Böylelikle “Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlar İndirim Konusu Yapılabilir Mi?” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. İlgili özelgeye Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden ulaşabilirsiniz.  Yeni yazılarımızla sizleri vergi konularında bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizler de yazılarımız hakkında görüş, soru ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz. Yeni yazılarımızdan ve vergisel konular hakkında bilgi sahibi olmak için Pratik Vergi web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here