Basit Usulün Avantajları Nelerdir?

0
125
Basit Usulün Avantajları Nelerdir?

Vergi konuları hakkında değişik yazılarla siz değerli vatandaşlarımızı bilgilendirmeye “Basit Usulün Avantajları Nelerdir?” başlıklı yazımızla devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda Basit Usul hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Dilerseniz Basit Usulün Avantajları Nelerdir? yazımızdan önce dilerseniz bu yazımızla başlayabilirsiniz.

Basit usul hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından yazımıza başlayalım.

Gelir Vergisi Kanununa göre ticaret ve sana erbabının kazancı “basit usul” ve “gerçek usul” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.İkisinin arasındaki şu şekildedir: Gerçek Usule Tabi olan mükellefler KDV, gelir vergisi, stopaj vergisi ödemektedir. Ancak Basit Usule Tabi olan mükellefler yalnızca basit usulde ticari kazançlarının vergisini öder. Buna ek olarak basit usulde vergilendirilmenin aşağıda saydığımız avantajları da bulunmaktadır.

Basit Usul Mükellefler Nelerden Sorumlu Değildir?

  • Defter tutulmaz.
  • İsteyen mükellefler ödeme kaydedici cihaz kullanabilirler.
  • Vergi tevkifatı yapılmaz ve muhtasar beyanname verilmez.
  • Geçici vergi ödenmez.
  • Mal teslimi ve hizmet ifası işlemleri katma değer vergisinden istisnadır.
  • Ticari kazancın tespitinde amortismana tabi iktisadi kıymet alışları ve satışları dikkate alınmaz.
  • Alınan ve verilen belgelerin kayıtları mükelleflerin bağlı oldukları meslek odalarındaki bürolarda tutulur. Ancak, isteyen mükellefler kayıtlarını hiçbir yerden izin almadan kendileri tutabilecekleri gibi meslek mensuplarına da tutturabilirler.
  • 31.12.2018 tarihine kadar, belge vermedikleri hasılatları için gün sonunda toplu belge düzenleme imkanları bulunmaktadır.
  • Ticari kazançlarına yıllık 9.000 TL indirim yapılmaktadır. (2019 yılı)

Böylelikle “Basit Usulün Avantajları Nelerdir?” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni yazılarımızla sizleri vergi konularında bilgilendirmeye ve yeni gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz. Sizler de yazılarımız hakkında görüş, soru ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz. Yeni yazılarımızdan ve vergisel konular hakkında bilgi sahibi olmak için Pratik Vergi web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca konumuzla ilgili bir haberi okuyabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımızla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here