Belediye ve Halk Otobüsü İşletenlerin Dikkatine!!

0
239
Belediye ve Halk Otobüsü İşletenlerin Dikkatine !!

Belediye ve Halk Otobüsü İşletenlerin Dikkatine!! Otobüs işletmelerinin kağıt biletten elektronik bilete geçmesi sosyal anlamda olduğu kadar mali anlamda da bir çok kolaylığı beraberinde getirmiştir. En önemlisi biletlerin kayıt altına alınması vergi matrahının daha şeffaf olmasını sağlamıştır. Bu şeffaflık yolcuları fatura isteme zahmetinden korumuştur. Daha somut bir sonucu olarak vergi kaçakçılığının da önüne geçilmiştir.

İstanbul otobüs işletmeciliğinde büyük bir reform yaparak kağıt biletten elektronik bilete geçmeyi başarabilmiştir. Diğer şehirlerde ise kağıt bilet uygulaması mevcuttur. Ankara gibi bazı şehirlerimizde ise kağıt bilet ve elektronik bilet birlikte uygulanmaktadır.

Öyleyse başlayalım. Belediye ve Halk Otobüsü işletenlerin Dikkatine !! Aynı zamanda merak edenler için belediye ve halk otobüslerin vergilendirilmesi nasıl olur? Buyrun.

Belediye ve Halk Otobüslerin Vergilendirilmesi Nasıl Olur?

Büyükşehir Belediye sınırları ve belediye sınırları içerisinde belediye ve halk otobüsü işletenlerin hesapladıkları katma değer vergisini beyan şekli ve oranı Cumhurbaşkanı kararıyla belirlendi. Bu karara göre Büyükşehir Belediye ile Belediye Kanunu kapsamında belediyeler tarafından ruhsat verilen, toplu taşıma hatlarını kiralayan, toplu taşıma hizmetinin satın alma yollarıyla yerine getirilmesi halinde bu hizmeti sunan ve gelirlerinin tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla tahsil eden otobüs işletmelerinin (belediyelerin otobüs işletmeleri ile doğrudan ve dolaylı olarak sermayesinin %51 veya daha fazlası belediyelere ait şirketler hariç) özellikle il sınırları içinde, otobüsle (sürücüsü dahil en az 18 oturma yeri olan) yapmış oldukları toplu taşıma faaliyetlerine ilişkin 3065 sayılı KDV kanununun 38. maddesinde yer alan hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre hasılatlarına uygulayacakları diğer bir deyişle hesaplanan KDV’lerini beyan ederken kullanacakları oran elde edilen kazancın %1.5’idir.

Konuyu daha detaylı incelemek isteyen okurlarımız gelir idaresi başkanlığının hazırlamış olduğu özelgeyi buradan okuyabilirler.

Bir örnekle yazıyı sonlandıracak olursak;

Ticari işletme hesabı esasına göre tespit edilen İstanbul Halk Otobüslerinde otobüs işleten Raşit Bey aylık İstanbul kart sisteminden elde ettiği hasılat 10.000 TL’dir. Bu durumda KDV beyannamesinde beyan edeceği hesaplanan KDV tutarı 150 TL olarak belirlenecektir. Hesapladıkları katma değer vergisi, indirilecek katma değer vergisi ile ilişkilendirilmeksizin beyan ederek ödeyeceklerdir.

Bu yazı dikkatinizi çektiyse, ulaşım araçlarını yenileyenlere sağlanan kolaylıklar başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here