Beyanname Verme Süreleri Uzatıldı

0
190
Beyanname Verme Süreleri Uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’mız mükelleflere kolaylık olması açısından birçok vergi dairesi işlemini elektronik sistem üzerinden yapılmasını sağlamıştır. Bunların son örneği defter-beyan sistemidir. Defter-beyan sistemine dair bilgilere buradan erişebilirsiniz. Konumuza geri dönecek olursak, meslek mensupları özellikle defter beyan sistemine veri girişinin çok vakit aldığını bununda diğer beyannamelerin verilmesini etkilediğinden şikayetçiydi. Beyanname Verme Süreleri Uzatıldı başlıklı bu haberimiz bir çok mükellefi sevindirecek nitelikte.

Artan şikayet ve taleplere Bakanlığımız kayıtsız kalmadı. Yayınladığı bir sirkülerle 25/2/2019 tarihine kadar verilmesi gereken Muhtasar, Damga Vergisi ve Katma Değer Vergisi Beyannameleri ile ticari kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin 2018 takvim yılına ilişkin yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı. Buna göre 2019/Ocak dönemine ilişkin olarak Defter-Beyan Sistemine yapılması gereken kayıt süresinin uzatılması ve Defter-Beyan Sisteminden verilmesi gereken bahse konu beyannamelerin Beyanname Düzenleme Programı aracılığıyla da verilmesine karar verdi.

Yayımlanan bu sirkülere göre verilecek beyannameler ve yeni süreler şu şekilde düzenlenmiştir

2019/Ocak Dönemi Beyannameleri ile Basit Usule Tabi Olanların Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme Sürelerinin Uzatılması: 

25/2/2019 tarihine kadar verilmesi gereken Muhtasar, Damga Vergisi ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 26/2/2019 günü sonuna kadar uzatılmıştır. Yine ticari kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin 2018 takvim yılına ilişkin yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süresi 28/2/2019 günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Beyanname verme sürelerinin uzatılması ödeme süresini etkilemeyeceğinden, mükelleflerin beyan ettikleri vergileri kanuni süresinde ödeyecekleri tabiidir.

2019/Ocak Dönemine İlişkin Defter-Beyan Sistemine Yapılması Gereken Kayıt Süresinin Uzatılması:

Defter-Beyan Sistemi kapsamında yer alan mükellefler tarafından 2019/Ocak dönemine ilişkin olarak 25/2/2019 günü sonunu kadar yapılması gereken kayıt süresi 15/3/2019 günü sonuna kadar uzatılmıştır.

2019/Ocak Dönemi Beyannamelerinin Beyanname Düzenleme Programı Aracılığıyla da Verilebilmesi:

Defter-Beyan Sistemi kapsamında yer alan mükellefler tarafından 2019/Ocak dönemine ilişkin olarak verilmesi gereken beyannameler, sistemin yanı sıra mevcut e-Beyanname uygulaması üzerinden Beyanname Düzenleme Programı aracılığıyla da verilebilecektir.

Beyanname Verme Süreleri Uzatıldı başlıklı bu yazımızı burada sona ermektedir. Tüm meslek mensubu vatandaşlarımıza Pratik Vergi Ailesi olarak işlerinde başarılar ve kolaylıklar dileriz. Sizlerinde soru veya görüşleriniz olduğu takdirde bizlerle iletişime geçebileceğinizi hatırlatırız.​

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here