Basit Usul Mükelleflerinin Kayıtları Nasıl Tutulur?

0
53
Basit Usul Mükelleflerinin Kayıtları Nasıl Tutulur?

Pratik Vergi olarak bugün de basit usulde vergilendirilen vatandaşlarımızı bir konuda aydınlatarak yazılarımıza devam ediyoruz. “Basit Usul Mükelleflerinin Kayıtları Nasıl Tutulur?” başlıklı yazımızla başta taksi, minibüs, kuaför gibi esnaf vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren defterlerin muhafazasına yönelik çok önemli bilgiler aktaracağız.

“Basit Usul Mükelleflerinin Kayıtları Nasıl Tutulur?” başlıklı yazımıza geçmeden önce sitemizde basit usullü tanımladığımız yazımıza göz atmanızı konuya hakim olmanız açısından tavsiye ederiz. Şimdi basit usulle ilgili önemli hususları aktarmaya başlayalım.

Basit Usul Mükelleflerinin Kayıtları Nasıl Tutulur?

Basit usule tabi mükelleflerin kayıtları, bağlı oldukları oda veya birlikler bünyesinde kurulan muhasebe bürolarında tutulmaktadır. Bu bürolarda 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış yeterli sayıda meslek mensubunun çalıştırılması zorunludur.

İsteyen mükellefler, kayıtlarını hiçbir izne gerek olmadan kendileri de tutabilmektedir. Bu takdirde, vergilendirme ile ilgili ödevlerin tamamı kendilerince yerine getirilecektir. İsteyen mükellefler ise kayıtlarını serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir gibi meslek mensuplarına tutturabilirler.

Mükellefler, satış ve hizmetleri için düzenledikleri hasılat belgelerini bir zarfta, faaliyetleri ile ilgili olarak mal ve hizmet alışları ile giderleri için aldıkları gider belgelerini başka bir zarfta toplayıp saklayacaklardır. Kayıtları odalarda tutulan mükellefler ise her aya ait zarfları izleyen ayın 10’una kadar kaydının tutulduğu büroya teslim edeceklerdir.

Mükelleflerden zarf içinde alınan belgeler bürolarda işletme hesabı defterinin gelir ve gider sayfalarındaki işlem başlıkları esas alınarak bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Bu belgeler cari yıl sonuna kadar bürolarda saklanacaktır.

Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Bu ve benzeri bilgilere ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak ve vergi sorunlarına pratik çözümler bulmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız. Ayrıca dilerseniz Basit Usulün Avantajları Nelerdir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here