Cep Telefonu Harcı 2019

0
82
Cep Telefonu Harcı 2019

19 Temmuz 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı diğer bir deyişle cep telefonu harcı tutarı yeniden belirlenmiştir. Buna göre Yurt dışından gelen yolcuların, beraberlerinde getirdikleri cep telefonları için ödenen maktu bedeli %200 zamlanarak, 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.

Birçoğumuz tarafından “pasaporta işletmek” olarak bilinen bu yöntem cebimizi biraz zorlayacak gibi. Zira daha önce 170,7 TL olan cep telefonu harcı 8 kasım 2018 tarihinde yayımlanan bir kararla 500 TL’ye yükseltilmişti. Bu yılın ilk 7 ayında 618,60 TL olan harç tutarı son olarak yukarıda değindiğimiz düzenlemeyle pasaporta işlenen cep telefonu harcı 2019 yılı için 1500 TL olarak belirlenmiştir.

Resmi gazetede zam haberi şu şekilde yayımlanmıştır: “02/07/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifenin 8. maddesi yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı başlıklı bölümünün 1 numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı 1500 TL olarak yeniden belirlenmiştir.” denilmiştir.

Cep Telefonu Harcı Nasıl Ödenir?

Cep telefonu harcı vergi dairesi veznesine ödenebileceği gibi İnteraktif Vergi Dairesi’nden de kolayca ödenebilmektedir.

Vergi dairesinden cep telefonu harcı nasıl ödenir?

Cep telefonu harcı bağlı olunan ya da herhangi bir vergi dairesinin veznesinden ödenebilmektedir.

İnternetten Cep Telefonu Harcı Nasıl Ödenir?

Bilgisayarımızı ya da cep telefonumuzu kullanarak cep telefonu harcını kolayca ödeyebiliriz. Bunun için yapmamız gereken öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine girmektir. (Siteye ulaşmak için burayı tıklayınız). Siteye girdiğimizde orta kısımda İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması bulunmaktadır. Uygulamayı tıkladığımızda açılan İnteraktif Vergi Dairesi sayfasında Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme butonunu tıklıyoruz. Açılan pencerede en üst kısımda bulunan cep telefonu harcı ödeme sekmesini tıkladığımızda açılan penceredeki bilgileri girerek cep telefonu harcımızı kredi kartı ya da banka kartımızla kolayca ödeyebiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • T.C. Kimlik numaranızı girmelisiniz. Harç ödemesi pasaport sahibinin T.C. kimlik numarasına yapılmalıdır.
  • İlinizde bulunan vergi dairelerinden/mal müdürlüklerinden sadece harç ve değerli kâğıt bedeli tahsilatına yetkili olan vergi daireleri/mal müdürlükleri listelenmektedir.
  • Listeden size uygun olan ili ve ödemenizin aktarılacağı vergi dairesi/mal müdürlüğü seçimini yapmalısınız (Örneğin ikametgâhınıza veya işyerinize en yakın vergi dairesi).
  • Herhangi bir vergi dairesinin seçilmesi yeterli olup sadece ödemenizle ilgili iade veya mahsup yapılması gereken durumlarda; iade veya mahsup işlemleri seçmiş olduğunuz vergi dairesi/mal müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.

Böylece Cep Telefonu Harcı 2019 başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bizler Pratik Vergi Ailesi olarak vatandaşlarımızı vergi dünyasındaki gelişme ve yeniliklerden haberdar etmeye devam edeceğiz. Bunun yanında  karmaşık ve zor görünen vergi işlemlerini pratik şekilde çözmenin yollarını anlatmayı da sürdüreceğiz. Sizlerin de soru, görüş ve önerileri olursa bizimle irtibata geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail AKIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here