Banka Muhasebe Uygulamalarında Değişiklik

0
245
Banka Muhasebe Uygulamalarında Değişiklik

Resmi gazetede 02/04/2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikle bankaların muhasebe uygulamalarında ve belgelerin saklanmasında değişikliğe gidildi. Bankaların Muhasebe Uygulamalarına ve Belgelerin Saklanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinin “Finansal Raporların Yetkili Kişilerce İmzalanması, Sunumu ve Yayımlanması” başlıklı 4. Bölümünde finansal raporların sunumu ve yayımlanması hakkında birtakım düzenlemeler yapıldı. Buna göre bankalar yıl sonu konsolide ve konsolide olmayan finansal raporları ilgili oldukları yılı takip eden Nisan ayı sonuna kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ve kuruluş birliklerine elektronik ortamda tevdi etmek zorunda olacaktır. Bu kısa girişten sonra banka muhasebe uygulamalarında değişiklik başlıklı yazımızı ayrıntılı olarak inceleyelim.

Türkiye’de şubesi bulunan bankalarda muhasebe uygulamaları nasıl yapılır?

Türkiye’de şube açmak suretiyle faaliyette bulunan bankalar, Türkiye’deki yönetim merkezleri tarafından düzenlenen ve müdürler kurulu tarafından imzalanan Türkiye’deki faaliyetlerine ait yıl sonu bilânçoları ile gelir tablolarını, bunların açıklama ve dipnotlarını, merkezlerinin bilânço ve gelir tablolarını Kuruma (BDDK) ve kuruluş birliklerine elektronik ortamda tevdi etmek zorunda olacaktır.

Konsolide ve konsolide olmayan raporların tevdi zamanı

Bankalar Mart, Haziran ve Eylül ayları sonu itibarıyla düzenleyecekleri konsolide olmayan ara dönem finansal raporlarını kırk beş gün içinde tevdi etmek zorundalar. Konsolide olanları ise yetmiş beş gün içinde Kuruma ve kuruluş birliklerine elektronik ortamda tevdi etmek zorundadır.

Raporların Resmi Gazetede yayımlanması

Bankalar yıl sonu konsolide ve konsolide olmayan finansal tablolarını dipnotsuz olarak ilgili oldukları yılı takip eden Nisan ayı sonuna kadar Resmî Gazete’de ilan eder.

Yayımı tarihinde(02/04/2019) yürürlüğe giren BDDK Başkanı’nın yürütmesinden sorumlu olduğu bu yönetmelik hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu şekildedir. İlerleyen günlerde Banka Muhasebesi ve mevzuatında yapılacak değişiklikler hakkında da sizleri haberdar edeceğiz. Ayrıca banka muhasebe uygulamalarında değişiklik başlıklı yazımızla ilgili bir değişiklik olursa sizleri en kısa sürede bilgilendireceğiz.

Pratik Vergi olarak vergi ve muhasebe konularında bilinmeyenleri anlatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda yapılan yeni düzenlemeler hakkında da okurlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda sizlerin de aktaracakları görüş, öneri ya da sorular için bizlerle irtibata geçebileceğini hatırlatırız.  Bizleri Twitter, Facebook ve Linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Sitemize yazılarınızla destek vermek isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here