Bireysel Emeklilik Nasıl Vergilendirilir?

0
102
Bireysel Emeklilik Nasıl Vergilendirilir?

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nde birçok konu dikkat çekti. Üzerinde önemle durulan konulardan biri isebireysel emeklilik ve kıdem tazminatı konularıydı. Bizler de bunun üzerine sitemizde “Bireysel Emeklilik Nedir?” başlığıyla bir yazı kaleme almıştık. Bu defa” Bireysel Emeklilik Nasıl Vergilendirilir?” diyerek nihai anlamda bu sistemden elde edilen menkul sermaye iradının nasıl vergilendirileceğini değerlendireceğiz.

Tüzel kişiliği haiz emekli sandıkları, yardım sandıkları ile sigorta ve emeklilik şirketleri tarafından;
  • On yıldan az süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlara ödenen irat tutarları, %15
  • On yıl süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlar ile vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara ödenen irat tutarları, %10 oranında tevkifata tabidir.
  • Bireysel emeklilik sisteminden;On yıldan az süreyle katkı payı ödeyerek ayrılanlar ile bu süre içinde kısmen ödeme alanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan Devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil.), %15
  • On yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile bu süre içinde kısmen ödeme alanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (4632 sayılı Kanun kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan Devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil.), %10
  • Emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin içerdiği irat tutarı (4632 sayılı Kanun kapsamında bireysel emeklilik hesabına yapılan Devlet katkılarının ödemeye konu olan kısımlarına isabet eden irat tutarı dahil.), %5 oranında tevkifata tabidir.
  • Tevkif yoluyla vergilendirilen bu gelirler için yıllık beyanname verilmeyecektir.

Böylece “Bireysel Emeklilik Nasıl Vergilendirilir?” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de bu ve başka vergi konularında soru, görüş ya da önerileri olursa bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Ayrıca bu ve benzeri diğer konular hakkında bilgi sahibi olmak ve yeni gelişmelerden haberdar olmak isterseniz Pratik Vergi web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Bireysel Emeklilik ve Kıdem Tazminatı konularında güncel gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Sevgi ve Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here